REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Czesi zachwycili się polskimi pociągami. Teraz pojadą nimi także Polacy

Pesa już rok temu podpisała umowę z czeskim przewoźnikiem na dostarczenie swoich nowych pociągów - Regio160. Wiemy już, że nowoczesne składy pojadą też po polskich torach. Zamówienie złożyła Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Nie oznacza to, że nowość dostępna będzie jedynie w wojewódzkie łódzkim. Przewoźnik dociera do Warszawy czy Poznania.

05.01.2023
12:13
pesa
REKLAMA

Umowa z producentem zostanie podpisana jeszcze na początku 2023 roku - przekazało łódzkiej "Wyborczej" biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Nie znamy szczegółów transakcji, ale to i tak bardzo dobra wiadomość. Modelem Regio160 najpierw zainteresowali się Czesi.

Ceskie Drahy zamówiły do tej pory w bydgoskiej Pesie 76 pojazdów typu Regio160-847, a na różnych etapach produkcji jest już 18 składów. Pierwszy wyprodukowany pojazd z nowej platformy Regio160 przechodził testy homologacyjne na torze w Żmigrodzie na początku grudnia. Zbiegło się to w czasie z przyznaniem nagrody Dobry Wzór 2022 przyznawaną przez Instytut Wzornictwa.

REKLAMA

Eksperci docenili kluczowe założenia koncepcji całej platformy Regio160, która zakłada standaryzację, modułowość i troskę o środowisko. Standaryzacja pozwoli poprawić efektywność serwisu i obniżyć koszty utrzymania (LCC), a modułowość  pozwala dostarczać klientom różne typy pociągów zbudowane na jednej bazie dopracowanych elementów w jednym standardzie dla PL i całego obszaru UE. Troska o środowisko to nie tylko lżejsza, skorupowa konstrukcja, czy mniejsze zużycie energii, ale także ograniczenie np. ograniczenie ilość nieprzetwarzalnych laminatów na rzecz ekologicznych tworzyw termoformowanych, wysokojakościowych rozwiązań i elementów z przetwarzalnego aluminium
– informował przewoźnik.

 class="wp-image-3110571"

- Zawsze staramy się projektować ze świadomością, że nasze pojazdy stają się częścią przestrzeni publicznej, są widoczne i dostępne dla wszystkich. Wpisując się w nasze życie powinny tworzyć jego tło, zapewniać bezpieczeństwo, komfort ale i po prostu dawać radość wynikającą z kontaktu z atrakcyjną i estetyczną formą - podkreślił dr hab. Bartosz Piotrowski, prof. ASP w Warszawie i Kierownik Zespołu ds. Wzornictwa Przemysłowego i Identyfikacji Produktu Pesa.

Możemy się więc cieszyć, że pociągi będą też kursowały po naszych rodzimych torach. Platforma Regio160 to jeden z kluczowych filarów nowej strategii PESA 2026+. Pociągi będą mogły rozpędzić się do 160 km/h. Są modułowe, więc dany przewoźnik może dostosować je do własnych potrzeb. Także pod względem napędu, bo możliwe jest zasilanie wodorowe czy hybrydowe.

Podstawowe moduły wnętrza to 1 i 2 klasa, duża i mała toaleta (wg. TSI PRM), przestrzeń uniwersalna, opcjonalnie możliwe jest dodanie przestrzeni dla dzieci, pomieszczenia obsługi czy strefy cateringowej. W ramach programu UX Regio (ang. user experience) wspólnie z klientami przeanalizowaliśmy obecne i planowane rozwiązania oraz liczne badania potrzeb pasażerów (m.in. UTK, partnera programu), w projektach uwzględniliśmy również problemy wynikające np. z ochrony przed wirusami typu covid

– opisywał pociągi producent.

REKLAMA

2023 rokiem nowych pociągów

Zakup nie dziwi, bo ŁKA rośnie w siłę. W 2022 roku udało się pobić dotychczasowy rekord liczby pasażerów - z usług przewoźnika skorzystało 8,6 mln ludzi. Zakupy planuje też Polregio, które zamierza przeznaczyć miliardy na nowe pojazdy.

Nowe składy to rzecz jasna większy komfort. I jeszcze większa ulga dla środowiska. Wspomnieliśmy już, że model Regio160 ma być bardziej ekologiczny, ale to dopiero początek przełomu. Duże nadzieje wiąże się z wodorem - pod koniec ubiegłego roku Pesa zakończyła testy własnej lokomotywy wodorowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA