REKLAMA

Tak działa płatna subskrypcja ChatGPT. Płacisz 85 zł, ale nic nie dostajesz

Generowanie dłuższych tekstów, popełnianie mniejszej liczby błędów rzeczowych i poprawa jakości generowanych treści - na to w przypadku ChatGPT jeszcze trochę poczekamy. Nowa, płatna subskrypcja od OpenAI totalnie rozczarowuje. Nawet w godzinach szczytu ChatGPT nie jest wart 20 dolarów.

02.02.2023 14.05
Tak działa płatna subskrypcja ChatGPT. Płacisz 85 zł, ale nic nie dostajesz
REKLAMA

ChatGPT cieszy się ogromną popularnością tak ze strony ciekawskich internautów, osób poszukujących wsparcia przy tworzeniu treści czy po prostu stałych bywalców - entuzjastów sztucznej inteligencji, którzy po prostu lubią rozmawiać z chatbotem.

Jak podaje Reuters, nie są to już tylko obserwacje trendów w internecie. Zgodnie z wynikami analizy przeprowadzonej w styczniu, zaledwie dwa miesiące od publicznego udostępnienia ChatGPT posiada aktywną bazę 100 milionów użytkowników miesięcznie i 13 milionów użytkowników dziennie. Do osiągnięcia podobnego wyniku TikTok potrzebował 9 miesięcy na rynku, a Instagram aż dwa i pół roku. Oczywiście medal ma dwie strony, a popularność odbija się modelowi czkawką.

REKLAMA

Każdy, kto w ciągu ostatnich kilku tygodni próbował porozmawiać z ChatGPT natknął się albo na niedostępność chatbota ze względu na przeciążenie lub informację, że ze względu na duży ruch SI może mieć opóźnienia w odpowiedziach. Tak więc OpenAI przygotowało remedium na kiepską efektywność modelu w czasie największego obciążenia. Nie jest ono jednak darmowe.

Subskrypcja ChatGPT Plus - za zapłacisz 85 złotych?

ChatGPT Plus to płatny, lecz opcjonalny abonament popularnego chatbota. Jak informuje OpenAI na swoim blogu, za 20 dolarów amerykańskich (ok. 85 złotych) użytkownicy otrzymują pełny dostęp do ChatGPT - nawet w godzinach szczytu, priorytet w otrzymywaniu dostępu do nowych funkcji i usprawnień. Ponadto twórcy gwarantują subskrybentom szybsze generowanie odpowiedzi przez SI.

Obecnie subskrypcja ChatGPT Plus dostępna jest jedynie w Stanach Zjednoczonych, jednak OpenAI zapowiada wprowadzenie jej również na inne rynki. Abonament Plus jest opcjonalny, gdyż w podstawowej wersji ChatGPT jest nadal darmowy i dostępny dla wszystkich.

Oprócz wdrożenia ChatGPT Plus OpenAI ogłosiło również, że pracuje obecnie nad kolejnymi planami płatnych subskrypcji, w tym m.in. planem dla sektora biznesowego.

Biorąc pod uwagę relatywnie wysoką cenę i oferowane funkcje, z perspektywy polskiego użytkownika abonament ChatGPT Plus jest mało atrakcyjny. De facto, jest to po prostu zwiększenie dostępności modelu w godzinach szczytu. Cykliczna płatność nie sprawia, że otrzymujemy nowe, niedostępne dla innych użytkowników funkcje.

ChatGPT nie działa? Spróbuj tego!

REKLAMA

Jednocześnie OpenAI rzeczywiście ma problem, gdyż jego serwery nie wyrabiają się z przetwarzaniem wszystkich zapytań wysyłanych do ChatGPT. Zwłaszcza po południu i wieczorem polskiego czasu, kiedy model osiąga szczyty popularności podczas amerykańskich godzin szczytu. Jakie są darmowe alternatywy dla ChatGPT?

W przypadku konwersacji ChatGPT rzeczywiście trudno zastąpić. Jednak w kwestii samego generowania tekstu istnieje kilka alternatyw. Pierwszą z nich będzie model GPT-3 - sztuczna inteligencja, której autorem jest również OpenAI i na której częściowo oparty jest ChatGPT. Z kolei w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania możesz wesprzeć się YouChat, asystentem wyszukiwania, który odpowie na twoje pytania, wyjaśni złożone problemy, przetłumaczy lub streści tekst. Przy rutynowym tworzeniu treści takich jak newslettery, posty na social media czy emaile możesz wesprzeć się asystentem Rytr, który obsługuje kilkanaście języków - w tym polski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA