Konkurs World Press Photo 2019 rozstrzygnięty. Niektóre nagrodzone zdjęcia zmieniły świat
Wybrano najlepsze fotografie prasowe zeszłego roku. Wśród laureatów dominuje temat imigrantów z całego świata.
W tegorocznej 62. edycji konkursu World Press Photo wzięło udział aż 4738 fotografów ze 129 krajów, przysyłając 78 801 zdjęć. Jak przypuszczało wielu fotografów, Zdjęciem Roku została uznana fotografia Johna Moore z agencji Getty Images, która przedstawia „dziewczynkę płaczącą na granicy”. W kategorii fotoreportaż roku wygrał holendersko-szwedzki fotograf Pieter Ten Hoopen z agencji Vu.
Zdjęcie Roku
Nagrodzona fotografia Johna Moore to jedno z tych nielicznych zdjęć, które naprawdę w jakiś sposób zmieniło świat. Może nie cały, może tylko jakiś jego mały fragment, ale fragment, który dla ludzi dotkniętych problemem, był wtedy wszystkim.
Fotografia została wykonana 12 czerwca 2018 r. w Teksasie w USA i szybko opublikowana w mediach na całym świecie. Jednym z nich był magazyn „TIME", który wykorzystał część zdjęcia na swojej okładce. Na okładce dziewczynka z zadartą góry głową patrzy na prezydenta Donalda Trumpa.
Zdjęcie wywołało spore zamieszanie i sprawiło, że oczy świata zostały zwrócone na politykę zerowej tolerancji wobec nielegalnej imigracji w USA, według której osobom przyłapanym na próbie nielegalnego przekroczenia granicy stawiano zarzuty karne. Z czasem pojawiły się także doniesienia na temat rozdzielania złapanych rodziców od dzieci. I chociaż, jak się potem okazało, płacząca na zdjęciu niespełna dwuletnia Yana Sanchez nie została zabrana rodzicom, to jednak okrzyknięto ją „twarzą polityki zera tolerancji”. Dzięki niej oraz fotografowi świat w większej skali dowiedział się o tym, co działo na granicy USA. Oburzenie społeczne, które ta fotografia wywołała, mocno przyczyniło się do wstrzymania polityki rozdzielania rodzin 20 czerwca 2018 r., czyli zaledwie tydzień po publikacji zdjęcia w mediach.
Whitney C. Johnson, członkini w jury konkursu, zwraca uwagę na wyjątkowość fotografii.
Zdjęcie roku powinno być zaskakujące, unikalne, znaczące i wpadające w pamięć. Szczegóły tego zdjęcia są interesujące. Od rękawic, które nosi oficer patrolu granicznego po fakt, że w butach dziecka nie ma sznurówek.
Bez wątpienia to proste, wręcz oczywiste w przekazie zdjęcie, trafi do historii konkursu.
Fotoreportaż Roku
Najlepszą fotograficzną serią roku okazała się „Karawana imigrantów” Pietera Ten Hoopena z agencji Vu.
Zwycięska seria dokumentuje największą karawanę migrantów, która przekroczyła granicę. Karawana jesienią ubiegłego roku ruszyła z państw Ameryki Centralnej w stronę granicy z USA. W sumie, według agencji ONZ, było to 7 000 podróżnych, w tym, co najmniej 2300 dzieci. Karawana opuściła San Pedro Sula w Hondurasie 12 października, a gdy rozpowszechniano słowo, przyciągnęła ludzi z Nikaragui, Salwadoru i Gwatemali.
Chciałem udokumentować, co to oznacza być na drodze ku nowemu życiu lub też jak wygląda nadzieja ludzi na nowe życie. Chciałem skupić się na ludziach, na ich relacjach i tym, jak sobie z nimi radzą - mówi Hoopen.
Jego prace zostały również uznane za najlepszy cykl w kategorii Spot News.
Najlepsze projekty multimedialne
Wyróżnienie Interactive of the Year w Digital Storytelling Contest trafiło w ręce twórców projektu „The Last Generation”, przybliżającego życie dzieci z wysp Marshalla. Ich życie jest zagrożone przez podnoszący się poziom wód w morzach i oceanach.
Nagrodę Photo Online Video of the Year otrzymał fotokast, który również porusza problem polityki rozdzielania rodzin migrantów w USA. Można go zobaczyć na stronie konkursu.