1. Spider's Web
  2. Technologie

Energia w baterii. Dlaczego warto wiedzieć o niej więcej?

Lokowanie produktu

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, skąd bierze się energia, która zasila twoje domowe, przenośne urządzenia, takie jak pilot do telewizora, zegar elektroniczny, czy kontroler do gier?

11.09.2019
20:03
Energia w baterii. Dlaczego warto wiedzieć o niej więcej?
269 interakcji
dołącz do dyskusji

Oczywiście, z baterii – odpowiesz. Zgadza się, ale czy wiesz, w jaki sposób bateria wytwarza prąd? Jak to możliwe, że tak mały przedmiot, jak bateria alkaliczna potrafi ożywiać nasze urządzenia? Dowiedz się o „magii” powstawania prądu od ekspertów Duracell Poland.

W przeciętnym gospodarstwie domowym można znaleźć średnio 23 urządzenia zasilane bateriami. Pady, aparaty fotograficzne, czujniki dymu lub przeciwwwłamaniowe – to tylko niektóre urządzenia codziennego użytku zasilane bateriami. W Polsce co roku użytkowanych jest ok. 290 milionów tych przenośnych źródeł energii. Baterie są wśród tych produktów, które można znaleźć w niemal każdym domu. Ich praca, choć można ją wytłumaczyć naukowo, ma w sobie aurę tajemnicy. Jak więc to działa?

Plus i minus

Nowoczesne baterie alkaliczne wytwarzają elektryczność, gdy zachodzi reakcja między dwiema elektrodami zanurzonymi w roztworze zasadowego elektrolitu. Ważnym aspektem tego procesu jest fakt, że zachodzi on tylko wówczas, gdy bateria zostanie umieszczona w urządzeniu i zostanie ono włączone.

Zamknięcie obwodu wyzwala reakcję chemiczną pomiędzy elektrodami (anodą o ładunku ujemnym i katodą o ładunku dodatnim), a uwolniony w jej efekcie strumień elektronów opuszcza baterię w postaci prądu elektrycznego. Baterie przekształcają więc energię chemiczną (elektrony) zmagazynowaną w materiałach aktywnych w energię elektryczną.

Wszystko płynie

Gdy urządzenie, np. latarka, jest włączona, elektrony płyną od anody (bieguna ujemnego), w kierunku katody (bieguna dodatniego), tworząc prąd elektryczny. Proces ten można przyrównać do wody płynącej przez wąż ogrodowy. Tak jak woda w wężu, prąd również potrzebuje siły, by płynąć. Tą siłą jest napięcie, które inicjuje ruch elektronów. Napięcie w baterii alkalicznej, które zasila latarkę to ok. 1,5 V.

 class="wp-image-1000122"

Więcej mocy

Najbardziej wymagającym urządzeniom zwykłe baterie często nie dają rady. Zdarza się, że część funkcji nie działa właściwie lub baterie starczają na krótko. Czy jest zatem możliwe, aby w niewielkiej baterii o popularnym rozmiarze AA zmieścić jeszcze więcej mocy?

Odpowiedzią na to pytanie może być nowa bateria Duracell Ultra (najdłużej działająca bateria alkaliczna AA marki Duracell wg testów zgodnych z normą 2015 IEC.), która dzięki specjalnej konstrukcji, wyposażonej w rdzeń High Density Core o gęstej i zwartej strukturze, mieści w sobie więcej energii. Sprawia to, że jej czas działania jest dłuższy, niż w przypadku innych baterii. Zoptymalizowanie konstrukcji nie tylko pozwoliło Duracell na zwiększenie ilości substancji aktywnych w baterii, ale także na pełniejsze ich wykorzystanie podczas jej działania.

Używasz - zyskujesz

Jakie to ma jednak znaczenie z punktu widzenia użytkownika? Technologia, dzięki której możliwe jest umieszczenie w baterii większej ilości składników aktywnych sprawiła, że Duracell Ultra to prawdziwe baterie do zadań specjalnych. Większa moc i wydajność dają użytkownikowi pewność, że urządzenia zasilane nimi będą działać nie tylko dłużej, ale też bardziej stabilnie.

Zaawansowane rozwiązania techniczne, często mają wiele funkcji, najlepszym przykładem jest kontroler do gier, który nie tylko pozwala sterować grą, ale również np. odczuwać wstrząsy odpowiadające elementom jej scenariusza i sprawiające, że staje się ona dla gracza bardziej realna. Wyjątkowo wymagająca jest również lampa błyskowa, ze względu na krótkie, wysokie pobory mocy.

Takie urządzenia wymagają mocnych i stabilnych źródeł energii. Dzięki nim wszystkie funkcje działają prawidłowo, bez względu na ilość energii, której urządzenie potrzebuje. Zwiększona długość działania z kolei gwarantuje użytkownikowi nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też – dzięki zużywaniu mniejszej liczby baterii – możliwość zadbania o środowisko. Ciekawostką na rynku i praktycznym dodatkiem jest umieszczona na baterii Duracell Ultra miarka – Powercheck – wystarczy lekko ścisnąć baterię by wskaźnik pokazał aktualny poziom mocy w baterii. Dzięki temu nie wyrzucisz tych, które mogą być nadal przydatne.

*  Partnerem tekstu jest Duracell.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze