REKLAMA

Młodzi Ukraińcy stworzyli niezniszczalny notatnik. Niestraszna mu woda, zęby psa i twoje pomyłki

Zespół z Kijowa, którego najstarszy uczestnik ma 20 lat, stworzył wieczny notatnik. Pod koniec lutego produkt będzie dostępny na Kickstarterze.

18.02.2019 15.20
Młodzi Ukraińcy stworzyli wieczny notatnik. Nuka ma być hitem Kickstartera
REKLAMA
REKLAMA

Wyobraźmy sobie niezwykle trwały notatnik, którego nie zniszczy przewrócona filiżanka kawy czy ostre zęby psa. Zapisane w nim notatki, nawet te sporządzone za pomocą markera, można łatwo zetrzeć specjalnym rozpuszczalnikiem. Notatnik, może służyć przez lata, przechodząc z pokolenia na pokolenie.

Strony notatnika Nuka zostały wykonane z kompozytowego plastiku, który składa się z kilku warstw, co zapewnia niezwykłą wytrzymałość i wodoodporność. Kartki są podobne w dotyku do papieru. Według vc.ru podobny materiał jest używany do produkcji billboardów, a także opakowań detergentów.

W zestawie z notatnikiem przewidziany jest wieczny ołówek, wykonany w całości z metalu. Pozostawia on ślady w notatniku ze względu na utlenianie papieru. Twórcy twierdzą, że ołówek nie pęknie, nie zostanie zmiażdżony i może służyć do pisania na każdym rodzaju papieru. Jest przymocowany do notatnika za pomocą magnesu.

W notatniku można pisać nie tylko ołówkiem, ale także długopisem, markerem itp. W dowolnym momencie wszystkie wpisy mogą zostać usunięte za pomocą specjalnego rozpuszczalnika.

Zespół Nuka planuje udostępnić aplikację mobilną dla systemów iOS i Android do cyfrowego rozpoznawania tekstu. Aplikacja ma być wirtualnym odpowiednikiem notatnika.

Wieczny notatnik Nuka został opracowany przez dwóch uczniów i absolwenta szkoły w Kijowie.

W zespole startupu są trzy osoby: Ekaterina Mikhalko (17 lat), Nikita Vladykin (17 lat) i Evgeny Shilo (20 lat). W momencie powstania produktu Ekaterina i Nikita byli uczniami 11 klasy.

Ukraińcy poznali się w 2016 r. podczas zajęć na Akademii Sztuk Medialnych w Kijowie (Kyiv Academy of Media Arts). Jest to projekt edukacyjny poświęcony nauczaniu kreatywnych umiejętności, m.in. marketingu. Byli wówczas pierwszymi małoletnimi studentami akademii: Ekaterina i Nikita mieli 14 lat, a Evgeny - 17 lat.

Po ukończeniu akademii Nikita i Evgeny rozpoczęli pracę w agencji reklamowej Human Agency, a Ekaterina dostała pracę jako dyrektor artystyczny w ukraińskim oddziale Saatchi & Saatchi (globalna agencja reklamowa z siedzibą w Nowym Jorku).

Aby znaleźć czas na połączenie pracy i nauki, uczniowie musieli pójść na studia eksternistyczne i kontynuować naukę zdalnie.

Koncepcję ołówka opracowano w garażu.

 class="wp-image-888862"

Pracując przez krótki czas w marketingu, rozwijając projekty innych ludzi, Ukraińcy zaczęli zastanawiać nad stworzeniem własnego projektu. Interesowały ich materiały piśmiennicze, chcieli stworzyć notatnik, który łączyłby najlepsze cechy papierowego i cyfrowego notatnika.

Od sierpnia 2017 r. zespół zaczął opracowywać nowy produkt. Po wypróbowaniu około 200 próbek różnych rodzajów papieru syntetycznego, wybrał właściwy materiał.

Z opracowaniem wiecznego ołówka było odrobinę trudniej. Zadanie polegało na tym, by stworzyć ołówek, który pozwoliłby zachować zalety tradycyjnego produktu i jednocześnie był pozbawiony jego wad.

Początkowo Ukraińcy byli zachwyceni ideą ołówka stworzonego z ołowiu, ponieważ właśnie z takich materiałów korzystali żołnierze podczas II wojny światowej. Problem był fakt fakt, że ołów jest materiałem toksycznym.

Po kilku miesiącach szukania idealnego stopu, z pomocą fizyków i chemików nie udało się osiągnąć zamierzonego efektu. Zdaniem Nikity Vladykina, trudno było wyjaśnić naukowcom wymagania techniczne w takim językiem, który byłby dla nich zrozumiały. Po prostu się nie dogadali.

Założycieli Nuka opowiadają, że po porażkach w pracy z naukowcami podjęli próbę samodzielnych poszukiwań pożądanego stopu. Spotkali się razem w garażu, łączyli różne metale i za pomocą palnika gazowego odlewali pręty.

W końcu udało się znaleźć optymalny stop. Chociaż twórcy nie ujawniają jego składu potwierdzają, że składa się on z pięciu metali, które mają być bezpieczne dla zdrowia.

W listopadzie 2017 r. zespół przygotował prototyp ołówka i notesu. Minął rok zanim zamienili prototyp w produkt rynkowy. Jesienią 2017 roku cała trójka zrezygnowałą z pracy i w pełni skoncentrowała się na projekcie.

W kwietniu 2018 r. notatnik Nuka zdobył nagrodę w konkursie Product Idea Accelerator i otrzymał 20 tys. dol. wsparcia.

REKLAMA

Następnie startup wziął udział w konkursie fundacyjnym WNISEF w pawilonie kijowskim. Podczas konkursu wybrano 8 najbardziej nietuzinkowych projektów, które reprezentowały Ukrainę na targach CES w Stanach Zjednoczonych.

26 lutego 2019 r. na platformie Kickstarter rozpocznie się kampania wspierająca projekt Nuka. Wieczny notatnik i ołówek będą dostępne za 59 dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA