REKLAMA

Mobilny Chrome usuwa dane z innych aplikacji. Google wstrzymuje aktualizację

Google wstrzymał aktualizację Chrome'a 79 dla urządzeń z Androidem. Przeglądarka uniemożliwia dostęp do lokalnych danych niektórych aplikacji.

16.12.2019 08.09
chrome
REKLAMA
REKLAMA

W Chrome 79 pojawił się poważny błąd skutkujący brakiem dostępu danych z innych aplikacji.

Jaka jest korelacja pomiędzy przeglądarką, a aplikacjami? Kluczem jest komponent WebView w Androidzie, który - w uproszczeniu - pozwala wyświetlać bezpośrednio w aplikacjach treści z Internetu. WebView zawiera silnik JavaScript i ten sam silnik renderujący strony, co Chrome na Androida. Dzięki WebView aplikacje nie potrzebują własnego silnika renderującego.

Na czym polega błąd w Chrome 79?

Po aktualizacji Chrome'a do wersji 79. użytkownicy zaczęli dostrzegać błąd polegający na utracie danych w niektórych aplikacjach. Innymi słowy po wejściu w aplikację zachowywała się ona, jakby otworzyli ją po raz pierwszy.

Android Police zauważa, że problem polega na niewłaściwej migracji z localStorage and WebSQL. Przy czym dane nie zostały usunięte, ale aplikacje utraciły do nich dostęp.

Google rozważa dwie możliwości: kontynuowanie migracji poprzez przeniesienie brakujących plików do nowych lokalizacji lub przywrócenie poprzedniej wersji z przeniesieniem plików do starych lokalizacji.

Google zareagował wstrzymaniem aktualizacji w momencie, gdy miała się ona odbyć na 50 proc. urządzeń z Androidem. Łatka ma się pojawić w czasie najbliższych kilku dni. Nieznana jest skala zjawiska ani liczba aplikacji dotkniętych problemem.

Chrome 79 - co nowego?

Jedną z najciekawszych nowości w Chrome 79. jest mechanizm usypiania kart w przeglądarce desktopowej. Drugą ciekawostką jest możliwość synchronizacji skopiowanego tekstu między Chrome'em na Androidzie i wersji na komputer. Warunkiem korzystania funkcji jest zalogowanie do przeglądarki włączenie funkcji synchronizacji.

REKLAMA

Google przeprasza:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA