Social media  / News

YouTube wprowadza duże zmiany w sugerowanych filmach. Koniec z przypadkowymi wycieczkami na rubieże internetu

YouTube obiecuje, że korzystanie z sugestii i opcji Następne przestanie przypominać grzebanie w Fasolkach Wszystkich Smaków Bertiego Botta. Ma być bliższe przeglądaniu dopasowanego do waszych wysublimowanych gustów menu w ulubionej restauracji. 

YouTube przyznaje, że przekazanie użytkownikom odrobiny władzy nad tym, jakie filmy są im sugerowane jako Następne, jest jednym z częściej pojawiających się życzeń. Życzeń, które właśnie zostają zrealizowane.

Nie tylko dowiem się, dlaczego od godziny oglądam filmy o trudnej sztuce tresury pingwinów, ale będę mógł poprosić o więcej takich dzieł.

YouTube wprowadza do swojego systemu sugestii coś w rodzaju tagów. Nad Następnymi i na samej górze strony głównej pojawi się lista kategorii, które Google uważa za interesujące dla nas.

Po obejrzeniu najnowszej recenzji Kosy na naszym kanale będziemy mogli zaznaczyć, że chcemy w Następnych więcej filmów Spider's Web, więcej recenzji sprzętu lub więcej porad od ludzi noszących koszule w tygrysy. Na razie ta opcja jest dostępna tylko dla użytkowników Androida i to tylko po angielsku, ale YouTube zapowiada, że wkrótce powinniśmy się jej spodziewać także na desktopach i iOS-ie. Posiadacze sprzętu Apple'a nie powinni jednak rozpaczać ani czuć się pokrzywdzeni, od nich Google zaczęło wprowadzać inną funkcję.

tagi na youtubie
Możemy wybrać tematy następnych filmów na YouTubie.

Mają skończyć się czasy zachodzenia w głowę, dlaczego YouTube poleca nam tak dziwne filmy. Już teraz na iOS-ie, a niebawem na Androidzie i na komputerach, będzie można dowiedzieć się dlaczego właściwie YouTube zaproponował nam w Następnych dany materiał. Pod polecanym filmem pojawi się informacja tłumacząca, że widzimy dane dzieło, bo inni po tresurze pingwinów z chęcią obejrzeli film o szkoleniu lemurów.

Jak działają polecenia na YouTubie
Wreszcie będzie wiadomo, czemu YouTube poleca nam takie a nie inne filmy.

Wreszcie przetłumaczysz YouTube'owi, że nie chcesz oglądać filmów Jerzego Zięby.

Algorytmy YouTube'a mają to do siebie, że promują treści często oglądane, mając w poważaniu to, czy są to treści wartościowe, czy, mówiąc oględnie, bzdurne. Dlatego wśród Następnych potrafią się pokazywać z uporem godnym lepszej sprawy filmy, których oglądać nie chcemy z kanałów, których oglądać nie lubimy. Rozwiązaniem tego problemu ma być możliwość stworzenia przez każdego użytkownika jego osobistej czarnej listy twórców.

Jak zablokować czyjś kanał w polecanych na YouTubie
Przestań polecać dany kanał na YouTubie.

Gdy w sugerowanych filmach pojawi się autor, którego nie trawimy, będziemy mogli kliknąć menu filmu w postaci trzech kropek i wybrać tam opcję Nie polecaj kanału. To powinno nas skutecznie uchronić przed pojawianiem się go w sugerowanych i Następnych.

Nie znaczy to jednak, że kanał w ogóle przestanie dla nas istnieć. Nadal będziemy mogli wejść na niego bezpośrednio lub znaleźć go w wynikach wyszukiwania. Po prostu przestanie nam się narzucać.

YouTube jest jak wrota do magicznej krainy - jest w niej trochę śmiesznie, trochę strasznie a często i tak, i tak na raz. Wystarczy kilka nierozważnych kliknięć lub zbyt długo pozostawione bez nadzoru odtwarzanie filmów z sekcji Następne, a przypadkiem docieramy do końca internetu pod postacią filmowych wykładów na temat leczenia złamanej nogi silną wolą, medytacją i odrobiną tequili. Nawet jeśli to się specjalnie nie zmieni, teraz będziemy wiedzieć dlaczego przebyliśmy taką, a nie inną trasę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst