Nauka  / Artykuł

TVP Info straszy Polaków ruterami Wi-Fi. Powołali się na stronkę Anty 5G

Picture of the author
2361 interakcji
dołącz do dyskusji

Finansowany z pieniędzy podatników internetowy serwis informacyjny namawia nas do walki z elektromagnetycznym smogiem i, jeśli tylko to możliwe, zaprzestania korzystania z sieci bezprzewodowych. Czemu ma służyć ta propaganda?

W serwisie informacyjnym TVP Info pojawiła się krótka i dość zagadkowa publikacja. Gdyby to był inny serwis nikt by się tym specjalnie nie przejął, jednak tu mamy do czynienia z dziennikarstwem, na które wszyscy pod przymusem się składamy finansowo. Mam nadzieję, że przedziwna publikacja wynika ze słabego zbadania tematu przez odpowiadającego za nią autora-anonima. A nie w wyniku nacisków na miłościwie panujące nam władze ze strony jakiegoś prywatnego podmiotu czy służb.

Artykuł – znajdujący się pod tym adresem – zawiera w sobie wiele ziaren prawdy. Dla przykładu wspomina o negatywnym wpływie nadużywania Internetu na samopoczucie, co jest oczywiście prawdą. Uzależnienie od Internetu bez wątpienia może prowadzić do złego samopoczucia a wiele form promieniowania w istocie wpływa na zdrowie fizyczne. Problem jednak leży w poincie materiału.

Dziennikarze TVP Info, powołując się na Stop5G.com.pl, sugerują, że za te problemy współodpowiadają rutery Wi-Fi. A jako rozwiązanie tychże problemów proponują korzystanie z Internetu za pośrednictwem przewodów Ethernet. No… nie. Zdecydowanie nie.

TVP Info i Koalicja Polska Wolna od 5G namawiają do wyłączania ruterów Wi-Fi

Obawy niewykształconych dziennikarzy prawdopodobnie wywołuje słowo promieniowanie. Rzeczywiście, rutery Wi-Fi zdecydowanie promieniują. Sęk w tym, że istnieją różne rodzaje promieniowania. Dla przykładu, promieniowanie radioaktywne może być śmiertelnie groźne. Z kolei promieniowanie świetlne – widoczne gołym okiem za każdym razem, jak włączymy lampkę z żarówką – jest dla nas absolutnie niegroźne.

Istnieje wiele form promieniowania. W kontekście poruszanego problemu możemy podzielić je na dwie grupy: promieniowanie jonizujące oraz promieniowanie niejonizujące. To drugie nie przenika naszego organizmu i nie ma na niego wpływu. Wiemy to nie tylko z ogólnej teorii, ale i z dedykowanych zagadnieniu badań naukowych.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia z 1996 r. przeprowadzonych na częstotliwościach od 0 Ghz do 300 GHz (domowe rutery operują w zakresie 2,4-5,8 GHz), rutery domowe nie mają żadnego wpływu na organizm, między innymi z uwagi na bardzo niską moc sygnału (około 100 miliwatów). Do podobnych wniosków doszli badacze z uniwersytetu w Pensylwanii. Dodatkowo, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem – podlegająca WHO – zaklasyfikowała poziom promieniowania z ruterów, po badaniach, do grupy 2B. W tej samej grupie znajduje się aloes czy benzyna.

W trakcie pisania tego tekstu TVP Info zmieniło treść swojej publikacji

Wyszło dość groteskowo.

Tekst realizowałem przez około 45 minut. Na szczęście badania naukowe są mi dobrze znane i łatwe do odnalezienia w Internecie. Dziennikarze z TVP Info potrzebowali ponad doby na weryfikację swojego tekstu i aktualizację. Przynajmniej wnioskując po godzinach zapisanych w nagłówku tekstu. I nawet dałoby się przymknąć na to oko – ktoś się pomylił i teraz naprawia swój błąd. Zmieniono jednak wyłącznie wprowadzenie do tekstu, tak zwany lead. Sam tekst pozostał w tej samej wymowie, więc lead… przeczy reszcie artykułu.

Według przygotowanego przez rząd budżetu na bieżący rok media narodowe otrzymają z pieniędzy podatników zastrzyk gotówki w formie dwóch miliardów złotych. Ustawy budżetowej nie może zawetować nawet prezydent.

Podobał się materiał? Polub go na Facebooku. Dzięki!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst