REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Od Facebooka odwracają się kluczowi partnerzy. Libra w opałach

Mastercard, Visa, Ebay i Stripe zdecydowali się zrobić to samo, co przed paroma dniami PayPal. Obawiając się niezaradności Facebooka w kwestiach prawno-formalnych zdecydowały się wycofać z czynnego wspierania Libry, a więc odpowiedzi Facebooka na Bitcoina.

12.10.2019
17:35
Podatek od kryptowalut nowe przepisy
REKLAMA
REKLAMA

Wizerunkowe problemy Libry rozpoczęły się wraz z opublikowaniem wysoce krytycznej opinii na jej temat należącej do Yvesa Merscha, członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Jak stwierdził Mersch, Libra ma potencjał, by „uniemożliwić Bankowi sprawowanie skutecznej polityki monetarnej na europejskim kontynencie”, a sama kryptowaluta „to nie obietnice, a syreni śpiew”. Krytycznie wypowiadali się też przedstawiciele rynku finansowego w Chinach i Japonii.

Mersch uważa, że Libra to sposób na uniknięcie regulacji finansowych związanych z przepisami dotyczącymi wymiany walut i ich obrocie w poszczególnych krajach, a jej wartość nie ma odzwierciedlenia w tradycyjnej walucie – a tylko w inwestycjach akcjonariuszy Facebooka. Wezwał kraje członkowskie Unii Europejskiej do wprowadzenia regulacji, które miałaby na celu chronić walutę euro.

W takiej narracji partnerstwo wiąże się z polityką. A to coś, z czym PayPal, Mastercard, Visa, Ebay i Stripe mogą mieć problem. Libra traci partnerów.

Wszystkie z wyżej wymienionych firm komunikując rozwiązanie partnerstwa z Facebookiem zaznaczyły, że niezmiennie postrzegają Librę jako dobry pomysł i że będą blisko przyglądać się jej dalszemu rozwojowi. Na dziś jednak powyżsi partnerzy, jak to w większości komunikatów ujmują, wolą rozwijać własne, autorskie produkty finansowe.

REKLAMA

David Marus, współtwórca Libry, w swoich tweetach podziękował partnerom za dotychczasową współpracę i wyraził zrozumienie, że ci wolą poczekać z dalszym partnerstwem do czasu, aż Facebook upora się z kwestiami prawnymi związanymi z jego kryptowalutą. Zaznacza też, że to dla Libry istotny problem wyłącznie krótkoterminowo, jednak w ujęciu strategicznym wkrótce mamy się spodziewać bardzo dobrych wieści.

Według planów, Libra ma się pojawić w oficjalnym obrocie w przyszłym roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA