REKLAMA

Ten samochód wygląda jak z filmu Obcy. Budują go w Europie

Nowy fiński transporter opancerzony nowej generacji robi wrażenie nie tylko siłą ognia, ale także swoim wyglądem. Transporter opancerzony CAVS kupiły właśnie siły zbrojne Szwecji. Wkrótce zrobią to zapewne i Niemcy.

17.04.2023 18.11
Ten samochód wygląda jak z filmu Obcy. Budują go w Europie
REKLAMA

CAVS (Combat Vehicle on a Common Platform) to transporter opancerzony produkowany przez fińską firmę Patria. CAVS to jednak międzynarodowy program, w którym uczestniczą poza Finlandią, Łotwą i Szwecją, także Niemcy, które 17 kwietnia 2023 r. podpisały w tej sprawie umowę. Tego samego dnia Szwecja zdecydowała się na zakup pierwszej partii tych transporterów.

REKLAMA

Choć wóz wygląda fantastycznie i budzi skojarzenia ze słynnym transporterem marines z filmu "Obcy - decydujące starcie", to kolejne armie decydują się na jego zakup tylko i wyłącznie ze względu na jego osiągi. Tu dodać trzeba, że Patria ma olbrzymie doświadczenie w konstruowaniu kołowych transporterów opancerzonych. Słynny polski KTO Rosomak produkowany jest na podstawie licencyjnej wersji bazowej pojazdu AMV XC-360P, konstrukcji właśnie fińskiej firmy Patria.

CAVS jest kołowym transporterem opancerzonym o układzie 6x6. Ma długość 7,5 m, szerokość 2,9 m i wysokość 2,5 metra. Masa bojowa pojazdu wynosi około 24,5 t, z czego 8,5 t przypada na ładunek. Załoga składa się z dwóch osób, a w przedziale desantowym jest miejsce dla 10 żołnierzy.

Patria CAVS 6x6

W zależności od wersji CAVS może być uzbrojony w wieżę zdalnie sterowaną lub załogową z armatą automatyczną kalibru 30 mm lub 40 mm, karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm oraz wyrzutnią pocisków przeciwpancernych. Pojazd może być także wyposażony w system kierowania ogniem, system obserwacji i rozpoznania oraz system łączności i dowodzenia.

Pojazd jest napędzany przez silnik wysokoprężny o mocy 400 KM, który umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej 100 km/h na drodze i 10 km/h w wodzie. Zasięg pojazdu wynosi około 800 km. Pojazd ma zawieszenie hydropneumatyczne z regulacją prześwitu i system kierowania wszystkimi kołami.

REKLAMA

CAVS jest zaprojektowany jako platforma bojowa, która może być dostosowana do różnych zadań i misji poprzez wymianę modułów i uzbrojenia. CAVS ma pancerz modułowy z możliwością montażu dodatkowej ochrony przeciwpancernej. Pancerz zapewnia ochronę przed pociskami małokalibrowymi i odłamkami. Transporter jest także wyposażony w system ostrzegania przed opromieniowaniem laserem (np. gdy w wóz celuje czołg, albo pocisk przeciwpancerny naprowadzany na laser).


REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA