REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Łazik Perseverance odwiedził swój spadochron. Po raz ostatni widział rok temu

Pamiętacie jak na początku 2021 roku do Marsa dotarła armada sond kosmicznych z Ziemi? Na orbitę wokół Marsa weszły wtedy chińska sonda Tianwen-1 oraz arabska sonda Hope. Amerykanie dla odmiany wtargnęli w atmosferę planety i po kilku długich minutach na powierzchni Marsa wylądował łazik Perseverance oraz helikopter Ingenuity. Po ponad czterystu dniach zwiedzania Marsa, łazik Perseverance właśnie zauważył w oddali spadochron, za pomocą którego wylądował na Marsie.

14.04.2022
6:33
lazik perseverance
REKLAMA

Do lądowania na Marsie doszło 18 lutego 2021 r. Po wejściu w atmosferę kapsuła z łazikiem podróżująca z prędkością 20 000 km/h najpierw wytraciła część prędkości trąc o rzadką atmosferę Marsa. Po osiągnięciu wysokości 13 kilometrów nad powierzchnią Marsa, przy prędkości 1500 km/h kapsuła wypuściła spadochron, który znacząco zredukował jej prędkość.

REKLAMA

Dziesięć kilometrów nad powierzchnią z kapsuły odrzucona została osłona termiczna, która już spełniła swoje zadanie. Na wysokości dwóch kilometrów i na minutę przed lądowaniem, łazik oddzielił się od kapsuły ze spadochronem, a następnie zaledwie 20 sekund przed lądowaniem uruchomił silniki, które pozwoliły mu bezpiecznie wylądować na dnie krateru Jezero.

Tak miało wyglądać lądowanie na Marsie
Tak lądowanie wyglądało w rzeczywistości

Od tego czasu jednak nikt się nie zajmował tym, gdzie i kiedy wylądowała osłona razem ze spadochronem. A przynajmniej aż do teraz.

A co to tam na horyzoncie?

To właśnie 404 dnia misji (oczywiście marsjańskiego dnia, tzw. sola), 6 kwietnia 2022 roku kamery zainstalowane na pokładzie łazika Perseverance wypatrzyły na horyzoncie spadochron, który po raz ostatni widziały dwa kilometry nad powierzchnią Marsa.

 class="wp-image-2134842"
 class="wp-image-2134848"
REKLAMA

Powyższe zdjęcia wykonane za pomocą legendarnej już kamery HiRISE zainstalowanej na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter przedstawia względne położenie łazika, helikoptera Ingenuity oraz spadochronu.

Na bok jednak sentymenty. Łazik Perseverance pędzi aktualnie na spotkanie z deltą rzeczną, w której naukowcy mają nadzieję znaleźć ślady dawnego życia na Marsie (o ile jakieś kiedykolwiek tam istniało). 351. dnia swojej misji Perseverance pobił rekord odległości pokonanej w ciągu jednego dnia, przemieszczając się o 319,8 metra. Zważając na to, że łazikowi Opportunity pokonanie 40 kilometrów zajęło 15 lat (choć jego rekord to też imponujące 228 metrów w jeden dzień), to jest to fenomenalny postęp. Łazik Curiosity też nigdy nie przekroczył granicy 200 metrów dziennie. Po części jednak spowodowane jest to dużo trudniejszym terenem, w którym bezustannie trzeba omijać mnóstwo mniejszych i większych skał.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA