REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Mamy to. Pierwszy wielordzeniowy procesor kwantowy gotowy do produkcji

Rigetti Computing zaprezentował właśnie pierwszy na świecie wieloukładowy procesor kwantowy. Jego wysoka modularność zapewnia pożądaną skalowalność – a więc przybliża czasy, w których komercyjne przetwarzanie kwantowe stanie się opłacalne.

30.06.2021
11:44
rigetti procesor kwantowy
REKLAMA

Konstrukcja od Rigetti jest niemalże rewolucyjna. Multikubitowy układ scalony według projektu tejże firmy może zawierać wiele identycznych płytek półprzewodnikowych, co okaże się niezwykle przydatne przy budowie wysokowydanych komputerów kwantowych.

REKLAMA

Konkretniej, istotnie zmniejsza złożoność procesu technologicznego budowy jednostki centralnej, co w efekcie znacząco wpływa na obniżenie kosztów budowy. Teoretycznie, jak sugeruje Rigetti, technologii ta pozwoli również na skalowanie wydajności komputerów kwantowaych poprzez zwiększenie liczby kubitów.

Kwantowe komputery do zastosowań komercyjnych coraz bliżej realnej oferty rynkowej. Premiera jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Komputery kwantowe to na dziś nadal nisza nisz z uwagi na fakt, że bieżący stan wiedzy inżynieryjnej jeszcze nie pozwala na ujarzmienie drzemiącej w nich mocy. Rigetti Computing zachowuje jednak optymizm. Ten co prawda podyktowany jest faktem specjalizacji tej firmy w przetwarzaniu kwantowym – ta niedawno przyjęła grant od brytyjskiego rządu w kwocie 10 mln funtów. Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, że na dziś konkurencja nie ma w swojej ofercie równie eleganckiego i efektywnego rozwiązania.

Wysiłek Rigetti jest bardzo istotny w kontekście rynku komputerów kwantowych. Jednym z wyzwań, z jakimi mierzą się ich projektanci, jest zwiększanie liczby odpornych na błędy kubitów. Na dziś najwydajniejszy komputer kwantowy Rigetti ma wolumen kwantowy o wartości 31 (wolumen kwantowy to maksymalna liczba możliwych do utrzymania kubitów bez utraty spójności kwantowej). Tymczasem jeszcze w tym roku firma ma wprowadzić 80-kubitowy komputer, właśnie dzięki omawianemu tu przełomowi. Czekamy z niecierpliwością.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA