Nowe technologie a środowisko naturalne. Jeżeli już kupujesz komputer, kup ekologiczny

Lokowanie produktu: Komputronik

Korzystanie z osiągnięć technologii jest już nierozłącznie wpisane w dzisiejszy tryb życia. Na przestrzeni lat komputer z opcjonalnego urządzanie usprawniającego pracę, stał się podstawowym narzędziem pracy, bez którego spora część zawodów nigdy by nie istniała. Skoro zatem musimy z nich korzystać, to korzystajmy chociaż z tych najbardziej ekologicznych. W Komputroniku właśnie pojawił się laptop idealnie skrojony pod klienta, który nie chce szkodzić środowisku naturalnemu. 

06.05.2022 18.01
acer aspire vero

Tak samo jak konieczność korzystania z komputerów, elementem przenikającym codzienność życia na Ziemi w trzeciej dekadzie XXI wieku są zmiany klimatyczne wywołane nadmierną emisją gazów cieplarnianych do atmosfery. Choć o samych zmianach klimatu mówi się wiele od dekad, to właśnie teraz mamy czasy, w których na gwałt trzeba szukać rozwiązań pozwalających nam drastycznie obniżyć emisję gazów cieplarnianych i tym samym zahamować zabójczy wzrost średnich temperatur atmosfery na całej Ziemi. Nigdy w historii ludzkość problem ten nie był tak naglący jak dzisiaj.

Oczywiście, można powiedzieć, że zasadniczo nie da się nic zrobić: jesteśmy skazani na technologię, a jej wytwory będą dalej emitować szkodliwe gazy do atmosfery podczas ich produkcji. Stwierdzenie takie jest jednak jedynie pójściem na łatwiznę. Wystarczy bowiem poszukać, a można znaleźć zawsze urządzenia, które z jednej strony umożliwią nam pracę, a z drugiej oszczędnie obejdą się ze środowiskiem. Być może na poziomie jednostkowym różnice między nimi wydają się niewielkie, jednak gdybyśmy takie zmiany wprowadzili do mainstreamu, różnice dla środowiska okazałyby się ogromne.

 class="wp-image-2166426"

Weźmy tu na przykład najnowsze laptopy z serii Acer Aspire Vero, dostępne w Komputroniku w naprawdę atrakcyjnych i przystępnych cenach. Laptopy te w plebiscycie TechAwards 2021 zdeklasowały konkurencję w kategorii Inicjatywa ekologiczna. Na pierwszy rzut oka mamy tutaj do czynienia ze świetnie zaprojektowanym laptopem wyposażonym w ekran o przekątnej 15,6”. Urządzenie wyposażone jest w procesory jedenastej generacji Intel Core i5-1155G7 lub Intel Core i7-1195G7 oraz 8 lub 16 GB szybkiej pamięci RAM DDR4. Urządzenia wyposażono w dysk twardy SSD o pojemności 512 GB, a ekran wykonano w technologii IPS. Komputer został wyposażony także w system operacyjny Microsoft Windows 11. Można odnieść wrażenie, że mówimy o całkowicie standardowym laptopie wystarczającym do wszystkich podstawowych zadań.

Co jednak wyróżnia serię Acer Aspire Vero na tle innych laptopów dostępnych na rynku, to materiały, z których zostały wykonane. Producent postanowił bowiem wykonać komputer w taki sposób, aby miał on jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Skoro z takiego sprzętu nie można zrezygnować w dzisiejszym świecie, to warto zacząć myśleć o tym, w jaki sposób powinno się je produkować.

 class="wp-image-2166450"

Komputery z linii Aspire Vero wykonane są z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Obudowa komputera wykonana jest w 30 proc. z tworzywa PCR. Podświetlana klawiatura ma w sobie nawet 50 proc. tworzyw PCR. Mowa tutaj o tzw. żywicach pokonsumpcyjnych, które – gdyby nie zostały wykorzystane – trafiłyby na wysypiska odpadów. Zamiast tego, dzięki Acerowi otrzymują one drugie życie. Już sam fakt wykorzystania takich, a nie innych materiałów w procesie produkcji pozwolił firmie Acer ograniczyć emisję CO2 o 21 proc. Tutaj warto jednak zauważyć, że skorzystanie z ekologicznych materiałów nie miało absolutnie żadnego negatywnego wpływu na walory estetyczne sprzętu. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że specjaliści z działu designu sprawili się na medal. Komputery serii Vero wyglądają fantastycznie i przynajmniej w mojej ocenie wyglądają odważniej niż typowe, konserwatywne czarne obudowy większości laptopów dostępnych na rynku. À propos barw, trzymając się ekologii, producent zdecydował się na rezygnację z jakichkolwiek farb przy produkcji obudowy, stąd i charakterystyczny, nieco industrialny wygląd obudowy. Warto tutaj zaznaczyć, ze w Komputroniku dostępne są także akcesoria z tej samej linii, także wykonane z tych samych materiałów.

Ekologia nie tylko na etapie produkcji

 class="wp-image-2166441"

Warto tutaj zwrócić uwagę, że podejście ekologiczne w laptopach Acera nie ogranicza się jedynie do etapu produkcji samego urządzenia, ale zostało rozciągnięte na cały cykl życia sprzętu. Starając się ograniczyć konieczność zakupu kolejnych komputerów do nowych zastosowań i wraz z rozwojem technologii, Acer stawia na możliwie jak najdłuższe korzystanie z raz zakupionego sprzętu. Z tego też powodu producent postawił na taką konstrukcję komputera i obudowy, która umożliwia łatwą naprawę, ale także i modernizację sprzętu przez samego użytkownika. Wracają zatem wspaniałe czasy, w których, aby dołożyć pamięci RAM do komputera, wystarczy wyciągnąć zwykły śrubokręt krzyżakowy, odkręcić kilka standardowych śrub i ściągnąć dolną część obudowy laptopa. W ten sposób, gdy natkniemy się na granicę możliwości laptopa, nie będziemy musieli myśleć o zakupie nowej maszyny, a jedynie jednego jej komponentu. Efekt? Jeden laptop posłuży znacznie dłużej niż w przypadku gdybyśmy musieli go wymienić na nowy, odciskając tym samym swój ślad na środowisku znacznie bardziej.

Korzystanie z komputera na co dzień

 class="wp-image-2166444"

Tutaj trzeba jednak zauważyć, że wszystkie powyższe sytuacje są jednak jedynie pojedynczymi punktami w cyklu życia produktu. Wszak nie kupujemy i nie modernizujemy komputera codziennie, nawet jeżeli codziennie z niego korzystamy. Z tego też powodu warto, aby producenci położyli nacisk na ekologiczne korzystanie z technologii na co dzień. W przypadku komputerów Acer Aspire Vero użytkownik na co dzień może starać się oszczędzać możliwie dużo energii, korzystając ze specjalnie przygotowanych do tego trybów pracy komputera. Wtedy, kiedy trzeba wykorzystać pełną moc, można włączyć tryb Wydajność. Na co dzień jednak można korzystać z trybów Eco, a nawet Eco+, które gwarantują maksymalne oszczędzanie energii elektrycznej poprzez wyłączanie zbędnych funkcji. Być może na rachunku za energię różnica będzie niewielka, ale już w całym cyklu życia laptopa różnica może zrobić się znacząca.

To właśnie takie pozornie niewielkie zmiany, kiedy staną się standardem, zaczną generować istotne zmiany, które mogą jedynie sprzyjać środowisku naturalnemu. Powyżej opisałem jedynie jeden przykładowy produkt. Warto jednak przestawić się na takie ekologiczne myślenie przy każdym zakupie, niezależnie od tego, czy będziemy kupować laptopa, myszkę czy etui na komputer. Im szybciej ludzkość wprowadzi element świadomości ekologicznej do wszystkich decyzji zakupowych, tym szybciej spowolnimy, a być może zatrzymamy niekorzystne zmiany klimatyczne. Cieszy zatem, że Komputronik poszerza ofertę produktów przygotowywanych z myślą o ochronie środowiska naturalnego. W wielu kategoriach można znaleźć szeroką paletę produktów ekologicznych oraz energooszczędnych. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz laptopa wykonanego z ekologicznych materiałów, czy też energooszczędnego urządzenia z działu AGD, Komputronik ma sprzęt dla ciebie.

Lokowanie produktu: Komputronik
Najnowsze