REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To nie żart. Latający samochód AirCar robi 100 km w pół godziny i potem sam wraca do domu

AirCar to hybrydowy pojazd firmy Klein Vision będący połączeniem samochodu oraz drona. Latające auto rodem z przyszłości zaliczyło właśnie ważny praktyczny test...

30.06.2021
20:35
AirCar Klein Vision latajacy samochod
REKLAMA

Za dzieciaka byłem przekonany, że jak już dorosnę, to latające samochody rodem z Piątego Elementu będę oglądał na każdym kroku. Ta wizja się jednak nie ziściła, a nawet w centrum Warszawy w drugiej dekadzie XX w. na oko co drugie auto budzi podziw w oczach moich kolegów z Auto(„zawsze gratem”)bloga. Nie oznacza to jednak, że inżynierowie spoczęli na laurach.

REKLAMA

AirCar, czyli „latający samochód” teraźniejszości

Z tym samochodem to oczywiście jest sytuacja ciut skomplikowana, gdyż prototypy latających pojazdów, które mogłyby w przyszłości zastąpić samochody, są bardziej podobne do dronów niż do aut per se, ale słowacka (znowu!) firma Klein Vision chce to zmienić. Jej najnowszy produkt, czyli AirCar, został właśnie przetestowany w warunkach bojowych praktyce.

AirCar Klein Vision latajacy samochod class="wp-image-1767936"
AirCair w trakcie lotu

AirCar zaliczył właśnie pierwszy długodystansowy lot na trasie pomiędzy lotniskami w słowackich miastach Nitra oraz Bratysława, które dzieli około stu kilometrów. Pomysłodawca projektu, czyli Stefan Klein, dotarł na miejsce po 35-minutowym locie, po czym schował skrzydła jednym przyciskiem, a po ledwie trzech kolejnych minutach ruszył w kierunku domu — klasycznie, na kołach.

Klein Vision pracuje nad hybrydowymi statkami powietrznymi już od trzech dekad.

Wyprodukowany przez Stefana Kleina pojazd ma już za sobą ponad setkę startów i lądowań oraz wylatane ponad 40 godzin. AirCar jest przy tym kolejnym produktem tego typu od jego firmy, który rzekomo jako pierwszy ma potencjał wyjść poza tę fazę prototypu. Niewykluczone nawet, że trafi do masowej produkcji.

Jeden minus jest taki, że AirCarem nie da się pionowo startować i lądować, więc trzeba mu zapewnić pas startowy oraz odpowiednio dużo miejsca na hamowanie po wylądowaniu. Pewnie dlatego testy prowadzone były nie na ulicach Nitry i Bratysławy, tylko na zlokalizowanych w tych miastach lotniskach…

Jakie parametry ma AirCar?

Jeśli chodzi o osiągi, to do AirCara mogą zapakować się dwie osoby naraz, a jego maksymalna prędkość na ziemi to aż 190 km/h dzięki silnikowi marki BMW o mocy 160 koni mechanicznych. Kolejna wersja ma być mocniejsza, a firma celuje w aż 300 koni pod maską, Vmax na poziomie 300 km/h i zasięg 1000 km.

REKLAMA

W powietrzu maksymalna prędkość osiągana przez pojazd jest nieco niższa, ale nadal wynosi zawrotne 170 km/h. AirCar wyprodukowany przez Stefana Kleina potrafi w dodatku wykonywać szybkie zwroty o 45 stopni i unosi się maksymalnie na wysokość do 2,5 km nad poziomem gruntu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA