REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pora na piekarnik godny XXI wieku. Upiecz ciasto wykorzystując technologię silnika lotniczego

Lokowanie produktu: Beko

Czasy, w których popołudniami ludzie na co dzień przygotowywali obiady czy wypieki za pomocą piekarników już dawno minęły. Życie stało się szybsze i intensywniejsze, a nowe pokolenia zazwyczaj nie były zainteresowane nauką pieczenia od swoich rodziców. Nawet jeżeli ktoś porywał się na próbę upieczenia ciasta raz na jakiś czas, najczęściej kończyło się to przypalonym lub niedopieczonym produktem. Taka próba zazwyczaj była ostatnią. Nowy piekarnik BEKO dowodzi, że wcale nie musi tak być.

27.04.2022
12:02
beko-aeroperfect
REKLAMA

Pieczenie to sztuka. Nie sposób przygotować smacznej, apetycznie wyglądającej potrawy bez uprzedniego wysiłku włożonego w naukę. Jestem tego najlepszym przykładem. Z dzieciństwa pamiętam wypieki tylko przygotowywane w domu. Z tego też wyniosłem ogromny sceptycyzm co do wypieków sklepowych, które zawsze kojarzyły mi się z produkcją maszynową z niskiej jakości składników. „Ciasto musi pachnieć” było podówczas oczywistą prawdą. Fakt jest jednak taki, że jakoś nigdy nie nauczyłem się piec ciast. W wieku dojrzałym kilkukrotnie spróbowałem i za każdym razem okazywało się, że albo upieczone ciasto się przypaliło, albo wskutek zbyt szybkiego wyłączenia zrobił się zakalec. Ewidentnie zatem jakoś nie byłem w stanie znaleźć z piekarnikiem wspólnego języka.

Tutaj należy zauważyć, że piekarnik to nie tylko ciasta. Wszak potraw przygotowywanych w piekarniku jest cała masa. Z drugiej strony, mięso pieczone w piekarniku zawsze kojarzy się z potrawami delikatnie mówiąc niezbyt zdrowymi, ociekającymi tłuszczem. W dzisiejszych czasach, kiedy każdemu zależy na zdrowej żywności, ciężkie pieczenie nie wydają się atrakcyjnym składnikiem diety. Pomijam już tutaj fakt czysto estetyczny – po przygotowaniu takiej potrawy cały piekarnik nadaje się do wyczyszczenia. Jeżeli zaniechamy tego obowiązku, warstwa tłuszczu na ścianach piekarnika szybko zrobi się widoczna i trudna do usunięcia. To tylko kilka przypadkowych argumentów, dla których najczęściej odpuszczamy sobie nawet próby skorzystania z piekarnika i traktujemy go jedynie jako ozdobnik, swoisty niezbędny element kuchni, który paradoksalnie często pozostaje niewykorzystany.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że podczas projektowania wyposażenia kuchni, wielu projektantów proponuje usunięciu piekarnika (powołując się chociażby na argumenty powyżej) na rzecz estetyki. Nowoczesne projekty kuchni bardzo często pozbawione są zatem tradycyjnych elementów wyposażenia. Estetyka w tym wypadku zwycięża nad funkcjonalnością.

Czy jest zatem szansa na renesans piekarników w kuchni?

Jeszcze jakiś czas temu odpowiedziałbym na to pytanie przecząco. Wtedy jeszcze nie znałem jednak najnowszej oferty piekarników firmy BEKO, która wprowadza zupełnie nową technologię do kuchni. Okazuje się bowiem, że można piekarniki wymyślić na nowo. 

Co może być nowego w piekarniku?

Chyba najważniejszą i zarazem unikalną cechą piekarników Beko jest zastosowanie przełomowej technologii AeroPerfect, która sprawia, że każde danie przygotowywane w piekarniku jest opieczone w sposób całkowicie równomierny. Dzieje się tak głównie dzięki zastosowaniu w piekarniku obiegu powietrza przypominającego zasadę działania silnika lotniczego. Istotny jest tu również rozkład grzałek, który dzięki temu, że nie jest punktowy sprawia, że w każdym punkcie w piekarniku temperatura jest taka sama. Ta pozornie niewielka modyfikacja komory pieczenia pozwala równomiernie opiekać całą potrawę, a nie tylko ten fragment, który znajduje się najbliżej grzałek czy wentylatora.

Warto także zwrócić uwagę na istotną w dzisiejszych czasach możliwość pieczenia potraw ze wspomaganiem parą. Wystarczy umieścić na froncie piekarnika zbiornika na wodę, aby para wodna zupełnie zmieniła charakter przygotowywanych dań. Wypieki i potrawy przygotowywane z wykorzystaniem pary wodnej są znacznie delikatniejsze, bogatsze w składniki odżywcze i nigdy nie są przesuszone. Dzięki tej prostej zmianie można śmiało zacząć korzystać z piekarnika do przygotowywania dań, których wcześniej do piekarnika byśmy nie włożyli. Pieczenie wspomagane parą to jedna z najzdrowszych metod przygotowywania posiłków. Nagle okazuje się, że zdrowe, wilgotne dania warzywne, zalecane w wielu dietach można szybko i sprawnie przygotować w piekarniku bez potrzeby stałego kontrolowania potrawy podczas procesu pieczenia. Spokojnie, nic się nie przypali.

Częste korzystanie z piekarnika zazwyczaj kojarzy się z koniecznością regularnego, dokładnego czyszczenia całej komory piekarnika wraz z szybą. Piekarniki Beko wyposażone są jednak w funkcję czyszczenia pyrolitycznego. Co to oznacza? Po włączeniu specjalnego programu pieczenia, piekarnik nagrzewa całą komorę pieczenia do bardzo wysokiej temperatury, w której tłuszcz i wszelkie inne pozostałości po pieczeniu ulegają spopieleniu. Po zakończeniu programu i wystygnięciu komory pieczenia wystarczy jedynie przetrzeć jej wnętrze szmatką i zebrać popiół. Więcej czyszczenia nie trzeba. To doskonały sposób na częste korzystanie z urządzenia i utrzymanie go w idealnej czystości.

Cała linia piekarników Beko Beyond charakteryzuje się wysoką estetyką. Surowa, klasyczna linia, precyzyjnie wykonane detale sprawiają, że urządzenia z tej linii doskonale uzupełniają wystrój każdej kuchni. Nie tylko nie przeszkadzają, ale nawet kiedy nie pracują, stanowią ozdobę każdej kuchni. Czytelny i łatwy w obsłudze wyświetlacz LCD dostarcza wszystkich niezbędnych informacji na temat tego co się w nim dzieje. Drzwi piekarnika niczym w samochodzie klasy premium domykają się cicho, wolno i bezpiecznie. Nie ma tutaj ryzyka zbyt gwałtownego zamknięcia drzwiczek i przypadkowego zbicia szyby czy przytrzaśnięcia sobie chociażby dłoni. Można nawet powiedzieć, że zamykanie drzwi piekarnika to czysta przyjemność.

Krótko mówiąc: wracają domowe wypieki

Sama myśl o tym, że do domu może powrócić zapach świeżo pieczonego ciasta, a jednocześnie nie powrócą wszystkie problemy związane z korzystaniem z piekarnika sprawia, że właśnie w takiej chwili człowiek docenia rozwój technologii. Od tego ona właśnie jest, aby sprawiać, że życie staje się jednocześnie prostsze i przyjemniejsze. Bez wahania jestem w stanie stwierdzić, że piekarniki Beko Aeroperfect to prawdziwa rewolucja w kuchni.

Lokowanie produktu: Beko
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
Advertisement