REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Projekt Mayhem to spadkobierca legendarnego Blackbirda. Powstaje hipersoniczny samolot szpiegowski

Amerykanie rozpędzają się z napędem hipersonicznym. Bez wątpienia jest to przyszłość uzbrojenia i Stany Zjednoczone nie chcą w tym wyścigu zająć drugiego miejsca.

20.12.2022
16:50
Projekt Mayhem
REKLAMA

Siły Powietrzne przyznały firmie Leidos kontrakt o wartości 334 mln dolarów na projekt Mayhem, tajny program mający na celu opracowanie maszyny poruszającej się z prędkością hipersoniczną.

REKLAMA

Sam program Mayhem jest dość tajemniczy i niewiele wiadomo o tym czym ma być nowa maszyna i do czego dokłądnie będzie służyć. Na podstawie dostępnych informacji wiadomo, że (bezzałogowiec, a być może samolot) będzie miał silnik typu Scramjet (Supersonic Combustion Ramjet) czyli silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania, co zapewni osiągnięcie prędkości hipersonicznej. Mayhem powstaje w ramach koncepcji HAWC (Hypersonic Air Breathing Weapon Concept).

Kolejną sprawą ma być możliwość przenoszenia ładunków. Tu też nie wiadomo za wiele, ale zapewne chodzi o uzbrojenie, a także modułowe wyposażenie np. do obserwacji czy zakłócania obrony przeciwnika.

W ten sposób Mayem będzie miał możliwości do prowadzenia zarówno misji uderzeniowych, jak i wywiadowczych i rozpoznawczych oraz wsparcia.

Jest to o tyle ciekawe i wyjątkowe, że Mayem ma być spadkobiercą legendarnego samolotu szpiegowskiego Lockheed SR-71 Blackbird. Maszyna ta ma na swym koncie wiele rekordów prędkości i wysokości, ale nie przenosiła uzbrojenia.

REKLAMA

Wygrana firmy Leidos, która pokonała pięć konkurencyjnych ofert, może być zaskoczeniem. Broń hipersoniczna kojarzy się raczej z takimi gigantami jak Lockheed Martin, Raytheon albo Boeing.

Leidos znany jest przede wszystkim z technologii informatycznych i systemów cybernetycznych. Jednak niedawno koncern przejął firmę Dynetics, która projektuje pojazd szybujący w ramach programu broni hipersonicznej dalekiego zasięgu. Dynetics opracował też małe bomby szybujące GBU-69 Small Glide Munition oraz GBU-43 MOAB, bombą o długości 9 metrów i masie 9800 kg zwaną Matką Wszystkich Bomb. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA