REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Facebook Pay pozwoli wysłać pieniądze przez Messengera niczym GIF-y. Zaufasz mu?

Facebook chce, żebyś wysyłał pieniądze znajomym w Messengerze i na Instagramie. Tak, ten sam Facebook, który podgląda obraz z kamery twojego smartfona.

13.11.2019
11:20
Facebook Pay pozwoli wysłać pieniądze przez Messengera niczym GIF-y
REKLAMA
REKLAMA

Facebook Pay to nowa usługa płatnicza pozwalająca wysyłać przelewy znajomym bezpośrednio w usługach Facebooka, w tym na Messengerze, Instagramie, WhattsAppie oraz w samym Facebooku.

Pieniądze można wysłać niczym gifa lub naklejkę.

Zasada działania jest dość prosta. Możemy robić przelewy znajomym, wspierać akcje charytatywne, robić zakupy w Facebook Marketplace, a także śledzić historię transakcji bezpośrednio z poziomu aplikacji Facebooka.

facebook pay class="wp-image-1037900"

Dołączając do Facebook Pay musimy podać dane karty płatniczej, z której mają być pobierane pieniądze. Do nowej usługi można podpiąć karty płatnicze MasterCard, Visa, a także konta PayPal.

Facebook nie tworzy własnych rachunków bankowych, na zasadzie podobnej jak np. Revolut. Zamiast tego aplikacje Marka Zuckerberga pobierają i przesyłają pieniądze bezpośrednio między rachunkami bankowymi podpiętymi do usługi Facebook Pay.

Facebook Pay zadziała początkowo tylko w Stanach Zjednoczonych.

Usługa już ruszyła na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie użytkownicy mogą przesyłać pieniądze na Facebooku i w Messengerze. Facebook cały czas pracuje nad uruchomieniem systemu dla WhatsAppa i Instagramu.

Co ciekawe, nie trzeba mieć konta na Facebooku, by korzystać z Facebook Pay. Trzeba jednak mieć konto w danej aplikacji, np. na Messengerze. Od jakiegoś czasu można prowadzić rozmowy w tej usłudze nie mając jednocześnie konta na Facebooku.

System Facebook Pay jest zupełnie niezależny od kryptowaluty Libra, nad którą z dużym trudem pracuje zespół Facebooka.

Nie musisz mieć konta na Facebooku, ale Facebook i tak będzie śledził twoje przelewy.

Ta informacja wydaje się być kluczowa w całym systemie Facebook Pay. Regulamin mówi o tym, że transakcje będą śledzone przez algorytmy, a te informacje będą wykorzystywane m.in. do lepszego dopasowywania reklam. Powiedzcie szczerze, czy spodziewaliście się czegoś innego?

Facebook obecnie przeżywa kolejny kryzys wizerunkowy, po tym jak okazało się, że aplikacja na iOS szpieguje użytkowników. Włączenie aplikacji Facebooka powodowało uruchomienie aparatu, o czym nie wiedział użytkownik. Być może to tylko błąd (w takim razie kto testuje te aplikacje?!), a może celowe działanie. W czyste intencje Marka Zuckerberga coraz trudniej mi uwierzyć.

Wielkie korporacje świata tech coraz śmielej zaczynają przekształcać się w usługi finansowe.

Zasada działania Facebook Pay nie jest niczym nowym, ponieważ system przypomina to, jak działają płatności między użytkownikami w ramach Google Pay i Apple Pay. Tym samym trzy gigantyczne podmioty świata tech (Google, Apple, Facebook) coraz śmielej idą w stronę fintech.

REKLAMA

W tej kategorii prym siedzi Apple, które śpi na morzu gotówki, i które na naszych oczach zaczyna nieśmiało przekształcać się w instytucję finansową. Apple niedawno wydało własną kartę kredytową Apple Card. Tego poziomu Facebook na razie nie osiągnął, ale widać, że ambicje są duże.

I choć dla nas wysyłanie pieniędzy na Messengerze może wydawać się dziwne, to dla młodszego pokolenia może być czymś zupełnie powszechnym. Żyjemy przecież w erze BLIK-a, Revoluta i płatności zbliżeniowych smartfonem. Żadna z tych metod nie istniała jeszcze 10 lat temu, a dziś używamy ich na co dzień. Rynek - zwłaszcza polski - bardzo chętnie adaptuje nowości świata fintech, więc kto wie, może w wysyłaniu pieniędzy w komunikatorze jest więcej sensu, niż można sądzić na pierwszy rzut oka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA