REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Amerykanie chcą stworzyć warsztat dla satelitów na orbicie. Będzie miał trzy ramiona

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, czyli US Space Force, zapowiedziały podjęcie działań w celu budowy orbitalnej stacji serwisowej i kosmicznego hubu. Opiewający na 1,6 mln dolarów kontrakt został przyznany firmie Arkisys. W jego ramach ma powstać platforma satelitarna, która w przyszłości ma również zastosowanie w komercyjnej eksploracji kosmosu. Celem jest budowa autonomicznej platformy satelitarnej o nazwie „The Port", która ma posiadać trzy ramiona - przypominając terminal lotniskowy, do którego podjeżdżają samoloty.

24.03.2023
21:06
Amerykanie chcą stworzyć warsztat dla satelitów na orbicie. Będzie miał trzy ramiona
REKLAMA

US Space Force czyli odpowiedź na zagrożenia ze strony Rosji i Chin

REKLAMA

US Space Force to najmłodsza część Sił Zbrojnych USA, która powstała w 2020 roku w odpowiedzi na rosnące wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego. Do tej pory wszelkie działania w związku z obronnością w kosmosie leżały w gestii Sił Powietrznych USA, czyli US Air Force. Rozwój technologii kosmicznych i potrzeb, a także potencjalnych zagrożeń ze strony Rosji i Chin sprawił, że konieczne stało się stworzenie całego odrębnego dowództwa. Obok armii, marynarki wojennej, wspomnianych sił powietrznych, piechoty morskiej i straży przybrzeżnej US Space Force jest szóstym dowództwem wchodzących w skład amerykańskiej obronności. Tak jak w przypadku pozostałych części Sił Zbrojnych USA, Siły Kosmiczne mają zamiar ściśle współpracować z firmami z sektora prywatnego, korzystając z ich wiedzy, możliwości produkcyjnych i innowacyjności. Przejawem tego jest przyznany właśnie kontrakt.

Gdy „The Port" powstanie, będzie jedną z pierwszych orbitujących platform, które doprowadzą do rozszerzenia komercyjnej aktywności na orbicie okołoziemskiej. Ma to być coś w rodzaju kosmicznego portu - tak jak porty morskie lub lotniska na Ziemi. W zamierzeniu ma być używany do montażu i ponownego zaopatrzenia satelitów.

Orbitalny „warsztat" dla satelitów

Firma Arkisys Inc. jest wiodącym w branży kosmicznej dostawcą zaawansowanych rozwiązań w zakresie architektury, struktur i platform statków kosmicznych. Jak można przeczytać na jej stronie internetowej,
jej celem jest stworzenie pierwszej długoterminowej platformy kosmicznej o całkowicie skalowalnej architekturze, tak, aby dostarczyć wiele usług dla rosnącej międzynarodowej bazy klientów handlu kosmicznego, począwszy już od 2024 roku.

Ambicje zespołu inżynierów z Arkisys dotyczą też zdolności tworzenia i modyfikacji już istniejących platform kosmicznych. Jak mówi przedstawiciel Arkisys, Dave Barnhart:

Kontrakt przyznany przez US Space Force daje unikalne możliwości wspierania działalności komercyjnej w bezpośrednim kosmicznym sąsiedztwie Ziemi. Ma się ona skupiać na efektywnej modyfikacji, naprawach i serwisowaniu satelitów i innych statków kosmicznych na orbicie. To będzie po trochu bezpieczna przystań, po trochu kosmiczny warsztat i stacja benzynowa gdzie satelity będą mogły zadokować w celu np. uzupełnienia paliwa.

Zespół zajmujący się projektem „The Port" planuje przeprowadzenie wkrótce pełnoskalowej demonstracji tego, jak zamierza wykorzystać roboty do budowy modułowej platformy kosmicznej, która będzie w stanie gościć statki kosmiczne.

REKLAMA

Jak dodaje dr Robert Ambrose, pracujący dla jednego z partnerów Arkisys, Texas A&M Engineering Experiment Station (TEES):

Zdolność do złożenia funkcjonalnego satelity z części innych pojazdów kosmicznych otworzy nie tylko rynek związany z działalnością na orbicie ziemskiej, ale także tej, która w niedalekiej przyszłości będzie dotyczyć eksploracji Księżyca lub Marsa. Jest to dla nas niezwykle ekscytujące!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA