REKLAMA

Szokujący wynik Samsunga! Najgorszy od… 2009 roku

Kryzys kryzysem, ale ten spadek rentowności Samsunga jest iście szokujący - zysk operacyjny koreańskiego giganta w Q1 2023 spadł bowiem o 95 proc. (!!!) rok do roku do kwoty 455 mln dol. To najniższy zysk operacyjny od 2009 r., czyli od czasów potężnego światowego kryzysu gospodarczego.

12.04.2023 10.36
Samsung Wyniki finansowe: *Tło zdjęcia tytułowego: Grand Warszawski, Shutterstock
REKLAMA

Czy to oznacza, że widzimy powtórkę z największego kryzysu ekonomicznego XXI w.? Branża technologiczna jest w dramatycznym odwrocie. Spada sprzedaż, spadają zyski, przeprowadzane są masowe zwolnienia. Problemy nie omijają nikogo, nawet tak wielkich hegemonów finansowych jak Apple, czy właśnie Samsung.

Z komentarza do komunikatu o oczekiwanych rezultatach finansowych pierwszego kwartału wynika, że problem dotyczy przede wszystkim załamania na rynku sprzedaży chipów pamięci, którego bezdyskusyjnym liderem jest właśnie Samsung. Koreańczycy zmuszeni zostali do drastycznych cięć w produkcji, przeorganizowania łańcucha logistycznego, a także do odbioru niesprzedanych produktów od partnerów handlowych - stąd tak potężny spadek rentowności.

REKLAMA

Ponure prognozy zysków Samsunga odzwierciedlają kondycję całej branży pamięci, która przechodzi jeden z najgorszych cykli spadkowych od lat.

Ceny dwóch głównych rodzajów pamięci: DRAM i NAND flash osiągnęły szczyty podczas pandemii Covid-19 dzięki popytowi na produkty technologiczne. Ceny zaczęły jednak spadać już pod koniec 2021 r. i runęły w drugiej połowie ubiegłego roku, głównie ze względu na rosnące stopy procentowe i niepewności geopolityczne, w tym wojnę rosyjsko-ukraińską oraz blokadę Chin związaną z Covid-19. Spadek cen pamięci trwa w 2023 r., ponieważ zapasy niesprzedanych komponentów się piętrzą.

Szacuje się nawet, że ceny spotowe chipów pamięci spadły poniżej kosztów produkcji!

Według tajwańskiej firmy badawczej TrendForce, średnie ceny kontraktowe pamięci DRAM spadły o 20 proc. kwartał do kwartału w pierwszych trzech miesiącach roku, podczas gdy ceny pamięci flash NAND poszły w dół o 15 proc. w tym samym okresie. I to wcale nie ma być koniec spadków. Wg TrendForce, ceny DRAM polecą o kolejne 15 proc. w dół w drugim kwartale br, a NAND flash o 10 proc.

W związku z tym problemy mają wszyscy główni dostawcy chipów pamięci, nie tylko Samsung. SK Heni, Micron Technology i Western Digital - wszystkie te podmioty ogłosiły ostatnio cięcia w produkcji oraz duże spadki rentowności.

Samsunga ratuje Galaxy S23

Koreańska firma ratuje się świetnymi wynikami działu mobilnego, którego napędza bardzo mocna sprzedaż najnowszych smartfonów premium z linii Galaxy. Sprzedaż najdroższego z nich - Galaxy S23 Ultra stanowić ma aż 60 proc. całej sprzedaży serii S23 na świecie, co pomaga mocno zwiększyć zyski działu mobilnego. Według Samsunga sprzedaż serii Galaxy S23 jest o ponad 20 proc. wyższa niż w przypadku zeszłorocznych modeli.

Dzięki temu kwartalny spadek przychodów Samsunga w Q1 2023 był nieco łagodniejszy - o 19 proc.

Nie chciałbym być złym prorokiem…

… ale te dramatyczne wyniki sprzedaży chipów pamięci Samsunga są zapewne zapowiedzią fatalnej sprzedaży innych producentów. Chociażby Apple'a, który korzysta przecież z procesorów pamięci Samsunga w iPhone'ach. Te komponenty koreańskiej firmy są używane w tysiącach produktów z kategorii smart urządzeń, a także aparatów fotograficznych, inteligentnych głośników i innych.

Czeka więc nas lawina drastyczny spadków, które w kilku przypadkach mogą nawet doprowadzić do bankructw.

*Tło zdjęcia tytułowego: Grand Warszawski, Shutterstock

REKLAMA

Czytaj więcej:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA