REKLAMA

Do Polaków trafi karta płatnicza ze skrobi. Tak banki żegnają plastik

Karty płatnicze niby są niewielkie, ale jeśli pomnoży się ich liczbę przez użytkowników – którzy bardzo często są właścicielami więcej niż jednej – to wyjdzie nam niestety gigantyczna ilość plastikowych odpadów. Banki jednak zdały sobie sprawę i coraz więcej instytucji szuka sposobu na to, jak zastąpić plastik bardziej przyjaznymi materiałami.

26.09.2023 11.23
karty płatnicze
REKLAMA

Bank Pocztowy zapowiedział właśnie, że od listopada będzie wydawał swoim klientom karty wytworzone ze skrobi kukurydzianej, a konkretnie z kwasu polimlekowego (PLA). Białko roślinne wykorzystywane jest jako pasza dla zwierząt, a skrobia kukurydziana pozwala zastępować plastik. Bank Pocztowy zaznacza, że PLA jest prawdopodobnie najbardziej naturalną alternatywą dla PVC, czyli materiału dotychczas przeważnie stosowanego w kartach płatniczych.

REKLAMA

Wymiana aktualnych kart z logo Poczty Polskiej będzie odbywała się stopniowo. Nowe karty ekologiczne otrzymają klienci w ramach bieżącej sprzedaży, a dotychczasowi posiadacze kart banku po upływie ważności obecnej karty lub po jej zastrzeżeniu i zamówieniu w jej miejsce nowego egzemplarza.

Największą zaletą nowej odsłony naszej flagowej karty jest to, że została ona w wykonana w 82 proc. z materiału roślinnego, dzięki któremu znacznie zmniejszymy ilość odpadów nie biodegradowalnych generowanych w ramach wydawnictwa kart płatniczych. Ponadto karta będzie wyposażona w udogodnienie dla osób słabowidzących i niewidomych.

- komentuje Joanna Moskalik p.o. Dyrektora Departamentu Produktów Detalicznych i Usług Płatniczych.

Chodzi tutaj o specjalne wcięcie na krótszej krawędzi karty, które ułatwi klientom codzienne korzystanie z karty.

Banki wprowadzają ekologiczne karty

Już dwa lata temu Santander ogłosił, że ich karty będą produkowane z plastiku pochodzącego w 85 proc. z recyklingu. Te z Credit Agricole składają się z ekotworzywa, które ma możliwość szybszego rozkładu niż plastik - do 99 proc. nawet w kilkanaście tygodni, o ile są odpowiednie warunki.

Do końca 2023 roku PKO Bank Polski rozpocznie stopniowe wydawanie wszystkich swoich nowych i wznawianych plastikowych kart w bardziej ekologicznej wersji - będą wyprodukowane z materiałów pochodzących z odzysku. W miejsce standardowego tworzywa sztucznego PVC stosowanego do produkcji kart płatniczych zostanie wykorzystane PVC z recyklingu (tzw. rPVC).

Ciekawostką jest, że z końcem czerwca PKO Bank Polski pozwolił zamawiać przejrzyste karty kredytowe wykonane w 70 proc. z materiału pochodzącego z przetwarzania plastikowych butelek. Te zaś zbierane były m.in. na plażach oceanicznych, na wyspach i obszarach przybrzeżnych w krajach, w których takie butelki najprawdopodobniej nie zostałyby poddane recyklingowi i trafiłyby do oceanów.

Na Spider's Web wyjaśniamy, dlaczego plastik szkodzi środowisku:

Sam bank wyliczał, że skoro tylko ich klienci mają w sumie 10 mln kart płatniczych to przekłada się to na 50 ton plastiku, więc rezygnacja z surowca jest konieczna. Nawet jeżeli przez głowę przeszłoby komuś, że 50 ton przy tylu milionach to w zasadzie nie aż tak dużo, to pamiętajmy, że jest to tylko jeden bank. W skali świata liczby robią się znacznie bardziej zatrważające.

Ekologiczna karta to ta, która nie została wyprodukowana

I banki zdają sobie z tego sprawę.

Przewidujemy, że plastikowe, fizyczne karty płatnicze już niedługo zaczną znikać z rynku i będą stopniowo zastępowane przez karty cyfrowe – czyli karty oferujące co najmniej takie same funkcje co karty tradycyjne, ale dostępne jedynie w wersji cyfrowej w mobilnych aplikacjach bankowych czy w serwisach internetowych instytucji finansowych.

- powiedziała Edyta Tararuj, dyrektorka Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.
REKLAMA

Mianem eko karty mBank określił właśnie tę wirtualną. "To proste i funkcjonalne rozwiązanie, które nie tylko eliminuje tradycyjne karty plastikowe, ale także redukuje nasz negatywny wpływ na środowisko" – ogłosił w sierpniu bank, pozwalając zamawiać karty jedynie w formie mobilnej, czyli bez plastiku.

I pewnie to jest kierunek. Sami Polacy coraz częściej i tak do płatności wykorzystują właśnie telefony czy inteligentne zegarki, więc karta powoli staje się zbędna. I kto wie – choć Mastercard ogłosił, że od 1 stycznia 2028 r, wszystkie banki na świecie będą miały obowiązek wydawania plastikowych kart wykonanych wyłącznie z materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł, to może wcześniej od takiej formy płatności ludzie po prostu się odzwyczają.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA