REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

W kosmosie powinny dowodzić kobiety. Badania wskazują, że w tej roli sprawdzą się znacznie lepiej

Długotrwałe wielomiesięczne misje kosmiczne będą wyzwaniem dla człowieka nie tylko pod względem technicznym, ale także, a może przede wszystkim pod względem psychologicznym. Długotrwałe zamknięcie na ograniczonej powierzchni statku kosmicznego, bez możliwości "wyjścia na zewnątrz, aby ochłonąć" będzie wyzwaniem dla całej załogi. Badania prowadzone na uczestnikach symulowanych misji w zamkniętym habitacie Mars Desert Research Station wskazują, że w takim środowisku to kobiety lepiej sprawdzają się jako dowódcy.

13.06.2022
11:50
Kobiety lepszymi dowódcami w kosmosie
REKLAMA
  • Długotrwałe załogowe misje kosmiczna wiążą się z ogromnymi wyzwaniami psychologicznymi dla członków załogi zamkniętych przez wiele miesięcy na ograniczonej powierzchni statku kosmicznego.
  • Zarządzanie emocjami w trakcie całej misji jest jednym z najważniejszych zadań dowódcy takiej misji.
  • Badania przeprowadzone w analogowej bazie marsjańskiej w Utah wykazują, że kobiety zdecydowanie bardziej nadają się do roli dowódcy takiej misji.
REKLAMA

Co ciekawe, analizując dynamikę zachowań w grupach astronautów zmuszeni jesteśmy ograniczyć się do danych pochodzących z symulowanych misji marsjańskich i księżycowych realizowanych na powierzchni Ziemi. Na przestrzeni dwóch dekad tylko trzy kobiety były dowódcami na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na Księżyc w ramach misji Apollo nie poleciała żadna kobieta. Nie ma zatem wiarygodnych danych pochodzących z faktycznych misji realizowanych w przestrzeni kosmicznej.

Naukowcy postanowili sprawdzić jak wygląda zarządzanie zespołem astronautów przez kobiety w trakcie misji realizowanych w bazie Mars Desert Research Station w Utah, gdzie symuluje się pobyt na powierzchni Marsa lub elementy lotu kosmicznego. W tym celu przeanalizowano raporty dowódców misji realizowanych w latach 2009-2016. Na przestrzeni siedmiu lat realizowane tam misje były dowodzone przez 27 kobiet oraz 49 mężczyzn.

Spojrzenie od środka na projekt symulacji Marsa w Utah

Co się okazało? Wydźwięk raportów pisanych przez kobiety jest dużo bardziej pozytywny niż tych, których autorami byli mężczyźni. Odpowiedni dobór członków załogi sprawił, że dowódcami misji były zawsze osoby zorientowane na realizację zadań. Mimo to w danych naukowcy dostrzegli, że kobiety częściej omawiały wszystkie zadania z członkami załogi niż mężczyźni, zapewniając lepszą komunikację w ramach zespołu. Co więcej, o ile mężczyźni przede wszystkim skupiali się na osiągnięciach, kobiety miały tendencję do zapewniania wzajemnego wsparcia i utrzymania pozytywnych relacji między członkami załogi.

REKLAMA

W przestrzeni kosmicznej pozytywne otoczenie to podstawa

Analiza zachowań wskazuje wyraźnie, że kobiety rzadziej niż mężczyźni okazują negatywne emocje i dłużej starają się utrzymać pozytywną atmosferę pracy. W przestrzeni kosmicznej, podczas wielomiesięcznego lotu czy pobytu na powierzchni innej planety, w warunkach długotrwałego stresu, izolacji, zamknięcia takie podejście może się okazać kluczowe dla powodzenia całej misji. Niesprzyjające człowiekowi warunki na pokładzie statku podnoszą ryzyko konfliktu między członkami załogi. I tutaj właśnie opanowanie i empatia dowódcy misji może okazać się nieocenionym aspektem, który sprawi, że misja nie zakończy się katastrofą a sukcesem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA