REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Wielka opozycja Marsa. Dzisiaj Mars będzie doskonale widoczny z Ziemi

Dziś, czyli we wtorek 31 lipca, będziemy mogli obserwować kolejne, po całkowitym zaćmieniu Księżyca, astronomiczne wydarzenie. Chodzi o wielką opozycję Marsa.

31.07.2018
12:22
Mars widoczny z Ziemi
REKLAMA
REKLAMA

Mars - odległość od Ziemi

Czym jest wielka opozycja Marsa? W skrócie: Mars będzie po prostu bardzo blisko Ziemi. Oczywiście, jeśli chodzi o kosmiczne standardy. Odległość między naszą planetą i Marsem wynosić będzie 57,7 mln km. Ostatnio, obie planety znajdowały się tak blisko siebie w 2003 r.

Mars będzie doskonale widoczny z Ziemi

Tak niewielki dystans oznacza, że dzisiejszej nocy Mars będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie. Czerwoną Planetę znajdziecie dość nisko nad południowym horyzontem. Będzie też bardzo łatwy do rozpoznania. Poznacie go po charakterystycznym czerwono-pomarańczowym odcieniu.

Osoby dysponujące teleskopem będą mogły przyjrzeć się z bliska powierzchni planety, w tym czapom polarnym Marsa. Plany te mogą zostać nieco pokrzyżowane przez burze piaskowe, które obecnie rozszalały się na Czerwonej Planecie i mogą sprawić, że obraz z teleskopu będzie trochę nieostry.

Na kolejną taką okazję do obserwacji Marsa trochę sobie poczekamy.

Wielka opozycja Marsa oznacza, że Czerwona Planeta będzie niebywale blisko swojego peryhelium. Nie będzie to jednak rekordowo bliska odległość Ziemi od Marsa. Obie planety zbliżyły się jeszcze bardziej w 2003 r. kiedy to odległość między nimi wynosiła 55,7 mln km.

Wielka opozycja Marsa. Mars bardzo blisko Ziemi class="wp-image-777424"
REKLAMA

Następna maksymalna opozycja będzie miała miejsce dopiero w 2287 r. W porównaniu z dzisiejszymi warunkami to bliżej raptem o 2 mln km. W skali kosmicznej nie jest to aż tak wielka różnica. W podobnej odległości, co dzisiaj obie planety znajdą się ponownie w 2035 r. Dlatego tym bardziej zachęcam do dzisiejszych obserwacji.

Jeśli chodzi o fotografowanie Marsa, to w gruncie rzeczy wszystkie zasady opisane przez Marcina w poradniku nt. fotografowania Księżyca pozostają bez zmian. Dobrze by było jednak, gdybyście mieli nieco dłuższy obiektyw. Albo teleskop.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA