Opłata reprograficzna - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Lokowanie produktu: podatnik.info

Opłata reprograficzna została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Kultury w 2003 roku i doliczana jest do ceny urządzeń i nośników, które umożliwiają kopiowanie i nagrywanie utworów. Nie jest ona podatkiem, a zyski z niej czerpie ZAiKS. Jednak ze względu na postęp techniki i fakt, iż wymienione w dokumencie nośniki nie są już praktycznie używane, organizacja postuluje zwiększenie i rozszerzenie listy objętych opłatą urządzeń.

02.02.2022 19.02
Opłata reprograficzna - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czym jest opłata reprograficzna?

Opłata reprograficzna jest ściśle związana z prawami autorskimi. To danina dla producentów, twórców i wydawców nagrań na poczet szkody powstałej w wyniku wykorzystywania ich praw autorskich. Jest doliczana do sprzedaży wielu urządzeń elektronicznych. W związku z tym producenci czystych nośników, takich jak kasety wideo, płyty CD-R, DVD-R, kaset magnetofonowych, a także sprzętu przeznaczonego do ich kopiowania takiego jak magnetofony, nagrywarki i odtwarzacze CD lub DVD zobowiązani są do uiszczania tej opłaty na mocy rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 2 czerwca 2003 roku. 

Zmiany w opłacie reprograficznej

Opłata reprograficzna to rekompensata, która istnieje w większości krajów Unii Europejskiej. Dotychczas funkcjonująca ustawa pozwala na ściąganie maksymalnie 3% ceny produktów ujętych w rozporządzeniu. 

Nowy projekt jednak zakłada, że wysokość takiej daniny będzie mogła wynieść maksymalnie 4%. Planuje się również rozszerzenie listy sprzętów objętych opłatą. Stawka 4% ma dotyczyć komputerów stacjonarnych i przenośnych, telewizorów z funkcją nagrywania i odtwarzania, nośników zewnętrznych, drukarek i skanerów z możliwością wykonywania 99 wydruków na minutę, tabletów oraz urządzeń audio umożliwiających nagrywanie. Niższa stawka wynosząca 2% ma dotyczyć aparatów cyfrowych fotograficznych z niewymiennymi obiektywami, czytników e-booków oraz drukarek i skanerów wykonujących powyżej 99 wydruków na minutę. 

Kto czerpie zyski z opłaty reprograficznej?

Zyski z opłaty reprograficznej czerpią trzy podmioty. Pierwszy to ZAiKS, czyli Stowarzyszenie Autorów. Drugi to Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych, a trzeci to Związek Producentów Audio-Video.

Ze względu na to, że obecnie funkcjonująca ustawa nie zapewnia dużych wpływów w związku z opłatą reprograficzną, planowana jest jej zmiana i poszerzenie o wcześniej wymienione sprzęty, takie jak telewizory, karty pamięci, smartfony, tablety i inne urządzenia wyposażone w wejście USB. Krok ten powinien być wykonany, ponieważ obecnie wymienione w rozporządzeniu sprzęty, takie jak odtwarzacze CD czy kasety magnetofonowe praktycznie nie funkcjonują już na rynku, przez co wpływy do wyżej wymienionych instytucji są niewielkie. Więcej informacji na ten temat na portalu Podatnik.info.

Lokowanie produktu: podatnik.info
Najnowsze