REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Bez matmy most się zawali. Recenzja książki „Pi razy oko”

Być może nie kojarzycie Matta Parkera, ale istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że widzieliście któryś z filmów z jego udziałem na YouTube. Matt Parker bowiem prowadzi kanał Stand up Maths i jest częstym gościem bardzo popularnego kanału Numberphile.

20.08.2021
7:50
Pi razy oko, Matt Parker - recenzja książki
REKLAMA

Można z czystym sumieniem powiedzieć, że Matt jest jednym z najbardziej znanych popularyzatorów wiedzy na tematy matematyczne. On sam nazywa to matematyką rekreacyjną. Oprócz występów na własnym kanale występuje też przed publicznością, co przypomina matematyczny stand-up.

REKLAMA

Po kilku latach tego typu działalności Matt wpadł na pomysł napisania książki, prezentującej najbardziej spektakularne pomyłki matematyczne. Mimo że na pierwszy rzut oka nie wydaje się to być porywającym tematem, okazało się, że tego typu historie można podać w fascynujący sposób. I choć niejeden słysząc o matematycznych ciekawostkach, chciałby powiedzieć Mattowi z sarkazmem: "musisz być duszą towarzystwa na imprezach", to Matt Parker chyba faktycznie byłby w centrum zainteresowania na każdej imprezie!

Przegląd matematycznych fakapów

Książka (której numery stron odliczane są od tyłu - do pierwszej strony na końcu), zawiera sporą liczbę ciekawostek matematycznych związanych z pomyłkami w obliczeniach, z nieodpowiednio użytymi jednostkami lub zaokrągleniami. Królowa nauk, jak pisze Parker, pracuje sobie cichutko w tle, ale jeśli się zezłości, efekty są często opłakane. Jakie to efekty? Oto kilka przykładów.

Rosyjscy zawodnicy spóźnili się na Olimpiadę w Londynie w 1908 roku o dwa tygodnie. Powód? Stosowanie przez Rosję innego kalendarza niż pozostała część Europy.

Ruchy osób przechodzących przez mosty powinny się wzajemnie znosić. Dlatego też żołnierzom nie wolno stosować na mostach kroku marszowego - autor przytacza przypadki zawalenia się mostów w takiej sytuacji.

Autor podaje również przykład nazwisk psujących bazy danych, podobnie jak wspominana kiedyś u nas Jennifer Null. Odnalazł dodatkowo Steve'a Nulla, Briana Testa, Avery Blank oraz Jeffa Sample. Avery musiała przekonywać urzędników, że wypełniła formularz (miała w miejscu na nazwisko napisane blank - czyli niewypełnione), Brian Test przyzwyczaił się do chodzenia z ciastkami do kadr w każdej nowej pracy, aby przekonać urzędniczki, że naprawdę istnieje.

 class="wp-image-1826956"

Jeden z rozdziałów poświęcony jest statystyce, jej nadużyciom i błędom popełnianym przez media, gdy interpretują dane statystyczne. To niesamowite, co można wykazać, jeśli się jest gotowym zignorować wystarczająco dużo danych - ironizuje Parker, omawiając przykład "odkrycia", że megality na Wyspach Brytyjskich można połączyć w trójkąty, co ma być dowodem zarówno na istnienie kosmitów jak i na "prehistoryczny GPS". (Wyjaśnienie: każde trzy punkty nieleżące na jednej prostej można połączyć w trójkąt.)

Autor rozprawia się również z niektórymi memami i popularnymi w internecie quizami matematycznymi. Jeden z nich zapewne znacie:

 class="wp-image-1826953"

To zaledwie mała próbka przykładów podawanych przez Matta Parkera - książka jest pełna ciekawych informacji, a wiedza matematyczna autora i umiejętność jej przekazywania spowodowała, że doskonale wyjaśnia, "dlaczego" dany błąd wystąpił. Jak dobrze wiedzą widzowie jego kanału - Parker ma też poczucie humoru, dobrze oddane przez tłumacza. Dobra książka na wakacje!

REKLAMA

Matt Parker: Pi razy oko: komedia matematycznych pomyłek, wydawnictwo Insignis

Grafika główna przedstawiająca Matta Parkera przemawiającego w trakcie TED: By AlasdhairJohnston - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52402066

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA