REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Valve pokazał konkurencję dla Switcha. Steam Deck – wiemy, ile kosztuje i jakie będzie miał gry

Steam Deck to przenośna konsola do gier od Valve, która ma rywalizować z Nintendo Switch. Firma podała specyfikację urządzenia i ceny.

15.07.2021
19:47
Steam wyższe ceny
REKLAMA

Steam Deck dostępny będzie w sprzedaży od jutra, a na rynku ma pojawić się w grudniu. Najtańsza wersja kosztować będzie 1900 zł, choć będą też edycje za 2500 zł i 3100 zł. Każda z wersji wyposażona będzie w układ scalony z czterema dwuwątkowymi rdzeniami Zen 2 taktowanymi w zakresie 2,4-3,5 GHz (do 448 GFLOPS FP32)i z układem graficznym RDNA 2 (8 CU, 1-1,6 GHz, do 1,6 TFLOPS FP32) i 16 GB RAM. Specyfikację uzupełnia pamięć.

REKLAMA

Steam Deck – ile kosztuje? Jakie wersje? Specyfikacja.

Konsola Valve’a dostępna będzie w trzech wersjach. Najtańsza wyposażona jest w 64 GB pamięci eMMC. Droższy model zawiera 256 GB pamięci NVMe SSD, zaś najdroższy 512 GB NVMe SSD. Pamięć w każdym modelu będzie można rozszerzyć za pomocą karty microSD.

Wszystkie wersje konsoli wyposażone są w 7-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 16:10 i odświeżaniu 60 Hz. Konsola jest też wyposażona w złącze jack, mikrofon, USB-C i Bluetootha. Wbudowany kontroler składa się z dwóch joysticków z panelem dotykowym, d-pada, przycisków, spustów, bumperów i przycisków funkcyjnych. Akumulator ma wystarczyć na maksymalnie 8 godz zabawy z mniej wymagającymi grami.

 class="wp-image-1786648"
Steam Deck. Przenośna konsola od Valve

Do Steam Deck ma być oferowana dedykowana stacja dokująca. Ta jednak będzie sprzedawana osobno i omówiona w późniejszym terminie.

Steam Deck – jakie gry?

 class="wp-image-1786651"
Steam Deck. Przenośna konsola od Valve
REKLAMA

Steam Deck pracuje pod kontrolą bazującego na linuksie systemu operacyjnego SteamOS. Ma on jednak wykorzystywać mechanizm Proton, by uzyskać pełną zgodność z grami pisanymi pod Windowsa. Valve ma jednak zachęcać deweloperów do tworzenia natywnych wersji na konsolę.

Steam Deck nie będzie wymagał od gracza kupowania gier od zera. Wszystkie gry zakupione przez sklep Steama dostępne będą od razu do pobrania na konsolę. Nie jest jednak jasne czy i jakie filtry zostaną zastosowane dla najbardziej wymagających gier pecetowych, dla których ta konsola oferuje zbyt niską moc obliczeniową. Przekonamy się dopiero za kilka miesięcy, kiedy Steam Deck trafi do pierwszych klientów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA