REKLAMA

Kim jest założyciel QAnon? Sztuczna inteligencja na tropie internetowego pseudorewolucjonisty

Wiele wskazuje na to, że znana jest już tożsamość założyciela ruchu QAnon. Badacze, stosując technikę uczenia maszynowego, zatrudnili sztuczną inteligencję w roli cyfrowego detektywa. Ta wskazała dwie osoby.

21.02.2022 11.36
kim jest q qanon
REKLAMA

Kim jest Q, lider ruchu QAnon? Według śledztwa, którego wyniki jako pierwszy opublikował The New York Times i w którym brały udział dwa zespoły lingwistów kryminalistycznych, są to dwie osoby. Konkretniej Paul Furber, programista z Republiki Południowej Afryki, który odpowiada za większość wpisów Q, oraz Ron Watkins z Arizony, który kandydował do amerykańskiego kongresu.

REKLAMA

Czytaj też:

Oba zespoły - jeden pracujący we Francji, drugi w Szwajcarii - pracowały od siebie niezależnie i stosowały odmienną metodologię badań, by w jak największym stopniu uprawdopodobnić swoje śledztwa. Mimo tego oba doszły do dokładnie tych samych wniosków. Jak twierdzą, choć ich badania nie są definitywną odpowiedzią na rozwikłanie zagadki, tak ich wynik pozostawia bardzo niewiele wątpliwości.

Q od QAnon, czyli lider w dwóch osobach.

Szwajcarski zespół składał się z badaczy z firmy OrphAnalytics. Wykorzystał oprogramowanie do rozbicia wpisów Q na trzyznakowe zbiory, by następnie prześledzić jak często te się powtarzają. Francuski zespół z kolei wyszkolił sztuczną inteligencję, by ta szukała powtarzających się wzorów we wpisach lidera QAnon. Tekstami źródłowymi dla obu zespołów były wpisy w mediach społecznościowych.

Metodologia badań wierna była stylometrii, a więc stosowanej od dawna skutecznej metody analizy dzieł sztuki dla ustalenia statystycznej charakterystyki stylu autora. To właśnie stylometria doprowadziła do zidentyfikowania Teda Kaczyńskiego przez FBI jako słynnego terrorystę Unabombera. Również tym sposobem ujawniono, że to J.K Rowling napisała pod pseudonimem Robert Galbraith powieść Wołanie kukułki. Jest powszechnie stosowana w kryminalistyce, choć dopiero od niedawna jest wspierana przez algorytmy sztucznej inteligencji.

Oba zespoły mają bardzo niewiele wątpliwości. Francuzi wręcz kwantyfikują prawdopodobieństwo, że chodzi o Furbera na 98-procentowe i Watkinsa na 99-procentowe. Z analizy wynika wręcz, że początkowo rolę Q odgrywał wyłącznie Furber. Z czasem jednak aktywność Furbera malała, a Watkinsa rosła. Furber ostatecznie przestał postować cokolwiek, a rolę Q już w całości odgrywał Watkins.

Watkins zaprzecza tym znaleziskom. Furber tłumaczy się nieco inaczej, twierdząc, że posty Q mogły mieć wpływ na jego styl pisania - co, jak twierdzą specjaliści, jest bardzo mało prawdopodobne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że analizie poddane były też tweety Furbera jak jeszcze mało kto słyszał o Q i QAnon.

Na dziś nie jest jasne co dalej w związku z wynikami tych badań. Sami uczeni, jak twierdzą, liczą na to, że już sama deanonimizacja Q wpłynie na redukcję jego wpływu na internautów. Choć warto też mieć na uwadze, że Q nie napisał żadnego posta od końca 2020 r., a mimo tego nieustannie ma rzeszę wyznawców, wierzących w rozmaite teorie spiskowe, w tym w potężne rządowe siły mające wpływ na ich codzienne życia.

Kim są QAnon?

Q postuje od października 2017 r., twierdząc, że ma dostęp do ściśle strzeżonych tajemnic rządu Stanów Zjednoczonych. Jak twierdzi, trwa niewidzialna zakulisowa wojna pomiędzy Donaldem Trumpem i siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych, a tajemniczą ogólnoświatową grupą przestępczą, rzekomo korumpująca rządy na całym świecie. Q twierdzi przy tym, że Trump jest dla tej grupy groźnym adwersarzem, bo jako pierwszy z liderów mocarstw zaczął z nią wygrywać. Działalność Q i ruchu QAnon, jak twierdzi sam zainteresowany, jest częścią planu stopniowego przygotowywania obywateli na ujawnienie skali korupcji i doprowadzenia skorumpowanych urzędników pod sąd oraz reorganizacji struktur państwowych.

REKLAMA

QAnon ma wielu zwolenników i wyznawców. Ruch jest współodpowiedzialny za zamach terrorystyczny w Christchurch, aferę pizzagate w ramach której utrzymywano, że rodzina Clintonów wspiera kręgi pedofilskie, propagowanie teorii jakoby COVID-19 był dziełem Billa Gatesa czy wtargnięcie na Kapitol po przegranych przez Trumpa wyborach. Ma nawet popleczników w Polsce. Celebryckimi tubami QAnon w naszym kraju stali się, między innymi, piosenkarka Dorota Doda Rabczewska i raper i aktor Marcin Kali Gutkowski.

*Ilustracja otwierająca: Johnny Silvercloud / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA