REKLAMA

Pierwsze wyrzutnie HIMARS trafią do Polski. Potężna broń w rękach naszej armii

W poniedziałek 15 maja 2023 roku Polska otrzyma pierwszą partię systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS. To nowoczesne i skuteczne wyrzutnie rakiet, które mają zwiększyć zdolność obronną naszego kraju. Co to jest HIMARS i dlaczego to ważne?

15.05.2023 06.14
Pierwsze wyrzutnie HIMARS trafią do Polski. Potężna broń w rękach naszej armii
REKLAMA

HIMARS to skrót od High Mobility Artillery Rocket System, czyli system artylerii rakietowej wysokiej mobilności. Jest to lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet zamontowana na podwoziu opancerzonej ciężarówki Oshkosh M1140.  Kolejne systemy HIMARS mają być montowane na polskim podwoziu Jelcza. Wyrzutnia może przenosić sześć rakiet kalibru 227 mm lub jedną rakietę MGM-140 ATACMS o większym zasięgu i ładunku bojowym.

Przeczytaj także:
- Rakiety, czołgi, samoloty, pociski z uranem. Top 5 najdroższej broni, którą kupujemy od USA
- Polskie HIMARS-y dostaną podwozie Jelcza. Tak będą wyglądać nasze zestawy rakietowe
- Polska będzie miała własne HIMARS-y i rakiety balistyczne. Będziemy artyleryjską potęgą

REKLAMA

Jakie są zalety HIMARS?

HIMARS ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to system bardzo atrakcyjny dla polskiej armii. Po pierwsze, jest to system mobilny i łatwy w transporcie. Wyrzutnia może być przewożona na pokładzie samolotu transportowego C-130 Hercules lub drogą lądową. Może też szybko zmieniać pozycje ogniowe i unikać wykrycia przez przeciwnika.

Po drugie, jest to system uniwersalny i elastyczny. Wyrzutnia może wystrzeliwać różne rodzaje amunicji w zależności od celu i sytuacji taktycznej. Może niszczyć cele punktowe lub obszarowe, naziemne lub nawodne, ruchome lub nieruchome. Może też współpracować z innymi systemami rozpoznania i dowodzenia.

Po trzecie, jest to system skuteczny i precyzyjny. Rakiety kierowane GMLRS i ATACMS mają wysoką celność i siłę rażenia. Mogą niszczyć cele o dużej wartości strategicznej lub operacyjnej, takie jak bazy wojskowe, lotniska, centra dowodzenia, mosty czy magazyny amunicji. Wyrzutnia jest wyposażona w zaawansowany system kierowania ogniem, elektronikę i urządzenia łączności, które pozwalają na szybkie i precyzyjne rażenie celów.

HIMARS sprawdzony w boju

HIMARS jest systemem wykorzystywanym przez kilkanaście państw NATO, w tym Stany Zjednoczone, Rumunię, Litwę czy Norwegię. System ten sprawdził się w warunkach bojowych w Iraku i Afganistanie oraz Ukrainie.

System HIMARS charakteryzuje się niezwykła wręcz prostotą połączoną z zaawansowaną technologią i zabójczą precyzją. HIMARS to wyrzutnia rakiet na podwoziu terenowej ciężarówki. Do jej załadunku nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu. Wystarczy dostarczyć skrzynię z amunicją. Specjalny dźwig wysuwa się z HIMARS i ładuje ją do wnętrza wyrzutni. Całość trwa 3 minuty.

HIMARS jest systemem, który pozwoli na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych na terytorium potencjalnego agresora. Stanowi to niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych RP.

Pierwsze wyrzutnie HIMARS trafią do Polski już w poniedziałek 15 maja 2023 roku. Umowa z Lockheed Martin dotyczy dostarczenia polskiemu wojsku pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych M-142 HIMARS i dwie wyrzutnie szkolne wraz z zapasem amunicji rakietowej 270 pocisków GMLRS i 30 pocisków balistycznych ATACMS oraz pocisków szkolnych LCRR. W przyszłym roku na wyposażenie polskiej armii trafią także myśliwce F-35.

REKLAMA

Tym strzela HIMARS

ATACMS to skrót od Army Tactical Missile System, czyli systemu taktycznych pocisków balistycznych armii. Jest to pocisk ziemia-ziemia o zasięgu do 300 km, który może być wystrzeliwany z wyrzutni HIMARS lub MLRS. Pocisk ATACMS może przenosić różne rodzaje głowic bojowych o wadze 560 kg.

GMLRS to skrót od Guided Multiple Launch Rocket System, czyli systemu kierowanych rakiet wieloprowadnicowych. Jest to rakieta ziemia-ziemia o zasięgu do 70 km, która może być wystrzeliwana z wyrzutni HIMARS lub MLRS. Rakieta GMLRS ma naprowadzanie wspomagane GPS i może przenosić głowicę o wadze 96 kg.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA