REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Młodzi Ukraińcy stworzyli niezniszczalny notatnik. Niestraszna mu woda, zęby psa i twoje pomyłki

Zespół z Kijowa, którego najstarszy uczestnik ma 20 lat, stworzył wieczny notatnik. Pod koniec lutego produkt będzie dostępny na Kickstarterze.

18.02.2019
16:20
Młodzi Ukraińcy stworzyli wieczny notatnik. Nuka ma być hitem Kickstartera
REKLAMA
REKLAMA

Wyobraźmy sobie niezwykle trwały notatnik, którego nie zniszczy przewrócona filiżanka kawy czy ostre zęby psa. Zapisane w nim notatki, nawet te sporządzone za pomocą markera, można łatwo zetrzeć specjalnym rozpuszczalnikiem. Notatnik, może służyć przez lata, przechodząc z pokolenia na pokolenie.

Strony notatnika Nuka zostały wykonane z kompozytowego plastiku, który składa się z kilku warstw, co zapewnia niezwykłą wytrzymałość i wodoodporność. Kartki są podobne w dotyku do papieru. Według vc.ru podobny materiał jest używany do produkcji billboardów, a także opakowań detergentów.

W zestawie z notatnikiem przewidziany jest wieczny ołówek, wykonany w całości z metalu. Pozostawia on ślady w notatniku ze względu na utlenianie papieru. Twórcy twierdzą, że ołówek nie pęknie, nie zostanie zmiażdżony i może służyć do pisania na każdym rodzaju papieru. Jest przymocowany do notatnika za pomocą magnesu.

W notatniku można pisać nie tylko ołówkiem, ale także długopisem, markerem itp. W dowolnym momencie wszystkie wpisy mogą zostać usunięte za pomocą specjalnego rozpuszczalnika.

Zespół Nuka planuje udostępnić aplikację mobilną dla systemów iOS i Android do cyfrowego rozpoznawania tekstu. Aplikacja ma być wirtualnym odpowiednikiem notatnika.

Wieczny notatnik Nuka został opracowany przez dwóch uczniów i absolwenta szkoły w Kijowie.

W zespole startupu są trzy osoby: Ekaterina Mikhalko (17 lat), Nikita Vladykin (17 lat) i Evgeny Shilo (20 lat). W momencie powstania produktu Ekaterina i Nikita byli uczniami 11 klasy.

Ukraińcy poznali się w 2016 r. podczas zajęć na Akademii Sztuk Medialnych w Kijowie (Kyiv Academy of Media Arts). Jest to projekt edukacyjny poświęcony nauczaniu kreatywnych umiejętności, m.in. marketingu. Byli wówczas pierwszymi małoletnimi studentami akademii: Ekaterina i Nikita mieli 14 lat, a Evgeny - 17 lat.

Po ukończeniu akademii Nikita i Evgeny rozpoczęli pracę w agencji reklamowej Human Agency, a Ekaterina dostała pracę jako dyrektor artystyczny w ukraińskim oddziale Saatchi & Saatchi (globalna agencja reklamowa z siedzibą w Nowym Jorku).

Aby znaleźć czas na połączenie pracy i nauki, uczniowie musieli pójść na studia eksternistyczne i kontynuować naukę zdalnie.

Koncepcję ołówka opracowano w garażu.

 class="wp-image-888862"

Pracując przez krótki czas w marketingu, rozwijając projekty innych ludzi, Ukraińcy zaczęli zastanawiać nad stworzeniem własnego projektu. Interesowały ich materiały piśmiennicze, chcieli stworzyć notatnik, który łączyłby najlepsze cechy papierowego i cyfrowego notatnika.

Od sierpnia 2017 r. zespół zaczął opracowywać nowy produkt. Po wypróbowaniu około 200 próbek różnych rodzajów papieru syntetycznego, wybrał właściwy materiał.

Z opracowaniem wiecznego ołówka było odrobinę trudniej. Zadanie polegało na tym, by stworzyć ołówek, który pozwoliłby zachować zalety tradycyjnego produktu i jednocześnie był pozbawiony jego wad.

Początkowo Ukraińcy byli zachwyceni ideą ołówka stworzonego z ołowiu, ponieważ właśnie z takich materiałów korzystali żołnierze podczas II wojny światowej. Problem był fakt fakt, że ołów jest materiałem toksycznym.

Po kilku miesiącach szukania idealnego stopu, z pomocą fizyków i chemików nie udało się osiągnąć zamierzonego efektu. Zdaniem Nikity Vladykina, trudno było wyjaśnić naukowcom wymagania techniczne w takim językiem, który byłby dla nich zrozumiały. Po prostu się nie dogadali.

Założycieli Nuka opowiadają, że po porażkach w pracy z naukowcami podjęli próbę samodzielnych poszukiwań pożądanego stopu. Spotkali się razem w garażu, łączyli różne metale i za pomocą palnika gazowego odlewali pręty.

W końcu udało się znaleźć optymalny stop. Chociaż twórcy nie ujawniają jego składu potwierdzają, że składa się on z pięciu metali, które mają być bezpieczne dla zdrowia.

W listopadzie 2017 r. zespół przygotował prototyp ołówka i notesu. Minął rok zanim zamienili prototyp w produkt rynkowy. Jesienią 2017 roku cała trójka zrezygnowałą z pracy i w pełni skoncentrowała się na projekcie.

W kwietniu 2018 r. notatnik Nuka zdobył nagrodę w konkursie Product Idea Accelerator i otrzymał 20 tys. dol. wsparcia.

REKLAMA

Następnie startup wziął udział w konkursie fundacyjnym WNISEF w pawilonie kijowskim. Podczas konkursu wybrano 8 najbardziej nietuzinkowych projektów, które reprezentowały Ukrainę na targach CES w Stanach Zjednoczonych.

26 lutego 2019 r. na platformie Kickstarter rozpocznie się kampania wspierająca projekt Nuka. Wieczny notatnik i ołówek będą dostępne za 59 dol.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA