REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

NASA. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystartuje jeszcze w tym roku. Jest już data

Ileż to już lat temu w przestrzeń kosmiczną miał polecieć następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, nie sposób zliczyć. Oczekiwanie jednak właśnie dobiega końca. NASA podała ostateczną datę startu.

09.09.2021
9:03
jwst james webb
REKLAMA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to zupełnie nowe okno na wszechświat. Choć powszechnie mówi się o nim jako o następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, to w rzeczywistości będzie zajmował się czymś innym. O ile Hubble obserwował wszechświat głównie w zakresie promieniowania widzialnego, NASA ma plan, że James Webb skupi się na obserwowaniu wszechświata w zakresie podczerwieni.

REKLAMA

Pierwotnie JWST miał wystartować w kosmos już w 2011 r. jednak wzrosty kosztów i różne problemy po drodze powodowały kolejne przesunięcia przez dekadę. W efekcie budżet misji z pierwotnych 1,6 mld dol. wzrósł do ponad 10 mld dol.

Jest data startu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Jeszcze do dnia wczorajszego start misji planowany był na 31 października 2021 r. Zarówno NASA, jak i Europejska Agencja Kosmiczna poinformowały jednocześnie, że datę startu ustalono ostatecznie na 18 grudnia 2021 r.

Zważając na to, że realizację projektu rozpoczęto jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, sześć tygodni opóźnienia nie robi żadnej różnicy. Lepiej, aby Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba bezpiecznie trafił w przestrzeń kosmiczną, niż miałoby dojść do jakiejś usterki podczas startu. Praca tysięcy ludzi wykonywana na przestrzeni 30 lat poszłaby wtedy całkowicie na marne, nie mówiąc już o astronomach, którzy od kilkunastu lat ustawiają się w kolejkę ze swoimi planami obserwacyjnymi.

- Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba oraz rakieta Ariane 5 są już gotowe. Teraz pozostały tylko ostatnie przygotowania i możemy lecieć - przekonuje Gunther Hasinger z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kiedy w końcu zapłoną silniki pod rakietą, rozpocznie się podróż Jamesa Webba do punktu libracyjnego L2 znajdującego się 1,5 mln km od Ziemi. To tam osłonięty przed Słońcem przez Ziemię JWST będzie mógł rozpocząć badanie podczerwonego wszechświata.

 class="wp-image-1849549"
Punkty libracyjne
REKLAMA

Podróż Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba do L2 potrwa około miesiąca, następnie potrzeba będzie jeszcze 1-2 miesięcy na uruchomienie wszystkich instrumentów. Pierwsze obserwacje naukowe powinny rozpocząć się w połowie 2022 r.

Pozostaje zatem trzymać kciuki za to, aby wczorajsze przesunięcie daty startu było już ostatnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA