1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Acer Nitro 5 pokazał mi, że Intel Optane najlepiej sprawdza się w laptopach dla graczy

Lokowanie produktu

Intel Optane to bardzo ciekawe rozwiązanie, które do tej pory było stosowane wyłącznie w komputerach stacjonarnych. O wiele lepiej sprawdza się jednak w laptopach, zwłaszcza tych przeznaczonych dla graczy. Na przykład takim jak Acer Nitro 5.

30.08.2018
19:27
Intel Optane w laptopie Acer Nitro 5 to strzał w dziesiątkę

Intel Optane był często niesłusznie postrzegany jako następca napędów SSD. Warto jednak pamiętać, że nie jest to standardowy dysk, ale akcelerator dla posiadanego już dysku talerzowego. Dodatek, który pozwala go mocno przyspieszyć. Może przypominać napędy hybrydowe, czyli dyski twarde wyposażone w dodatkową pamięć flash o niewielkiej pojemności. Komfort pracy na komputerze z takim dyskiem był zauważalnie wyższy niż w przypadku maszyny wyposażonej w standardowy dysk talerzowy, ale nadal był niższy niż w przypadku SSD.

Intel Optane działa w podobny sposób. Nośnik ten korzysta z pamięci 3D XPoint, o której wielokrotnie pisaliśmy już na łamach Spider’s Web. Główną cechą nowego rodzaju pamięci są bardzo małe opóźnienia podczas odczytywania i zapisu małych plików. Dzięki temu pamięć 3D XPoint jest około pięciokrotnie szybsza od większości dysków SSD i może skutecznie nadrabiać braki dysków talerzowych.

Jak to działa w praktyce? Bardzo, bardzo dobrze.

Czy w ogóle warto używać nowego rodzaju pamięci? Z moich obserwacji wynika, że tak. Pamiętajmy jednak, że rozwiązanie to nie ma konkurować z dyskami SSD, a przyspieszać posiadane dyski HDD. Bardzo często tandem składający się z dysku talerzowego i pamięci Intel Optane okazywał się słabszy od dysków SSD zarówno z najwyższej, jak też średniej półki. Nie ma w tym jednak absolutnie nic złego, ponieważ i tak zapewniał odpowiednio wysoki komfort pracy, który wystarczy zdecydowanej większości użytkowników.

 class="wp-image-576240"

Technologia Intela faktycznie przyspiesza działanie dysku twardego podczas ładowania systemu, gier, aplikacji oraz codziennej pracy. Wpływ na to ma algorytm analizujący, które programy i elementy systemu operacyjnego są najczęściej używane. Trafiają one do zarezerwowanej części nośnika Intel Optane, a z pozostałego miejsca mogą korzystać mniej priorytetowe programy. Lista priorytetów zmienia się wraz z nawykami użytkownika.

Niestety zdarzają się też momenty, w których testowana pamięć nie sprawdzała się najlepiej. Rozpakowywanie plików, kasowanie danych, odinstalowywanie programów – w takich sytuacjach pałeczkę pierwszeństwa przejmuje dysk twardy i to niestety jest odczuwalne. Jednak przez zdecydowaną większość czasu komputer z Intel Optane działa kilka lub nawet kilkanaście razy szybciej niż maszyna z dyskiem talerzowym.

Największa wada to brak kompatybilności ze starszymi komputerami.

Nowy rodzaj napędu nie jest kompatybilny ze starszymi maszynami. Działa wyłącznie z nowymi PC-tami wyposażonymi w płytę główną z chipsetem Intel serii 200 (B250, H270, Z270) oraz złączem M.2 oraz procesorami Intel Core 7. generacji.

Pecet musi też działać pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 64-bit z zainstalowanym sterownikiem Intel Rapid Storage Technology. Wyłącznie taka konfiguracja pozwoli na wykorzystanie nowego trybu kontrolera dysków, Intel RST Premium With Intel Optane System Acceleration (RAID), który jest niezbędny do działania opisywanych tu nośników.

 class="wp-image-576239"

Dodatkowo większość użytkowników woli korzystać z tandemu obejmującego napęd SSD oraz dysk talerzowy. Nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ przyspiesza wyłącznie elementy zainstalowane na szybkim dysku, jednak można je zastosować nie tylko w najnowszych komputerach, ale też leciwych maszynach. Wiele osób decyduje się też na kupno dużego napędu SSD o pojemności 480-960 GB. W ten sposób można przyspieszyć wiele programów i gier, jednak jest to rozwiązanie dosyć kosztowne, na które trzeba wyłożyć od 500 do ponad 1000 zł.

Intel Optane najlepiej sprawdza się w laptopach dla graczy.

Urządzeniach, na których można instalować wiele wymagających gier i programów wartych przyspieszenia. Intel Optane pozwala relatywnie niskim kosztem (zaledwie 200 zł) zwiększyć wydajność bardzo pojemnego dysku zainstalowanego w takim komputerze. Rozwiązanie to nie będzie działać tak dobrze jak dysk SSD o pojemności 2 TB, ale zapewni w pełni wystarczający komfort działania przy zachowaniu niskiej ceny.

Z kolei najlepiej Intel Optane sprawdzi się w laptopach gamingowych, w których często nie ma miejsca na stosowanie dodatkowego dysku. Niestety do niedawna rozwiązanie to nie było dostępne w laptopach. Ten stan rzeczy zmienił Acer, który jako pierwszy wprowadził pamięć Intela do modelu Acer Nitro 5 oraz konsumenckich sprzętów Swift 3 oraz Aspire 7.

 class="wp-image-792835"

Sam miałem okazję korzystać z Acer Nitro 5 i… działa to nadzwyczaj dobrze. O ile korzystanie ze sprzętów wyposażonych w zwykły dysk talerzowy to katorga, to tutaj działało to naprawdę sprawnie. Jasne, na papierze, w testach syntetycznych, dysk SSD okazuje się szybszy, jednak w codziennym użytkowaniu tandem składający się z tradycyjnego dysku i pamięci Intel Optane sprawuje się świetnie i jest w stanie przyspieszyć cały dysk o pojemności 1 TB.

Intel Optane w laptopie Acer Nitro 5 to świetne rozwiązanie w swojej klasie.

Pamiętajmy, że Acer Nitro 5 to bardzo dobry laptop, ale z relatywnie niskiej półki cenowej. Kosztuje bowiem 3499 zł, czyli niewiele jak na maszynę gamingową. Jego specyfikacja jest całkiem niezła, bo obejmuje czterordzeniowy procesor Intel Core intel Core i5-8300H, 8 GB RAM oraz kartę graficzną GeForce GTX 1050. Specyfikacja ta pozwala na komfortowe granie w większość tytułów w rozdzielczości FullHD na średnich lub wysokich ustawieniach graficznych. Krótko mówiąc, standard jak na tego typu maszynę.

 class="wp-image-792847"

Inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, to obecność matowej matrycy pozwalającej na komfortową pracę w słoneczny dzień oraz podświetlanej klawiatury, która umożliwi granie lub pracę nawet w ciemną noc. Na pochwałę zasługuje też wydajny i niezbyt głośny system chłodzenia oraz bardzo dobre głośniki… których pewnie nie zauważycie, bo będziecie grać na słuchawkach. To samo tyczy się dosyć przeciętnego gładzika, który szybko zastąpicie myszką. Generalnie można tu narzekać wyłącznie na drobnostki.

Jednak inne komputery z tej klasy cenowej miały ogromną wadę, a konkretnie zastosowany dysk. Ze względu na ograniczenia budżetowe można było w nich stosować duże i powolne dyski talerzowe lub bardzo szybkie napędy SSD, które ze względu na małą pojemność nie pozwalały na instalowanie wielu gier. W tej niszy Intel Optane sprawdza się znakomicie, ponieważ pozwala na stosowanie pojemnego dysku talerzowego i zapewnienie mu wydajności zarezerwowanej wyłącznie dla napędów półprzewodnikowych.

 class="wp-image-792841"

Jestem przekonany, że gdy eksperyment Acera okaże się udany, zainteresują się nim wszyscy producenci laptopów dla graczy. Bo w chwili publikacji tego tekstu napędy Optane są dostępne wyłącznie w nielicznych modelach kilku producentów. Ich czas dopiero nadejdzie.

* Artykuł powstał we współpracy z marką Acer. 

Lokowanie produktu
Najnowsze