REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Kosmos

NASA wybiera kolejne misje kosmiczne. Kandydują misje do Wenus, Io lub Trytona

NASA wybiera kolejne misje kosmiczne. Kandydują misje do Wenus, Io lub Trytona
REKLAMA
343 interakcji
dołącz do dyskusji

Przedstawiciele NASA poinformowali o wyborze czterech zespołów naukowych, które otrzymają po 3 mln dol. na przygotowanie dokładnego projektu proponowanych przez siebie misji, które mogłyby być zrealizowane w ramach kolejnej tury Programu Discovery. Dwa z tych zespołów spoglądają w kierunku Wenus, jeden w kierunku Io, wulkanicznego księżyca Jowisza i jeden w kierunku Trytona, księżyca Neptuna.

REKLAMA

W ramach programu Discovery NASA finansuje mniejsze misje badawcze Układu Słonecznego, których koszt nie przekracza 450 mln dol. i które niejako uzupełniają większe misje realizowane w ramach programów New Frontiers oraz Solar System Exploration.

 class="wp-image-1087634"
Tryton, księżyc Neptuna.

Wybrane przez nas misje potencjalnie mogą zrewolucjonizować naszą wiedzę o jednych z najbardziej aktywnych i złożonych obiektów Układu Słonecznego. Badanie każdego z nich pozwoli nam określić, jak powstał i jak w ogóle powstają takie obiekty we wszechświecie - powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA.

Z zaprezentowanych czterech finalistek na pełne finansowanie szansę mają maksymalnie dwie. Przyznane zespołom 3 mln dol. zostaną przeznaczone na opracowanie planu misji i szczegółów samej sondy. Każdy z zespołów ma na to 9 miesięcy. Po zakończeniu tego etapu zespoły zaprezentują swoje projekty w NASA i będą czekały na ostateczną decyzję.

Poniżej lista czterech finalistów wybranych przez NASA do ostatniego etapu:

  • VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy) - celem misji będzie stworzenie mapy Wenus i zebranie danych wskazujących jak i dlaczego ta planeta rozwinęła się diametralnie inaczej od Ziemi.
  • DAVINCI+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry and Imaging Plus) - celem tej misji będzie badanie gazów otaczających drugą planetę od Słońca. Ciekawym elementem misji ma być wysłanie sondy w głąb atmosfery Wenus. Wśród celów naukowych znajduje się ewolucja atmosfery Wenus i określenie, czy kiedykolwiek na Wenus istniał ocean.
  • IVO (Io Volcano Observer) - jak sama nazwa wskazuje, planowana sonda miałaby odwiedzić Io, księżyc Jowisza, będący najbardziej wulkanicznym obiektem Układu Słonecznego. Celem misji miałoby być obserwowanie intensywnych procesów wulkanicznych oraz badanie struktury księżyca.
  • Trident - tutaj sonda miałaby odwiedzić Trytona, jeden z księżyców Neptuna. W trakcie przelotu w jego pobliżu sonda stworzyłby mapę powierzchni księżyca i poszukiwała informacji o tym, czy pod powierzchnią księżyca znajduje się ocean ciekłej wody.

REKLAMA

W ramach programu Discovery aktualnie realizowane są misje Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) - sondy krążącej od 2009 r. na orbicie okołoksiężycowej, oraz InSight - lądownika marsjańskiego badającego trzęsienia ziemi na Marsie. W 2017 r. wybrano w ramach kolejnej tury programu misję Lucy, która po starcie w 2021 r. skieruje się w stronę planetoid trojańskich Jowisza oraz misję Psyche, która będzie badała olbrzymią planetoidę metalową. Start Psyche zaplanowano na 2023 r.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA