REKLAMA

Wulkan Cumbre Vieja się zapadł. Nowa lawa zagraża mieszkańcom

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma dalej jest aktywny i groźny. Teraz za sprawą częściowego zapadnięcia wypluwa z siebie lawę, która porusza się szybciej.

04.10.2021 11.21
Wybuch wulkanu na La Palma. Cumbre Vieja się zapadł. Lawa zagraża ludziom
REKLAMA

Nie wiemy, kiedy erupcja się skończy – potwierdził premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich nie uporali się z wcześniejszymi kłopotami wywołanymi wybuchem wulkanu Cumbre Vieja sprzed dwóch tygodni, a dochodzą kolejne. Doszło do częściowego zapadnięcia, przez co nowa lawa znowu może zagrażać ludziom.

REKLAMA

Do zapadnięcia wulkanu doszło w niedzielę, co zaowocowało wzrostem aktywności

Jak do tej pory straty to ponad 900 budynków i 6 tys. ewakuowanych mieszkańców. Niestety wiele wskazuje na to, że lista strat po wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie ta dalej będzie rosnąć. Już wiadomo, że lawa doprowadziła także do zniszczeń pól uprawnych.

Zdewastowanych zostało ponad 240 hektarów upraw, na których rosły m.in. banany, winogrona czy kukurydza. Według pierwszych analiz, tylko 24 godziny wybuchu wulkanu na La Palmie wystarczyło, aby straty dla całej wyspy wyniosły łącznie 400 mln euro.

Hiszpański rząd zapewnia, że wyspa może liczyć na wsparcie. Premier zaapelował do turystów, by nie rezygnowali z przyjazdu i wspierali mieszkańców Wysp Kanaryjskich, dalej pozwalając zarabiać na turystyce.

Niestety niektórzy już wcześniej wzięli sobie pomoc do serca i przesadzili. Służby skarżyły się, że turyści gromadzą się w bliskich okolicach wulkanu Cumbre Vieja, przez co osoby potrzebujące nie mogą skorzystać z noclegu czy transportu.

Wyspa La Palma jest jednak spora i chętni dalej mogą odwiedzać regiony, które nie są zagrożone skutkami erupcji.

O wulkanach wiemy coraz więcej

REKLAMA

Dziś nadmierna aktywność wulkanów niepokoi, ale kiedyś paradoksalnie odpowiadały za powstawanie życia, a nie jego utrudnianie. A przynajmniej tak było w przypadku dinozaurów.

W najnowszym artykule, który ukazał się w periodyku Proceedings of the National Academy of Sciences naukowcy przekonują, że katalizatorem, który umożliwił powstanie i rozwój dinozaurów były potężne erupcje wulkaniczne na Ziemi, do których doszło 234-232 mln lat temu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA