REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Operatorzy

Plus szuka startupów, które mają pomysł na wykorzystanie sieci 5G. Nawet 600 000 zł dla najlepszych

Plus, czyli pierwszy operator sieci 5G w Polsce, poszukuje partnerów. Na celowniku telekomu znalazły się startupy, które mają pomysł, jak wykorzystać sieć 5. generacji w praktyce.

5g-plus
REKLAMA

5G w Polsce już działa, a Plus jako pierwszy z operatorów zaczął komercyjnie obsługiwać modemy wspierające sieć 5. generacji. Zasięg stale się poprawia tak samo, jak zwiększa się liczba smartfonów i modemów pozwalających korzystać z jej dobrodziejstw i pora na kolejny krok, czyli na zupełnie nowe produkty, rozwiązania i usługi.

REKLAMA

Nowa generacja łączności komórkowej będzie zapewniać docelowo transfery rzędu kilku gigabitów przy znacznie mniejszych opóźnieniach, niż te z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory. Otworzy to drogę dla zupełnie nowych technologi, ale otwartym pozostaje pytanie, które z dotychczasowych wizji faktycznie uda się wdrożyć. Jesteśmy też ciekawi, jakie jeszcze zupełnie nowe pomysły się pojawią.

Plus i Akcelerator S5, czyli startupy i 5G

Grupa Polsat, której sieć Plus jest częścią, zdaje sobie sprawę, że samo zapewnienie infrastruktury to za mało, by coś w naszym życiu faktycznie się zmieniło. Z tego powodu firma rozpoczęła nabór startupów w ramach akceleratora S5. Poszukiwane są zespoły, które zajmują się konkretnie wykorzystaniem praktycznym sieci 5. generacji „w swoich produktach i modelach biznesowych” z kategorii:

  • Media i Rozrywka (np. VR/AR, rozwiązania dla TV i Internetu, digitalizacja, gamifikacja);
  • Inteligentny dom i biuro, głównie w obszarze IoT;
  • Opieka zdrowotna – np. rozwiązania wspierające kondycję zdrowotną, wspierające pracę służby zdrowia;
  • Motoryzacja – np. zarządzanie i optymalizacja floty, telematyka;
  • Ekologia – np. rozwiązania pozytywnie wpływające na środowisko naturalne, wspierające koncepcję zrównoważonego rozwoju;
  • Transformacja Cyfrowa – cyfryzacja usług i procesów w organizacji.

Zgłoszenia do Akceleratora S5 w Łodzi można nadsyłać do 21 września 2020 r. Poszukiwane są firmy istniejące maksymalnie do 22 miesięcy od daty rejestracji, które pomogą lepiej zrozumieć i pokazać możliwości wykorzystania 5G w codziennym życiu. Grupa Polsat obiecuje, że najlepsze z nich „zyskają szansę przejścia na wyższy poziom”, co jest rozumiane jako komercyjne wdrożenie przy partnerstwie z operatorem.

Proces akceleracji podzielony został na etapy.

W pierwszym z nich startupy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł i są to środki na tzw. inkubację pomysłu, co ma potrwać kwartał. W tym czasie zespół ma za zadanie pozyskać wiedzę na temat sieci 5G, a Grupa Polsat zapewni jego członkom „indywidualne konsultacje technologiczne”.

REKLAMA

To właśnie na tym etapie odbywać się będzie weryfikacja potencjału biznesowego i technologicznego, a młode firmy zostaną przygotowanie do udziału w dalszym pilotażu. Te, którym powiedzie się najlepiej, przejdą do drugiego etapu akceleracji, w którym można uzyskać nawet 550 tys. zł na rozwój pomysłu.

Grupa Polsat zaznacza, że celem programu jest rozwój produktu bądź usługi, a także „integracja jej z rozwiązaniami partnera oraz walidacja projektu wykorzystującego technologię 5G”. Do tego dochodzi wsparcie ekspertów oraz możliwość sprawdzenia prototypów i testów Proof of Concept w Grupie Polsat.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA