REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Rosomaki, ale z medykami na pokładzie. Takie są pancerne karetki Wojska Polskiego

Wojsko Polskie wykorzystuje specjalnie przystosowane Rosomaki w roli terenowych karetek opancerzeniem i napędem 8x8. Na pokład mogą one zabrać trzech rannych, a w środku mieści się mały szpital.

02.12.2022
10:55
Rosomaki, ale z medykami na pokładzie. Takie są pancerne karetki Wojska Polskiego
REKLAMA

Na każdym polu bitwy są ranni i zabici. Im więcej rannych w stosunku do zabitych, tym lepiej działają służby medyczne i tym większe morale żołnierzy. Jeśli na 10 rannych przeżyje tylko połowa, to jest to dramat. Jeśli umrze jeden, to jest to sukces i żołnierze wiedzą, że w najgorszej sytuacji jest dla nich ratunek.

REKLAMA

Czy tona kartach "Bitwy o Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza, czy też w raportach z wojny za naszą wschodnią granicą, przeczytać można, że w czasie walki niedoświadczeni żołnierze często wpadają w panikę i rzucają się do ewakuowania rannych na tyły. Część robi to, by pomóc kolegom, niektórzy z obawy o własne życie chcą się przy okazji wycofać.

 class="wp-image-3032199"
Rosomak Wóz Ewakuacji Medycznej

W profesjonalnej armii rannymi zajmują się wyspecjalizowani żołnierze - medycy, a natarcie posuwa się do przodu. W Wojsku Polskim do ewakuacji rannych bezpośrednio z pola bitwy, gdy dookoła fruwają kule i odłamki, służą tak zwane Wozy Ewakuacji Medycznej zbudowane na podwoziu Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak.

Potężny pojazd z napędem 8x8 to prawdziwa opancerzona karetka. Miałem okazję zobaczyć z bliska takiego Rosomaka i jest ot potężny. Waży 22,5 t, ma 3,3 m wysokości, 7,8 m długości i 2,8 m szerokości. Mimo tych rozmiarów pojazd osiąga na drodze prędkość 100 km/h.

Skład załogi stanowią dowódca wozu, podoficer medyk, dwóch sanitariuszy oraz kierowca - mechanik. Podwyższenie tylnej części kadłuba pojazdu zapewnia możliwość szybkiej ewakuacji rannych, w tym trzech w pozycji leżącej, oraz wygodną pracę personelowi medycznemu.

 class="wp-image-3032202"
Rosomak Wóz Ewakuacji Medycznej

Wóz jest przeznaczony do udzielania pierwszej pomocy medycznej obejmującej zarówno opatrywanie ran i urazów jaki i podtrzymywanie i stabilizację podstawowych czynności życiowych.

W środku pojazd wyposażony jest jak karetka pogotowia ratunkowego. Jest system wspomagania załadunku noszy, instalacja tlenowa wraz z gniazdami tlenu, instalacja elektryczna do zasilania urządzeń medycznych, niezbędne leki, zestawy reanimacyjne.

Rosomak w wersji medycznej wyposażony jest nawet w specjalistyczny system obserwacji terenu służący specjalnie do wyszukiwania rannych, który nazywa się Pozor.

REKLAMA

W czwartek, 1 grudnia Agencja Uzbrojenia zamówiła dla Wojska Polskiego dostawa 29 wozów ewakuacji medycznej na podwoziu Rosomaka. Wartość zamówienia wynosi 450 mln zł brutto, a dostawy pojazdy zostaną dostarczone w latach 2024-2026.

Wojsko Polskie posiada aktualnie 37 takich wozów, które trafiły do jednostek wojskowych w latach 2008-2011.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA