1. Spider's Web
  2. Technologie

Trwa Konkurs Nagroda Jamesa Dysona. Młodzi wynalazcy mogą zgłaszać się do 6 lipca

Patronat medialny

Tylko do 6 lipca można przesyłać zgłoszenia do tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, który jest skierowany do młodych wynalazców i innowatorów. 

07.06.2022
13:31
Trwa Konkurs Nagroda Jamesa Dysona. Młodzi wynalazcy mogą zgłaszać się do 6 lipca

Wszyscy znamy powiedzenie mówiące, że potrzeba jest matką wynalazków. Wokół tej idei skupia się Konkurs Nagroda Jamesa Dysona. Wyzwaniem dla uczestników jest „zaprojektowanie czegoś, co rozwiązuje problem”.  Takie podejście jest źródłem ludzkiej wynalazczości od zarania naszej cywilizacji. 

Gdy spojrzymy na historię naszego gatunku zobaczymy, że jego rozwój jest ściśle powiązany z innowacjami mającymi nie tylko ułatwiać, ale zmieniać życie. W ten sposób, dzięki przyrządom nawigacyjnym odkryliśmy nieznane lądy, przy pomocy teleskopu zakryte wcześniej rejony wszechświata, a przez mikroskop zobaczyliśmy świat w skali mikro, którego istnienia nawet nie podejrzewaliśmy.

Innowatorzy tacy, jak Leonardo Da Vinci pokazywali ludzkości, jak łączyć wiedzę teoretyczną z praktyczną. Już w XVII w. angielski filozof Francis Bacon kreślił wizję świata, w której rozwiązania techniczne pomagają rodzajowi ludzkiemu w osiągnięciu dobrobytu, pisał też, że wiedza jest potęgą i ma praktyczny wymiar przejawiający się w ludzkiej kreatywności.

W taki właśnie sposób tworzymy wynalazki małe i duże oraz poprawiamy to, co nie do końca działa, jak powinno. To dlatego James Dyson stworzył odkurzacz bezworkowy – odczuł bowiem ograniczenia dostępnej technologii. 

Trwa Konkurs Nagroda James Dysona – do 6 lipca można zgłosić swój projekt.

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona organizowany jest od 2005 r., a jego polska edycja odbywa się w tym roku po raz drugi. Jest on skierowany do studentów i absolwentów kierunków inżynierskich i związanych z projektowaniem, którzy ukończyli studia w ciągu ostatnich 4 lat.  Mogą w nim wziąć udział również zespoły, jeżeli wszyscy członkowie spełnili wspomniane kryterium związane ze studiowaniem lub ukończeniem studiów.

Do wygrania na etapie krajowym jest 27000 zł. Z kolei główna nagroda w finale międzynarodowym wynosi 162000 zł. Pieniądze pomogą w rozwoju projektu. Uczestnictwo w konkursie otwiera drogę rozwoju kariery i zapewnia medialny rozgłos potrzebny w promowaniu dobrych pomysłów. Warto też wspomnieć, że firma Dyson nie zapomina o wynalazcach również po konkursie. Oferuje bowiem platformę dla tych osób i zespołów, które komercjalizują swoje projekty. Służy ona do budowy sieci kontaktów, samopomocy i dzielenia się doświadczeniami.

Jak zgłosić się do Konkursu Nagrody Jamesa Dysona?

Zgłoszenia do etapu krajowego kończą się 6 lipca. Organizatorzy definiują zadanie konkursowe w prosty sposób:

„Skonstruuj coś, co rozwiąże jakiś problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień, lub też problem na skalę globalną. Ważne jest to, aby rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.”

Projekty należy zgłaszać przez stronę konkursu. W formularzu należy opisać wynalazek i etapy jego powstawania. Najlepsze będą projekty rozwiązujące konkretne problemy, opisane w zrozumiały sposób i zawierające dowód na istnienie prototypu. Przydadzą się oczywiście zdjęcia i nagrania wideo. Jednym z jurorów w etapie krajowym jest redaktor naczelny Spider’s Web Przemysław Pająk. 

Kolejny etap to wypłynięcie na szerokie międzynarodowe wody. Etapy krajowe kończą się wyłonieniem zwycięzcy i 2 prac wyróżnionych. Spośród zwycięzców krajowych zespół inżynierów Dysona wybierze 20 zgłoszeń finałowych. Główną nagrodę przyzna sam Sir James Dyson.

Jakie wynalazki zdobywają uznanie jurorów Konkursu Nagrody Jamesa Dysona?

Ubiegłoroczną nagrodę krajową zdobył projekt XTRUDE.ZERO będący wspólnym dziełem studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu. Odpowiadał on na potrzeby związane z pandemią koronawirusa. Twórcy zaprezentowali maszynę do dezynfekcji i recyklingu trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. Urządzenie zamieniało je w granulat do ponownego wykorzystania.

Wśród nagrodzonych projektów międzynarodowych znajdziemy m.in. urządzenie do bezbolesnego pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. To niezwykle potrzebny wynalazek w kontekście leczenia jaskry. Ta choroba objawia się między innymi podwyższonym ciśnieniem gałki ocznej, a osoby nią zagrożone są zobligowane do systematycznej jego kontroli. Dotychczas odbywało się to w gabinetach okulistycznych. 

Za wyżej opisanymi wynalazkami stała konkretna potrzeba. „Młodzi konstruktorzy mają zdolność rozwijania technologii, które mogą zmieniać życie” – twierdzi Sir James Dyson.

Szczegóły dotyczące Konkursu Nagrody Jamesa Dysona można znaleźć na jego stronie internetowej. Na Spider’s Web będziemy relacjonować krajowy finał Nagrody.

Patronat medialny
Najnowsze