REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

GeForce RTX 4000 ma wymagać PCIe 5.0. Nie dla szybkości. Dla mocy...

Układy GeForce RTX są znane z bycia żarłocznymi, pochłaniają setki watów energii. Te przyszłej generacji mają mieć ponoć jeszcze większy apetyt. Na tyle duży, by wymusić nowy standard tylko z uwagi na jego parametry energetyczne.

25.04.2022
8:38
Kopanie kryptowalut
REKLAMA

Standard zasilania PCIe 5.0 nie jest dla Nvidii czymś absolutnie nowym. Firma wprowadziła go do układów GeForce RTX 3090 Ti, które są zasilane przez jeden, a czasem nawet dwa 16-pinowe przewody PCIe, robiąc użytek nawet z 600 W energii. Jeżeli wierzyć anonimowemu (i wiarygodnemu) internetowemu sygnaliście, RTX 3090 Ti ma być wprawką przed premierą układów GeForce z serii RTX 4000 (znanych też jako Ada Lovelace).

REKLAMA

Czytaj też:

Absurdalnie drogi i szybki (ale też niespecjalnie szybszy od zwykłej wersji) RTX 3090 Ti mógł wręcz powstać tylko po to, by wspólnie z klientami testować zasilanie PCIe 5.0 przed premierą układów nowej generacji. Nowe chipy mają oczywiście wykorzystać większą ilość prądu, by zapewnić jeszcze wyższą wydajność. Nvidia ponoć jednak dokonała kontrowersyjnej decyzji w kwestii samego PCIe 5.0.

Panie Areczku, szybkość PCIe 5.0 w GeForce RTX 4000 jest dla zarządów i klientów firmowych. Dla pana, graczy i entuzjastów pozostaje prędkość PCIe 4.0.

Układy Ada Lovelace mają potrzebować PCIe 5.0, ale podobno wyłącznie, by zapewnić odpowiednią ilość energii. Nie będą jednak wykorzystywać celem zapewnienia wydajniejszej wymiany danych, bazując na PCIe 4.0. Innymi słowy, RTX 4000 mają potrzebować PCIe 5.0 do zasilania, ale będą też ograniczone do jednokierunkowego transferu 2 GB/s.

REKLAMA

Ktoś mógłby pomyśleć, że być może Nvidia dostrzegła jakiś problem z PCIe 5.0 lub ma kłopot z rozgryzieniem nowego standardu. Nic bardziej mylnego: układy o architekturze Hopper, które Nvidia tworzy z myślą o centrach danych i superkomputerach, będą wykorzystywać PCIe 5.0 w pełni. Ale nie karty graficzne do gier.

PCIe 5.0 jest już obecne na płytach głównych z układami Intel Core 12. generacji. Ma się też pojawić w tych zapewniających obsługę układów o architekturze AMD Zen 4 z Socket AM5. Nie jest jednak jasne, czy układy graficzne Intel Arc Alchemist i AMD RDNA 3 będą korzystać z nowego standardu. Wiemy tylko od dobrego źródła, że Nvidia, przynajmniej na razie, korzystać będzie z niego tylko częściowo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA