1. SPIDER'S WEB
  2. Operatorzy
  3. Tech
  4. Technologie

5G pojawiło się u nas w idealnym momencie. Klienci Plusa znowu pobili rekord transferu

5G Plus Grupa Cyfrowy Polsat transfer danych 2020

Plus podsumował właśnie miniony rok. Pobicie rekordy transferu danych to kolejny sygnał, że 5G przyszło do nas w idealnym momencie.

Wiele osób, gdy mówi o 5G w Polsce, skupia się na szybkich transferach danych oraz niskich opóźnieniach, ale jest tu jeszcze jeden aspekt, na który mało kto zwraca uwagę — chodzi o to, że łączność nowej generacji zapewni większą pojemność sieci. Oznacza to, że w tym samym czasie z daną stacją bazową będzie mogło się łączyć naraz więcej osób.

Abonenci dzięki większym pojemnością i zwiększonej przepustowości będą mogli w ramach 5G przesłać w te i we wte jeszcze więcej danych niż teraz w przypadku LTE i to fenomenalna wiadomość, gdyż dotychczasowe sieci komórkowe w Polsce są już na granicy wytrzymałości. Widać to wyraźnie na przykładzie Plusa, który pochwalił się kolejnym rekordem, jaki osiągnęli jego klienci.

plus grupa cyfrowy polsat transfer danych 5G

Plus i Cyfrowy Polsat w 2020 r. przetransferowali 1,5 mld GB danych

Jak podaje operator, półtora miliarda przesłanych gigabajtów, a dokładnie 1518 petabajtów, gdyż jeden petabajt to milion gigabajtów, to kolejny rekord klienci sieci. Rok do roku suma danych, jakie przesłali abonenci Grupy Cyfrowy Polsat, zwiększyła się bowiem o 36 proc. Plus i Cyfrowy Polsat zauważają przy tym, że przy porównaniu minionego roku i roku poprzedniego widać podobne trendy „związane z sezonowością ruchu w sieci przy zdecydowanie większym wolumenie ilości przesłanych danych”.

To o tyle ciekawe, że miniony rok był inny niż dotychczasowe, ale najwyraźniej pandemia koronawirusa nie zmieniła trendu — ba, pierwszy lockdown wcale nie sprawił, że z internetu korzystaliśmy mniej, tylko wręcz przeciwnie. Natężenie obecności klientów w internecie Grupa Cyfrowy Polsat zanotowała przede wszystkim od marca do czerwca, by potem nieco zwolnić w wakacje (kiedy i tak wzrost wynosił wtedy 30 proc. r./r.). Najbardziej aktywni byliśmy jednak pod koniec roku, a największy przyrostu ruchu widać było w listopadzie (46 proc r./r.).

5G Plus Grupa Cyfrowy Polsat transfer danych 2020 tabela

Nie ma wątpliwości, że pomimo wdrożenia technologii agregacji pasm z tak rosnącym zapotrzebowaniem na transfer danych sobie nie poradzi, ale na szczęście Plus już rok temu zaczął rozwijać swoje 5G jako pierwszy operator w Polsce. Co prawda na razie sieć 5. generacji dostępna jest jedynie na częstotliwościach wykorzystywanych uprzednio przez LTE, ale przynajmniej w przypadku zielonej sieci wykorzystano w tym celu pasmo 2600 MHz TDD i nie ma konieczności współdzielenia go przez dwie generacji łączności, jak to ma miejsce u konkurencji. Pozwala to osiągać transfery rzędu 600 Mb/s. Czekamy jednak cały czas na aukcję 5G, która rozdysponuje nowe pasma z zakresie 3,4-3,8 GHz…