REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Poznaj drewno 2.0. Przezroczyste, lepiej izolujące ciepło i znacznie trwalsze od szkła

Drewno to jeden z podstawowych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Od tysięcy lat służyło nam w budownictwie, handlu, podróżach, wojnie czy ogrzewaniu własnego domu. Naukowcy z University of Maryland doszli do wniosku, że najwyższy czas je ulepszyć.

07.02.2021
17:47
Poznajcie drewno 2.0 - przezroczyste i lepsze od szkła
REKLAMA

Surowiec drzewny jest stałym towarzyszem ludzkości na jej drodze ku rozwoju cywilizacji. Przy pomocy drewna udoskonaliliśmy technikę podtrzymywania ognia. Na drewnianych łodziach okiełzywaliśmy pierwsze morza i oceany. Żołnierze prowadzili historyczne bitwy z drzewcową bronią kurczowo trzymaną w dłoniach. Od wysokich palisad dających schronienie po kartki papieru z cennymi naukami, drzewo i drewno zasadniczo wpłynęło na rozwój naszego gatunku.

REKLAMA

Teraz naukowcy z University of Maryland przedstawiają światu nowe, lepsze drewno 2.0.

 class="wp-image-1587041"

Niemal przezroczysty surowiec jest tak samo wytrzymały jak tradycyjne drewno, a do tego posiada lepsze właściwości izolacyjne niż szkło, a także znacznie większą wytrzymałość względem szkła. Odpowiednio przygotowany, materiał jest także pozbawiony większości naturalnych wad tradycyjnego drewna z masowej produkcji, jak pęknięcia, deformacje kształtu czy zabarwienia.

Tradycyjne drewno składa się m.in. z włókiem polimerowych, wzmocnionych i połączonych za pomocą ligniny - substancji lepiszczowej powodującej zwartość struktury drewna. W przypadku drewna 2.0 zabarwiające chromatofory ligniny są usuwane, wykorzystując do tego nadtlenek wodoru. Nadtlenek wodoru to substancja doskonale znana m.in. w przemyśle kosmetycznym, mającą korygować takie niedoskonałości skóry jak trądzik czy cellulit.

Naukowcy z University of Maryland nie są pierwszymi, którzy modyfikują ligninę drewna.

 class="wp-image-1587047"

Wcześniejsze metody obróbki, polegające na kompletnym usuwaniu ligniny, były jednak niezwykle kosztowne z perspektywy masowej produkcji surowca, wymagając wykorzystania groźnych chemikaliów, bardzo wysokiej temperatury oraz znacznego czasu. W Maryland opracowano z kolei tanią i prostą metodę polegającą na „malowaniu“ drewnianych desek specjalnym środkiem z nadtlenkiem wodoru.

Pozostawione na słońcu, po godzinie deski stają się śnieżnobiałe. Następnie nakłada się na nie specjalną żywicę epoksydową o nietopliwych i nierozpuszczalnych właściwościach. W ten sposób deski stają się niemal idealnie przezroczyste, zachowując wytrzymałość i twardość charakterystyczną dla tradycyjnego drewna, ale bez zabarwiających chromatoforów.

Drewno jak szkło.

 class="wp-image-1587044"
REKLAMA

Naukowcy z University of Maryland zwracają uwagę, że ich drewno 2.0 może być szeroko wykorzystane np. w budownictwie, a potencjał surowca jest ogromny. Ze względu na przezroczystość sięgającą 90 proc., ich surowiec drzewny może zastąpić np. szkło, które zazwyczaj odpowiada za największe spadki temperatur i najgorszą izolację ciepła w każdym domu. W pełni drewniane okna nie miałyby tego problemu, a do tego byłyby odporne na stłuczenia. Nie dość, że takiego okna nie rozbiłaby cegła, to jeszcze byłoby ono znacznie łatwiejsze w transporcie oraz magazynowaniu.

W Maryland pracują teraz nad pełnym opracowaniem masowej techniki produkcji tego zmodyfikowanego surowca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA