REKLAMA

Masz ten procesor? Możesz mieć problem z instalacją Windowsa 11 

Od czasu do czasu, najnowszy system operacyjny Microsoftu spotyka się z mniejszymi lub większymi problemami. Jedne wpływają bezpośrednio na działanie naszych komputerów, drugie natomiast, praktycznie są niezauważalne. Ten błąd natomiast może uniemożliwić instalację Windowsa 11 na jednym popularnym modelu AMD Ryzen.

05.04.2023 14.15
amd ryzen 5000
REKLAMA

A to klops. Windows 11 może (choć nie musi) nie wspierać Ryzena 7 5800X3D

REKLAMA

AMD Ryzen 7 5800X3D to niezwykle popularny procesor od drużyny Czerwonych. Nie kosztuje on milionów — można kupić go za około 1600 złotych, a jest w stanie zapewnić naprawdę bardzo dobrą wydajność w grach komputerowych za sprawą dodatkowej pamięci 3D V-Cache. Jest jedną z najlepszych propozycji do średniopółkowego komputera na platformie AM4, która wciąż jest wspierana.

Niemniej w sieci pojawiły się informacje, że ten procesor jest podatny na błędy z Windowsem 11. Nie zrozumcie mnie źle — jeśli macie ten procesor, a jedenastka wam śmiga bezproblemowo, to dobrze , natomiast pojawiają się przypadki, w których procesor zupełnie nie chce współpracować z najnowszym systemem Microsoftu.

AMD Ryzen 7 5800X3D oferuje mocną specyfikację

Taki przypadek opisał portal neowin, którego czytelnik wymienił procesor AMD Ryzen 7 5800X na omawianego 7 5800X3D. Po zmianie, Windows 11 zaczął wskazywać, że jego platforma nie wspiera minimalnych wymagań, ponieważ jest problem ze zaświadczeniem modułu TPM.

Mimo że opisany przypadek jest jednostokowy, to problem był poruszany na wielu forach już w ubiegłych miesiącach. Na stronie Microsoftu możemy przeczytać, że firma jest świadoma tego błędu.

REKLAMA

Zaświadczanie modułu TPM dla platform AMD z oprogramowaniem układowym ASP Moduł TPM może zakończyć się niepowodzeniem z kodem błędu 0x80070490 w systemach Windows 10 i Windows 11. Obecnie nie ma dostępnej aktualizacji, która rozwiązałaby ten problem.

- pisze Microsoft

Tak naprawdę nie wiadomo, gdzie leży wina, czy po stronie AMD, czy Microsoftu. Jedyne znane rozwiązanie, to zakup dedykowanego modułu TPM. Przynajmniej te nie kosztują tak dużo, jak w pierwszych miesiącach po debiucie Windowsa 11.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA