REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

T-Mobile dopiął swego. Play musi pożegnać się z hasłem „5G Ready”

11.04.2019
20:37
5g ready 5g evolution
REKLAMA

T-Mobile nie ma zamiaru odpuszczać swojemu konkurentowi. Firma poinformowała, że Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał sieci Play używania hasła 5G Ready.

REKLAMA

Aktualizacja: Play opublikował oświadczenie - odpowiedź na działania T-Mobile. Więcej informacji na końcu publikacji.

Polscy operatorzy szykują się do kolejnej wojny. Najbliższy czas upłynie im na rozwoju sieci 5. generacji. Obecnie telekomy prowadzą pierwsze testy tej technologii, ale od komercyjnego wdrożenia 5G na szeroką skalę dzielą nas jeszcze lata. Czekamy ciągle na zagospodarowanie częstotliwości.

Okres oczekiwania może się zresztą wydłużyć ze względu na niepewną sytuację co do przyszłości marki Huawei w Polsce i na świecie. Play uznał jednak, że nie ma co czekać na prawdziwą sieć 5. generacji i zaczął reklamować swoje LTE jako 5G Ready, czyli gotową na 5G. Nie spodobało się to jego konkurentom.

Orange zaczął wbijać szpilę, a T-Mobile poszedł do sądu

Po tym jak Play poinformował o swoim nowym haśle marketingowym, w internecie zawrzało. Wojciech Jabczyński nazwał 5G Ready erzacem i wyrobem czekoladopodobnym. Wielokrotnie punktował rywala w mediach społecznościowych. Przedstawiciele sieci T-Mobile również bardzo aktywnie krytykowali działania fioletowego telekomu.

Okazało się przy tym, że na słownej krytyce w internecie się nie skończyło. Informowaliśmy już, że Play może dostać zakaz używania hasła 5G Ready, ponieważ T-Mobile poszedł w tej sprawie do sądu. Wnioskował o obłożenie konkurenta zakazem wykorzystywania tej frazy w materiałach marketingowych.

Wygląda na to, że T-Mobile dopiął swego, a Play będzie musiał z hasłem 5G Ready się pożegnać - przynajmniej na razie.

Konrad Mróz z T-Mobile Polska poinformował dziś na Twitterze, że stosowne dokumenty potwierdzające przyjęcie ich zgłoszenia dotarły już do jego firmy. Spider's Web otrzymał od niego informację, że operator planuje teraz złożenie właściwego pozwu. Warszawski Sąd Okręgowy dał na to sieci 2 tygodnie.

Wśród dokumentów, które dotarły do T-Mobile dziś, znalazło się „potwierdzenie zastosowania przez Sąd zabezpieczenia procesowego w postaci zakazu rozpowszechniania materiałów reklamowych sieci Play z wykorzystaniem frazy 5G Ready”. Operator podzielił się też oficjalnym oświadczeniem w tej sprawie.

Potwierdzamy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, na wniosek T‑Mobile, zastosował zabezpieczenie procesowe w postaci nakazu zaprzestania emisji i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie materiałów reklamowych sieci Play z wykorzystaniem frazy 5G Ready lub innej, sugerującej, że operator dysponuje siecią w technologii 5G.

Cenimy kreatywne podejście do działań marketingowych, ale nie godzimy się z sytuacją, gdy kreatywność zaczyna rozmijać się z prawdą, a komunikacja realizowana przez konkurenta może wprowadzać klientów w błąd. Z uwagi na szybkie tempo wdrażania innowacji i nowych technologii nawet zorientowany w nich klient po obejrzeniu reklam P4 Sp. z o.o może odnieść wrażenie o dostępności technologii 5G w sieci tego operatora.

Ustanowienie zabezpieczenia procesowego jest niezwykle istotne dla rynku telekomunikacyjnego, bowiem blokuje wprowadzanie klientów w błąd.

Czekamy teraz na dalszy rozwój sprawy. Z pewnością Play będzie składał odwołanie. Nie wiadomo też, czy faktycznie przerwie emisję reklam wykorzystujących frazę 5G Ready, czy też złoży odwołanie nie zmieniając reklam.

Konrad Mróz z T-Mobile jest jednak przekonany, że w obecnej sytuacji fioletowy telekom powinien zdjąć sporne reklamy przynajmniej do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Czas pokaże, czy Play tę opinię podziela.

Aktualizacja:

Pojawiło się oświadczenie sieci Play w tej sprawie. Operator powtarza w nim, że nie kryje tego, iż sieć określana mianem 5G Ready to tak naprawdę LTE-A. Sieć wykorzystała też tę okazję by podkreślić, jakie kroki poczyniła, by przygotować swoje stacje bazowe z myślą o 5G.

Mowa tu konkretnie o technologiach takich jak MIMO 4x4, Agregacja częstotliwości, Modulacja 256QAM, Synchronizacja czasu oraz Cloud Air. Play chwali się, że jako jedyny telekom w Polsce łączy w swoich systemach technologie synchronizacji czasu oraz Cloud Air w wersji dynamicznej.

Poniżej pełna treść oświadczenia operatora:

REKLAMA

Nadal czekamy na dokumenty z sądu, a tymczasem podkreślamy, że Play od początku uruchomienia kampanii jasno informuje co to oznacza, że nasza sieć jest 5G Ready. Jest to zaawansowana sieć LTE-A, która działa z użyciem nowoczesnych technik radiowych wdrożonych jednocześnie po raz pierwszy w Polsce przez Play: MIMO 4x4, Agregacja częstotliwości, Modulacja 256QAM, Synchronizacja czasu oraz Cloud Air.

Play jako jedyny operator w kraju oferuje klientom technologie synchronizacji czasu oraz Cloud Air w wersji dynamicznej.

Nie jesteśmy zaskoczeni, że konkurenci podważają naszą komunikację 5G Ready, która wyraźnie pokazuje zalety naszej sieci. Wykorzystujemy 5G Ready, aby komunikować zaawansowanie technologiczne sieci PLAY, dzięki której nasi klienci mogą już teraz korzystać z dwukrotnie wyższej prędkości internetu w zasięgu 5G Ready niż do tej pory. Pozwala to na jeszcze szybsze pobieranie plików, błyskawiczne dzielenie się zdjęciami i filmami z bliskimi oraz płynne oglądanie treści video w wysokiej rozdzielczości. Już dziś 15% sieci własnej jest 5G READY co umożliwia korzystanie z szybszych prędkości internetu mobilnego ponad 11% populacji.

O jakości sieci Play świadczy fakt, że pod koniec 2018 r. Play został liderem szybkości wśród operatorów mobilnych wg. rankingu ogólnego speedtest.pl (czyli testów wykonywanych na wszystkich urządzeniach: smartfonach, tabletach, komputerach). Od początku 2018r. do marca 2019r. prędkość w sieci PLAY wzrosła z 14 do ponad 19 Mb/s, wykazując największą dynamikę wzrostu wśród operatorów mobilnych

Dynamicznie się rozwijamy, udostępniając już dziś najlepszą technologię i jakość mobilnego internetu naszym klientom, przygotowując się do wdrożenia 5G. Jesteśmy przekonani, że konsumenci powinni być rzetelnie i na bieżąco informowani o postępach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA