REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Lądownik InSight dostarcza zaskakujących informacji o polu magnetycznym Czerwonej Planety

Marsjański lądownik InSight nie przestaje zaskakiwać. Wczoraj dotarły do nas informacje o licznych trzęsieniach ziemi na Marsie, a dzisiaj możemy przeczytać o wykryciu zaskakująco silnego i zmiennego pola magnetycznego Czerwonej Planety.

26.02.2020
20:18
Lądownik InSight dostarcza zaskakujących informacji o polu magnetycznym Czerwonej Planety
REKLAMA
REKLAMA

W skrócie: pole magnetyczne w jednym obszarze na Marsie jest dziesięciokrotnie silniejsze niż naukowcy się spodziewali. Na dodatek zmienia się ono dość gwałtownie.

 class="wp-image-1094570"
Wizja artystyczna przedstawiająca interakcje wiatru słonecznego z atmosferą Marsa. Źródło: NASA/GSFC

Najnowsze dane naukowe zebrane przez lądownik InSight, który znajduje się na Marsie od ponad roku, wskazują, że pole magnetyczne Marsa jest niezwykle dynamiczne.

Wcześniej nikt tego nie zakładał, bo żaden wcześniejszy lądownik czy łazik, nie był wyposażony w czujniki magnetyczne pozwalające zmierzyć natężenie pola magnetycznego z bliska. Do listopada 2018 r. wszelkie pomiary pól magnetycznych były wykonywane przez satelity i pozwalały ustalić położenie źródła pola magnetycznego z dokładnością do 150 km.

Miliardy lat temu Mars posiadał własne, globalne pole magnetyczne, ale z jakiegoś powodu ono zanikło około 4 mld lat temu. Wskutek tego zdarzenia, atmosfera Marsa została wystawiona na działanie wysokoenergetycznych cząstek emitowanych przez Słońce, tzw. wiatru słonecznego. Wiatr słoneczny stopniowo zaczął odzierać Marsa z jego atmosfery. Po 4 mld lat na Ziemi średnie ciśnienie atmosferyczne wynosi ok. 1000 hPa, a na Marsie zaledwie 7 hPa.

Informacje uzyskane za pomocą lądownika InSight wskazują, że wszelkie pozostałości pola magnetycznego pochodzą najprawdopodobniej ze starszych skał znajdujących się metry, kilometry pod powierzchnią planety.

Wiele wskazuje też na to, że słońce istotnie wpływa na pole magnetyczne Marsa. Strumień cząstek wiatru słonecznego przenosi międzyplanetarne pole magnetyczne (IMF, interplanetary magnetic field), które może powodować fluktuacje lokalnego pola magnetycznego, gdy cząstki wiatru słonecznego uderzają w atmosferę Czerwonej Planety.

REKLAMA

Dane z sondy InSight wskazują, że w okolicy północy na Marsie pojawiają się nietypowe fluktuacje pola magnetycznego, najprawdopodobniej związane z tym jak strumień wiatru słonecznego opływa Marsa, indukując prąd elektryczny i pole magnetyczne na powierzchni planety. Przyszłe informacje prowadzone jednocześnie z powierzchni Marsa przez lądownik InSight i z orbity - przez sondę MAVEN, pozwolą ustalić stan atmosfery nad miejscem lądowania InSight w trakcie wykonywania pomiarów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA