Płatność kartą w internecie - jak się do tego zabrać i co warto wiedzieć?

Lokowanie produktu

Podpowiadamy, jak zacząć płacić w sposób wygodny, szybki i bezpieczny za zakupy i usługi w sieci.

karta visa płatności visa checkout

W internecie możemy kupić coraz więcej rzeczy. Dotyczy to nie tylko tych produktów, które potem dostarcza nam kurier lub które odbieramy w paczkomacie. Prężnie rozwija się też rynek produktów wyłącznie cyfrowych, za które w ogóle nie da się zapłacić bezpośrednio gotówką. Rozliczenia online stały się również nieodłączną częścią sektora usług.

Żeby płacić w internecie, wystarczy mieć kartę i to dowolnego typu: kredytową,  debetową, a nawet przedpłaconą. Płatności kartą - tą samą, którą płacimy za zakupy w sklepie - oferują praktycznie wszyscy sprzedawcy i usługodawcy online. Dzięki temu możemy robić zakupy w internecie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

karta visa płatności visa checkout

Jak płacić kartą w internecie?

To proste. Zwykle pod koniec procesu zakupowego pojawia się formularz, w którym należy podać dane karty. Wystarczy w odpowiednich polach wpisać:

  • 16-cyfrowy numer karty;
  • datę ważności karty (zwykle w formacie MM/RR);
  • 3-cyfrowy kod znajdujący się na odwrocie (nazywany kodem CVV)
  • niekiedy należy podać również imię, nazwisko i adres właściciela karty.

W takich sytuacjach należy upewnić się czy: 

  • korzystamy na smartfonie lub tablecie z aplikacji ze sprawdzonego źródła;
  • połączenie na komputerze jest szyfrowane - w okolicy paska adresu widać wtedy kłódkę, a link jest poprawny;

Potem wystarczy już tylko upewnić się, że podane dane są poprawne oraz kliknąć przycisk odpowiedzialny za finalizację zakupu i gotowe. 

Dla zabezpieczenia transakcji bank poprosi nas o dodatkowe zatwierdzenie płatności, na przykład za pomocą hasła wysłanego SMS-em lub push notyfikacji w aplikacji mobilnej banku. Dotyczy to wszystkich płatności oznaczonych na stronie danego sklepu symbolem Verified by Visa. Dzięki temu mamy pewność, że nikt nie zrealizuje transakcji bez naszej wiedzy. 

Często robisz zakupy w tym samym sklepie? 

Sklep może również zaproponować zapamiętanie danych naszej karty. Jest to szczególnie wygodne, gdy często robimy zakupy w tym samym sklepie. Dzięki temu, przy kolejnych zakupach nie ma konieczności ponownego podawania danych. Nie musimy sięgać do portfela, bo tak naprawdę karty już nie musimy mieć przy sobie.

Kolejnych zakupów u tego samego sprzedawcy możemy dokonać jednym kliknięciem, zarówno na komputerze, jak i na smartfonie lub tablecie. Co ważne, dane karty przechowywane są wówczas w środowisku spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Czym są cykliczne płatności kartą?

Z kolei dostawcy cyklicznych usług kupowanych w internecie, często chcą nam ułatwić proces płatności w jeszcze większym stopniu. Wystarczy zgodzić się na obciążanie karty określoną kwotą, za każdy okres rozliczeniowy danej usługi. Cykliczne pobieranie środków z karty to popularna forma płatności za usługi takie jak np. subskrypcje serwisów z muzyką czy VOD, rachunki za prąd, telefon, telewizję cyfrową, dostęp do oprogramowania lub gier, itp. Takie rachunki w zasadzie „płacą się same”, a tym samym są zawsze opłacone na czas. Zatem cykliczne płatności kartą są nie tylko wygodne, ale również pomagają w dotrzymywaniu terminów. Dzięki temu, możemy pożegnać się z wezwaniami do zapłaty.

Limity płatności kartą w internecie.

Kolejne narzędzie ułatwiające korzystanie z karty w internecie to limity płatności. Bank daje nam możliwość ustawienia i zmiany limitów na transakcje online - zarówno kwotowych jak i ilościowych, dostępnych dziennie bądź miesięcznie. Często zresztą maksymalne kwoty płatności online są domyślnie ustawione przez bank, czasem nawet na 0 złotych, dlatego przed dokonaniem pierwszej płatności warto sprawdzić swój limit i dostosować go do swoich aktualnych potrzeb. 

Odrzucona transakcja w internecie może oznaczać, że nasz limit płatności online jest ustawiony właśnie na 0 zł. Na szczęście nie ma konieczności odwiedzania placówki banku ani dzwonienia na infolinię, by go zmienić. W większości przypadków wystarczy mieć dostęp do aplikacji mobilnej lub bankowości online. Limit zmieniany jest natychmiast, więc możemy od razu ponowić płatność i cieszyć się z udanych zakupów.

karta visa płatności visa checkout

Czy wiesz, że twoja transakcja kartą w internecie ma darmowe „ubezpieczenie”? 

Dodatkowym zabezpieczeniem płatności zawieranych kartą w internecie jest usługa chargeback. Jeśli zakupiony towar do nas nie dotrze lub zamówiona usługa okaże się niezgodna z opisem, po nieudanej próbie reklamacji możemy uzyskać zwrot środków od banku, który jest wydawcą karty. Inne formy płatności, takie jak przelew lub płatność gotówką, nie dają takiego zabezpieczenia.

Wybierając wygodę i bezpieczeństwo możesz wyposażyć się w wirtualny portfel.

Klienci mogą podpiąć kartę - lub nawet kilka kart i to wydanych przez różne banki - do tzw. wirtualnego portfela, którym jest np. Visa Checkout. Wtedy proces płatności jest jeszcze łatwiejszy, bo dane karty podajemy tylko raz. Potem możemy szybko i bezpiecznie płacić w każdym sklepie, w którym wśród usług płatniczych znajduje się Visa Checkout.

Jedyne, co musimy zapamiętać to login i hasło, z których możemy korzystać na komputerach i urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety - i to bez instalowania dodatkowej aplikacji. Podczas zakupów wystarczy zalogować się do usługi Visa Checkout w sklepie, który tę formę płatności wspiera. Visa Checkout umożliwia też płatności jednym kliknięciem - nawet w tych sklepach, których internauta nigdy nie odwiedził. Żeby skorzystać z tej opcji wystarczy wybrać „pozostań zalogowany”.

* Tekst powstał przy współpracy z Visa.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze