REKLAMA

Gdy korzystasz z apki Facebooka, kamera smartfona cały czas działa. Chcę wierzyć, że to jednak głupi błąd

To już kolejny błąd w Facebooku, który może z powodzeniem startować w konkursie na najbardziej kompromitującą wpadkę serwisu społecznościowego. To nie lada osiągnięcie, bo konkurencja jest w tej kategorii wyjątkowo zacięta. 

12.11.2019 15.23
Facebook uruchamia aparat w tle.
REKLAMA
REKLAMA

13.11. Na końcu artykułu znajduje się aktualizacja.

Drodzy posiadacze iPhone'ów mam nadzieję, że macie czyste podłogi, blaty i dywany, a swoich smartfonów używacie z dala od ważnych dokumnetów. Aplikacja Facebooka na iOS-ie korzysta bowiem ukradkiem z aparatu w tle, obserwując, co też się dzieje za smartfonowymi plecami.

Aparat, który włącza się sam.

Na trop nowego problemu z aplikacją Facebooka wpadł Joshua Maddux, który podzielił się swoją obserwacją na Twitterze. Zauważył on, że jego smartfon podczas przeglądania Facebooka aktywuje tylny aparat. Inni eksperci szybko potwierdzili istnienie tego problemu na różnych urządzeniach z iOS-em. Jedyna dobra wiadomość jest taka, że że aparat włącza się tylko wtedy, jeśli daliśmy wcześniej aplikacji Facebooka zezwolenie na korzystanie z niego. Wycofanie jej powinno nas przed samowłączającym się aparatem uchronić.

W najlepszym wypadku błąd ten pozwalał na przeprowadzenie szczegółowych badań na temat dywanowych preferencji użytkowników Facebooka, w najgorszym… cóż to wszystko zależy od użytkownika. W oku kamery mogło się znaleźć niemal wszystko od istotnych firmowych dokumentów, przez prywatne dane, po gołą nogę sąsiadki.

Mimo ciągłych wpadek, kolejnych afer i doniesień o tym, jak nasze bezpieczeństwo, prywatność i dane firma traktuje, w ogóle nie odbija się to w na jej wynikach finansowych. Gorzej nawet, te są imponujące jak nigdy. Pod koniec zeszłego miesiąca Mark Zuckerberg z dumą chwalił się nie tylko świetnymi wynikami finansowymi firmy, ale także niezachwianym wzrostem liczby użytkowników Facebooka, dowodząc, że nasza miłość do mediów społecznościowych jest w stanie wybaczyć wszystko.

Ogromna liczba wpadek, które hurtowo zalicza Facebook, ma też swoje pozytywne strony. To między innymi dzięki niej wierzę, że nowy błąd jest rzeczywiście wynikiem niekompetencji, a nie złowrogich knowań firmy. Szkoda tylko, że tak brzmi optymistyczna dla niej wersja wydarzeń.

REKLAMA

13.11 Aktualizacja.

Facebook oświadczył, że zajmuje się sprawą i jak najszybciej prześle aktualizację naprawiającą błąd do Apple.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA