Spotify odpowiada na antyszczepionkowy skandal. Joe Rogan zostaje, a serwis zyskuje centrum informacji nt. COVID-19
Zeszłotygodniowy skandal, który dotknął tak przeciwników jak i zwolenników szczepień, wreszcie ma swój finał. Spotify zdecydowało się nie usuwać swojego najcenniejszego podcastu. Jako nagrodę pocieszenia od teraz każdy podcast zawierający treści związane z pandemią będzie posiadał odnośnik do centrum informacji COVID-19.

W zeszłym tygodniu świat obiegła informacja o akcie protestu Neila Younga. Amerykańsko-kanadyjski piosenkarz w akcie protestu przeciwko tezom i teoriom zawartym w 1757 epizodzie podcastu Joe Rogana postawił Spotify ultimatum: "Albo on, albo ja". Późnym wieczorem 30 stycznia Spotify opublikowało wpis na swoim blogu, w którym ogłosiło zmianę wytycznych dla twórców oraz dodanie bezpośredniego odnośnika do centrum informacji COVID-19 przy każdym podcaście zawierającym dyskusję na temat pandemii.
Serwis otwarcie przyznał, że jak dotąd nie posiadał przejrzystych zasad i wytycznych treści dotyczących COVID-19. Spotify na podstawie "opinii z ostatnich kilku tygodni" zdecydował się na zaktualizowanie i upublicznienie regulaminu platformy i uzupełnienie każdego podcastu zawierającego dyskusje o COVID-19 o link przekierowujący do centrum informacji COVID-19 Spotify. Daniel Ek, współzałożyciel i obecny szef Spotify, zadeklarował również prace nad narzędziami, które "zwiększą świadomość tego, co jest dopuszczalne, i pomóc twórcom zrozumieć ich odpowiedzialność za treści, które publikują na naszej platformie".
Chociaż nie jest to pełna lista, mam nadzieję, że pokazuje ona, jak poważnie podeszliśmy do pandemii jako firma.
W treści oświadczenia Spotify nie odniosło się ani do postaci Joe Rogana, ani Neila Younga. Serwis nie zadeklarował także usunięcia podcastu Joe Rogana, o który postulował w swym liście otwartym Neil Young
Całe zamieszanie wywołał 1757 epizod podcastu Joe Rogana "The Joe Rogan Experience". Odcinek z udziałem doktora Roberta Malone’a wywołał burzę w prasie i mediach społecznościowych, gdyż zawierał wiele teorii spiskowych i kontrowersyjnych tez ze strony prowadzącego. W odpowiedzi na niepisane przyzwolenie dane Joe Roganowi na publikowanie tego typu treści — gdyż nie był to pierwszy raz, kiedy Rogan w toku dyskusji dzielił się swoimi przekonaniami — oraz ignorowanie przez Spotify apeli środowisk medycznych, Neil Young zdecydował wycofać się z serwisu swoją dyskografię. W ślad za Youngiem poszła także Joni Mitchell oraz James Blunt. Sprawa odbiła się na Spotify finansowo, gdyż jak donosi serwis Variety.com, w ciągu tygodnia serwis stracił 2 miliardy wartości rynkowej. Natomiast niezadowoleni subskrybenci zalali serwis prośbami o anulowanie trwających subskrypcji, przez co Spotify zablokowało swój panel pomocy.