REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Oto Samsung Galaxy A Quantum. Smartfon z kwantowym procesorem trafił do pierwszych sklepów

Nie, to nie żart. Samsung umieścił w telefonie Galaxy A Quantum procesor wykorzystujący prawidła fizyki kwantowej. I nie chodzi tu o tak zwana kwantową kropkę, a więc powłokę polepszającą parametry wyświetlacza.

15.05.2020
13:27
galaxy a quantum
REKLAMA
REKLAMA

Komputery kwantowe to nadal pieśń przyszłości i technologia znajdująca się na razie w powijakach. Sama mechanika kwantowa to jednak dziedzina nauki, w której zdążyliśmy już poznać nieco fascynujących zjawisk. A nawet je wykorzystać.

Mechanizmy wykorzystujące fizykę kwantową rzadko jednak trafiają do relatywnie prostych urządzeń elektronicznych dla konsumentów. No chyba że mieszkamy w Korei Południowej, gdzie do sprzedaży wchodzi właśnie specjalna wersja telefonu Galaxy A71 5G.

Sieć 5G i kwantowy procesor. Taki jest Samsung Galaxy A Quantum.

Nowy telefon Samsunga – jak na pewno się domyślacie – w żadnym razie nie można nazwać komputerem kwantowym. Galaxy A Quantum jest w zasadzie zmodyfikowaną, i to wbrew pozorom dość nieznacznie, wersją telefonu Galaxy A71 5G. Jaką funkcję i jak działa więc zawarty w nim procesor kwantowy?

galaxy a quantum class="wp-image-1147702"

Ten dodatkowy procesor służy do generowania liczb losowych celem autoryzacji w usługach wrażliwych. Jak tłumaczy w informacji prasowej SK Telecom – koreański operator komórkowy, u którego telefon jest dostępny w sprzedaży – wykorzystanie prawideł fizyki kwantowej pozwoliło na stworzenie generatora liczb prawdziwie losowych – a więc za sprawą algorytmu kwantowego, który w zasadzie jest niemożliwy do odkrycia.

REKLAMA

Układ scalony mierzy 2,5 mm x 2,5 mm i wykorzystuje fotony światła emitowanego przez LED. Jak mówi nam fizyka kwantowa – niemożliwym jest przewidzenie ile fotonów trafi na czujnik CMOS wbudowany w procesor. Ot i cała tajemnica skąd losowość generowanych liczb.

Telefon jest już dostępny w przedsprzedaży na rynku koreańskim. W sklepach pojawi się 22 maja. Kosztuje 649 tys. wonów, co w bezpośrednim przeliczeniu na złotówki daje kwotę nieco ponad 2,2 tys. zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA