REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jest nowa beta Chrome 109. Google sypnął świetnymi nowościami

Google przygotowuje się do wydania Chrome 109. Zanim to jednak nastąpi, przeglądarka musi przejść przez otwarte beta testy, które dają nam szybki podgląd na to, jakie nowości przyniesie nam styczniowe wydanie przeglądarki. A jest na co czekać, bo Google ma dla nas kilka interesujacych nowości.

02.12.2022
9:19
Jest nowa beta Chrome 109. Google sypnął świetnymi nowościami
REKLAMA

Oprócz standardowej wersji Chrome, którą większość z nas ma zainstalowaną na swych komputerach i telefonach, Chrome posiada także wersję beta. Celem jest przetestowanie nowych funkcji - zarówno tych widocznych gołym okiem, jak i niuansów ukrytych w kodzie - zanim trafią one do stabilnej wersji przeglądarki.

REKLAMA

Wydanie beta przeglądarki pozwala Google na upewnienie się, że wszystko działa jak powinno, a nam pozwala na podejrzenie tego, co szykuje dla nas Google. A w przypadku wersji Chrome 109 jest to kilka naprawdę ciekawych funkcji

Uwierzytelnienie płatności za pomocą biometrii

Google od jakiegoś czasu pracuje nad przyspieszeniem rutynowych czynności, które wykonujemy w przeglądarce. Już teraz możliwe jest przyspieszenie logowania w Chrome, jednak koncern pracuje nad pójściem o krok dalej i pracuje nad przyspieszeniem uwierzytelnienia tożsamości przy dokonywaniu płatności. Twórcy przeglądarki pracują nad wdrożeniem do niej API Secure Payment Confirmation, które z kolei pozwoli na ominięcie logowania do banku przy zatwierdzaniu płatności. Zamiast tego przeglądarka będzie prosiła o uwierzytelnienie płatności biometrią - np. odciskiem palca.

Warto zaznaczyć, że nawet jeżeli funkcja trafi do stabilnego wydania Chrome, dostępność biometrii jako uwierzytelnienia dla płatności musi być wspierana zarówno przez sprzedawcę, jak i bank. Dlatego na użycie w praktyce możemy jeszcze trochę poczekać.

API Secure Payment Confirmation jest już dostępne w stabilnym wydaniu Chrome na systemy Windows oraz macOS i będzie nowością jedynie dla wersji 109 na systemy Android. Google nie poinformował, kiedy uwierzytelnienie biometrią może trafić na iOS.

Nigdy więcej wstydu podczas udostępniania ekranu

Kolejną nowością jest możliwość selektywnego wybrania okien Chrome widocznych podczas udostępniania ekranu. Pozwoli na to wprowadzone do wersji 109 beta Screen Capture API, które jak opisuje Google na blogu deweloperskim "pozwala użytkownikowi wybrać ekran lub część ekranu (np. okno) do przechwycenia jako strumień multimediów".

Funkcja ta pozwoli na nie tylko uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, ale także na skupieniu uwagi widzów na tylko jednej stronie lub na wyciszenie odtwarzanych multimediów (np. muzyki w tle).

Koniec plików cookie coraz bliżej. Google przygotowuje siebie i deweloperów

4 sierpnia bieżącego roku Google ogłosił, że do końca 2024 roku z Chrome'a zostanie usunięta technologia odpowiadająca za przechowywanie przetwarzanie plików cookie należące do firm trzecich. O ile ucieszy to użytkowników, o tyle jest to dość uciążliwe dla reklamodawców oraz dla wszelkiego rodzaju usług.

Google chce obejść niektóre z tych problemów za pomocą First-Party Sets, którego zaktualizowana wersja nadchodzi do Chrome. First-Party Sets to rozwiązanie zaproponowane przez Google, dzięki którym powiązane witryny będą mogły dzielić się tym samym zestawem danych pozyskanym od użytkownika. Witryny będą musiały wyraźnie zaznaczyć przeglądarce, że należą do tej samej organizacji pomimo posiadania różnych domen lub adresów (np. amazon.pl i amazon.de). By to zrobić, Google udostępni właścicielom witryn repozytorium na Githubie, do którego będą mogli oni dodawać swoje witryny. Dodane w ten sposób witryny będą mogły udostępniać i pobierać pliki od innych, dodanych witryn.

REKLAMA

Gdzie pobrać Google Chrome beta?

Jeżeli nie możesz doczekać się nowych funkcji Google Chrome 109 beta lub po prostu chcesz je przetestować, Google publicznie udostępnia wersję beta do pobrania dla każdego. Wersje na systemy Windows, macOS i Linux możesz pobrać ze strony Google. Z kolei wersja na Android jest dostępna w sklepie Google Play, a wersja beta na systemy iOS - w usłudze TestFlight.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA