Jak czują się Polacy w sieci? Bank Pekao to sprawdził i mówi, jak jest

Lokowanie produktu: Bank Pekao S.A.

Bank Pekao S.A. przygotował raport na temat bezpieczeństwa w internecie. Jak czują się Polacy w sieci? Ile spędzają w niej czasu? Sprawdzamy.

Jak czują się Polacy w sieci? Bank Pekao to sprawdził i mówi, jak jest

Czy czujesz się̨ bezpiecznie w Internecie? - takie pytanie zadał Bank Pekao w swoim badaniu. Równo połowa Polaków odpowiedziała twierdząco. 37 proc. nie wartościuje bezpieczeństwa, twierdząc że w sieci nie czuje się ani bezpiecznie, ani niebezpiecznie. Tylko 13 proc. badanych zadeklarowało, że odczuwa zagrożenie. 

W TOP 3 najmniej bezpiecznych miejsc w sieci Polacy wymieniali: portale randkowe (47 proc.), platformy oferujące zakup używanych rzeczy (36 proc.) i media społecznościowe (33 proc.). Za najbardziej niebezpieczne uznali korzystanie z komunikatorów (58 proc.), zakupy i sprzedaż online (48 proc.).

Co w takim razie znalazło się na drugim krańcu? Jako bezpieczne czynności w sieci respondenci wskazują słuchanie radia (78 proc.), oglądanie telewizji (75 proc.) i pracę lub naukę zdalną (74 proc.). 

Badani Polacy w zdecydowanej większości twierdzą, że kluczem do bezpieczeństwa jest rozwaga. 

„Aż 82 proc, respondentów uważa, że rozważne zachowanie w Sieci jest ważniejsze, niż̇ stosowanie najlepszych technologii i programów zabezpieczających” – czytamy w raporcie Banku Pekao. 

Badani spędzają w internecie średnio 5,5 godziny dziennie. Robią to w zdecydowanej większości na smartfonie (98 proc.), następnie na laptopie lub komputerze stacjonarnym (88 proc.). 67 proc. korzysta z bankowości elektronicznej, 78 proc. z e-maila, 65 proc. wyszukuje w sieci informacje na konkretny temat. 68 proc. używa mediów społecznościowych, a 64 proc. robi zakupy online.

Jakim jesteś typem internauty? Zrób test!

W oparciu o wyniki badania, jego twórcy wyodrębnili 4 typy internautów, jeżeli chodzi o podejście do bezpieczeństwa.

30 proc. respondentów zatem to minimaliści. „W bardzo podstawowy sposób korzystają̨ z Internetu” – czytamy. Głównie jest to obsługa poczty czy mediów społecznościowych. Ta grupa jest najmniej świadoma zagrożeń w sieci.

28 proc. to zaradni użytkownicy. Raport charakteryzuje ich jako „zanurzonych w świat online”. Internet jest dla nich częścią̨ życia, a oni sami lubią nowoczesność. W kwestii bezpieczeństwa chętnie aktualizują swoją wiedzę i potrafią reagować na zagrożenia.

Kolejna grupa to internauci pragmatycy (27 proc.). Używają internetu do realizacji swoich celów, chętnie korzystają z bankowości elektronicznej. Są skrupulatni i wyczuleni oraz stosują się do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Najmniej liczny typ to ryzykanci (15 proc.). Z sieci korzystają głownie dla rozrywki. Co ciekawe, są najbardziej świadomi możliwości ataku. Co jeszcze? „Częściej skłaniają̨ się̨ do rozwiązań́ tradycyjnych (gotówka), śledzą̨ możliwe wyłudzenia, np. w BIK albo zabezpieczają̨ się̨ poprzez limity na kartach”.

Podobny test możemy przeprowadzić sami. Na stronie Banku Pekao można wziąć udział w ankiecie, która pozwoli sprawdzić, jakim typem internauty jesteśmy. Na końcu otrzymamy też wskazówki dotyczące postępowania w sieci.

Ilu Polaków doświadczyło cyberprzestępstw?

Bank Pekao Podaje, że 13 mln dorosłych internatów doświadczyło, co najmniej jednego cybeprzestępstwa. Wśród najczęstszych wymienia infekcję urządzenia złośliwym oprogramowaniem, utratę pieniędzy z rachunku bankowego, kradzież danych. Aż 47 proc. badanych deklaruje, że wie, jak zareagować w przypadku ataku, ale – jak podkreśla raport – tylko 30 proc. zgłosiło przestępstwo odpowiednim organom. Jedynie 36 proc. uważa swoją wiedzę na ten temat za zdecydowanie lub raczej dużą. Ponad połowa (55 proc.) uważa, że banki powinny informować o niebezpieczeństwach w związku z korzystaniem z internetu.

Ważne jest to, że świadomość zagrożeń sukcesywnie rośnie. Więcej niż połowa badanych nie klika w podejrzane linki, 40 proc. nie loguje się do publicznych sieci WiFi, 36 proc. uważa na to, co publikuje w internecie. A to dobre wiadomości.

– W dzisiejszym świecie kwestie związane z bezpieczeństwem w przestrzeni internetowej stają się coraz bardziej istotne. Przygotowany przez nas raport pokazuje, że niezwykle ważne jest zrozumienie zagrożeń, z jakimi możemy zetknąć się w sieci. Bank Pekao poprzez swoje działania aktywnie i regularnie angażuje się w edukację swoich klientów i stara się zwiększać ich świadomość w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. W procesie kształcenia banki i instytucje finansowe powinny odgrywać szczególną rolę – powiedział Piotr Zborowski, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Lokowanie produktu: Bank Pekao S.A.
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-30T09:42:34+02:00
Aktualizacja: 2025-04-30T08:05:39+02:00
Aktualizacja: 2025-04-29T07:00:00+02:00