1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Samsung to bez wątpienia najbardziej pomysłowy producent telewizorów

Lokowanie produktu

Czy Samsung produkuje najlepsze telewizory na rynku? Na pewno ma bardzo mocną konkurencję. Obiektywnie można jednak stwierdzić, że ma mnóstwo innowacyjnych pomysłów, które wyznaczają trendy i są naśladowane przez innych.

10.12.2019
19:51
QLED 2019 Tryb Ambient

Nie jestem pewien, czy istnieje coś takiego jak obiektywnie najlepszy telewizor na rynku. Jedne oferują doskonały kontrast, ale w zamian ustępują jasnością. Niektóre integrują się z naszym Smart Home, zaś inne zamiast tego oferują rozdzielczość 8K. Nie mam odwagi wskazać takiego jednego, najbardziej topowego z topowych modeli. Wiele zależy od naszych subiektywnych potrzeb i preferencji.

Nie mam jednak takiego problemu ze wskazaniem producenta, który wprowadza najwięcej innowacji niejako obok fundamentalnych funkcji każdego telewizora. A więc takich, które nie są bezpośrednio związane z jakością samej matrycy, oferowanym przez nią kontrastem, jasnością i tak dalej. Są to nie tylko tak zwane telewizory inteligentne, lecz także są zaprojektowane w sposób bardzo inteligentny. By cieszyły nas nie tylko obrazem.

Sztuczna inteligencja pilnuje, by nawet starsze treści wyglądały doskonale.

QLED Q950R recenzja
Istotna część wiodących na rynku producentów telewizorów zdecydowała się zastosować mechanizmy sztucznej inteligencji do rekonstrukcji obrazu nadawanego w rozdzielczości niższej niż obsługiwana przez matrycę.

Do dziś pamiętam swoje zdumienie, gdy przedstawiciel firmy Samsung demonstrując mechanizm w akcji, działający na jednym z telewizorów QLED 8K, poprosił zgromadzonych dziennikarzy o odgadnięcie jakości materiału źródłowego. Widzieliśmy obraz ostry, wyraźny i nasycony, więc zgadywaliśmy, że to przeskalowane Full HD do rozdzielczości 8K. Okazało się, że to skompresowany klip YouTube’a w rozdzielczości 720p.

To oznacza, że na telewizorach Samsung pięknie będą wyglądać nie tylko materiały z płyt Blu-ray UHD czy najnowsze produkcje Netflixa czy Amazona – lecz także starsze materiały będą wyglądać na nich bardzo atrakcyjnie. Również za sprawą doskonałej reprodukcji kolorów, z czego linia telewizorów Samsung QLED jest znana, i powłoki antyrefleksyjnej, eliminującej niepożądane odbicia światła od ekranu w modelach TV 8K Q950 oraz 4K – Q90, Q85, Q80.

Telewizory Samsung pozwolą zapomnieć ci o plątaninie przewodów.

samsung qled q7fn recenzja class="wp-image-741937"

Powyższa technika rekonstrukcji obrazu jest związana z autorskimi rozwiązaniami firmy Samsung, więc trudno się jej spodziewać u konkurencji. One Connect to pomysł genialny w swojej prostocie, znacząco ułatwiający instalowanie telewizora a także pozwalający zachować porządek w okablowaniu.

One Connect to skrzynka, którą możemy w dowolnym miejscu schować w szafce RTV czy innym dogodnym miejscu. To właśnie do niej – nie do telewizora – podłączamy okablowanie, w tym prąd, Internet przewodowy czy zewnętrzne urządzenia typu konsola do gier czy kino domowe. Do samego odbiornika podłączamy tylko jeden, niemal przezroczysty, cienki i łatwy do zakamuflowania przewód.

samsung qled q7fn recenzja class="wp-image-741931"

To sprawia, że jeżeli wieszamy telewizor na ścianie, to ukryć wspomniany przewód jest dużo łatwiej. Jeżeli zaś ma on stać na własnej podstawie, likwidujemy cały nieporządek z widocznej części szafki RTV. Naturalnie nadal musimy się uporać z kłębowiskiem przewodów przy One Connect, ale jest to zadanie dużo łatwiejsze – zwłaszcza jeśli schowamy rzeczoną skrzyneczkę do jakiejś szafki, gdzie i tak nie będzie jej widać.

Telewizory Samsung z pełną integracją z usługami multimedialnymi Apple’a.

 class="wp-image-950735"

Apple zmienił sposób, w jaki udostępnia swoje multimedialne rozwiązania zewnętrznym firmom. W efekcie większość nowych telewizorów z wyższej półki obsługuje protokół AirPlay 2, za pomocą którego w łatwy i szybki sposób wyświetlimy na ekranie treści z naszych iPhone’ów, iPadów i MacBooków. Samsung jednak poszedł o krok dalej.

Wspólnie z Apple’em wprowadził na swoje telewizory aplikację Apple TV – jako pierwszy na rynku. To oznacza, że użytkownicy telewizora Samsung nie muszą dokupować przystawki telewizyjnej Apple’a, by móc wypożyczać tysiące filmów z iTunes czy oglądać produkcje stworzone na potrzeby Apple TV+. Warto zaznaczyć, że na Apple TV filmy pojawiają się błyskawicznie, niemal tuż po zdjęciu ich z afiszów kin. W najwyższej dostępnej jakości, a więc w 4K z HDR.

Tryb Ambient – by telewizor był użyteczny nawet, gdy go nie oglądamy.

 class="wp-image-846368"

Ostatnią z wielu unikalnych cech telewizorów Samsung jest Tryb Ambient. Inżynierowie firmy Samsung doszli do wniosku, że niezależnie od tego jak atrakcyjny wizualnie jest telewizor –po wyłączeniu staje się czarnym prostokątem wiszącym na ścianie.

Tryb Ambient ożywia nasz telewizor, gdy ten nie jest użytkowany. Zużywa on relatywnie niewiele energii, więc nie wpłynie w istotny sposób na nasze rachunki za prąd. W zamian pozwala na wyświetlanie zdjęć, dekoracyjnych motywów, prognozy pogody, wiadomości ze świata i innych treści, gdy nasz sprzęt jest bezczynny. Oczywiście Tryb Ambient jest funkcją opcjonalną, nadal możemy całkowicie wyłączyć telewizor.

Ciekawe co będzie dalej.

Każdy raz na jakiś czas staje przed dylematem: jaki telewizor wybrać. Nie jest to łatwa decyzja. Rywalizacja między producentami telewizorów niezmiennie od lat jest bardzo zaciekła. Czołowi producenci w godnym podziwu tempie wprowadzają do swoich produktów kolejne pomysły i innowacje. Możemy być pewni, że wszyscy oni za rok będą opowiadać o jeszcze wyższej jasności, jeszcze większej ostrości i jeszcze głębszym kontraście.

Samsung, co bardzo cieszy, ma jednak do opowiedzenia coś więcej. Nie zapomina, że telewizor to nie tylko matryca i przetwarzający sygnał procesor. To również szereg innowacji i udogodnień, które są opracowane z myślą o codziennym użytkowaniu takiego sprzętu. Jak wspominałem: to inteligentny sprzęt, i nie mam na myśli możliwości instalowania na nim aplikacji. Jest bardzo niewiele produktów na rynku RTV, które można takim mianem określić.

*Tekst powstał przy współpracy z marką Samsung

Lokowanie produktu
Najnowsze