REKLAMA

Kupiłeś dobre słuchawki Bluetooth, ale czy wykorzystujesz ich potencjał? Kilka słów o aptX

16.11.2017 20.56
Sony h.ear on 2
REKLAMA

Po kilku miesiącach słuchania muzyki bezprzewodowo, podłączyłem słuchawki Sony do komputera poprzez kabel i… prawie mnie zmiotło. Okazało się, że miałem wyłączony kodek aptX.

REKLAMA

Bezprzewodowe przesyłanie muzyki cieszy się coraz większą popularnością. Z jednej strony przyszłość gniazda minijack jest niepewna, a z drugiej ceny słuchawek Bluetooth maleją, więc taki gadżet nie jest dziś żadną ekstrawagancją.

Tradycjonaliści powiedzą, że najlepszą jakość dźwięku zapewni połączenie przewodowe. Z kolei fani nowych technologii będą oponować twierdząc, że technologie takie jak aptX, LDAC czy SBC pozwalają cieszyć się najwyższą jakością bez kabli. Obecnie to aptX - kodek Bluetooth audio Qualcomma - wyrasta na najbardziej uniwersalne rozwiazanie.

W tym miejscu chcę zwrócić waszą uwagę na pewien problem związany z jakością bezprzewodowego dźwięku. Nawet jeśli kupicie bardzo drogie słuchawki Bluetooth, może się okazać, że nie wykorzystujecie ich pełnego potencjału.

Kupiłeś drogie słuchawki Bluetooth z aptX, ale czy jesteś pewien, że korzystasz z tego kodeka?

Od kilku miesięcy korzystam ze słuchawek Sony h.ear on Wireless NC. To model nie najwyższej, ale wysokiej klasy, naszpikowany nowymi technologiami. Ze słuchawek korzystam tylko bezprzewodowo.

Sony MDR–100ABN - recenzja słuchawek class="wp-image-576062"

Dziś, po kilku miesiącach, naszło mnie, żeby podłączyć słuchawki do komputera przez przewód, po czym okazało się, że jakość była zdecydowanie lepsza. Uwierzcie, że skoro nawet ja to usłyszałem, to znaczy, że różnica musiała być bardzo duża.

Teoretycznie nic w tym dziwnego, ale postanowiłem wgryźć się w temat i poszukać sposobu na poprawę jakości audio przy korzystaniu z Bluetooth.

Szybko okazało się, że w moim MacBooku Pro… domyślnie nie działało przesyłanie audio przez kodek aptX, który poprawia jakość audio. I to pomimo faktu, że zarówno komputer, jak i słuchawki, obsługuję tę technologię!

Jak wymusić aptX na komputerach Mac?

Na początku trzeba sprawdzić, czy Mac zrozumiał, że może przesyłać dźwięk do słuchawek w lepszym kodeku. Sprawdziliśmy w redakcji kilka słuchawek i wnioski są takie, że póki co temat audio to dziki zachód. W jednych słuchawkach aktywny kodek włączył się poprawnie, a w innych nie.

słuchawki bluetooth - jak włączyć aptx class="wp-image-628201"

Można to sprawdzić po podłączeniu słuchawek Bluetooth do Maca, ale uwaga - słuchawki muszą odtwarzać muzykę. Należy kliknąć ikonkę BT z wciśniętym klawiszem Option (Alt), rozwinąć podmenu z nazwą słuchawek i odczytać, co znajduje się w sekcji „Aktywny kodek”. W moim przypadku zobaczyłem w tym miejscu „Nieaktywny”.

Jest jednak możliwość wymuszenia odtwarzania poprzez aptX. Najprostszą metodą jest posłużenie się zewnętrzną, malutką aplikacją Bluetooth Explorer, którą możecie pobrać z tego adresu.

słuchawki bluetooth - jak włączyć aptx class="wp-image-628192"

Należy włączyć aplikację i przejść do menu. Uwaga - aplikacja po włączeniu nie otwiera żadnego nowego okna, a widać ją tylko w pasku menu. Wybieramy w nim Tools -> Audio Options, a następnie zaznaczamy „Force use of aptX”. Aplikację można wyłączyć, a Mac zapamięta ustawienia.

słuchawki bluetooth - jak włączyć aptx class="wp-image-628186"

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, dźwięk Bluetooth powinien od tej pory działać poprzez aptX.

słuchawki bluetooth - jak włączyć aptx class="wp-image-628195"

Jak włączyć aptX na komputerach z Windowsem?

Niestety na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Bluetooth w Windowsie to temat-rzeka, a wszystko zależy od producenta komputera i modułu Bluetooth. Po stronie programowej, Windows 10 radzi sobie bez problemu z aptX, ale trzeba się upewnić, że moduł BT obsługuje ten standard i że korzysta z aktualnego sterownika. Listę produktów kompatybilnych z aptX można znaleźć na stronie Qualcomma.

Jeśli korzystasz z laptopa w zbudowanym Bluetooth, powinieneś odwiedzić stronę producenta i poszukać informacji, jak aktywować aptX. W przypadku komputerów stacjonarnych, musisz udać się na stronę producenta dongle’a Bluetooth.

A co w przypadku smartfonów?

W Androidzie aptX powinien działać domyślnie, o ile masz słuchawki obsługujące tę technologię, a twój smartfon ma odpowiedni chip. Jest on standardem w większości nowych konstrukcji, a listę obsługiwanych urządzeń mobilnych znajdziesz na stronie Qualcomma. Urządzenia z tej listy powinny wspierać połączenie aptX bez wprowadzania żadnych dodatkowych ustawień.

słuchawki bluetooth - jak włączyć aptx class="wp-image-628198"

A co, jeśli chcesz skorzystać z innego kodeka? Google oddaje w ręce użytkownika zarządzanie kodekami audio, ale ta funkcja została wprowadzona dopiero do Androida O, więc póki co niewiele osób z niej skorzysta.

W przypadku iPhone’a, Apple nie wspiera aptX, jako że jest to technologia Qualcomma, a więc konkurenta. Zamiast tego stawia na standard AAC.

Podsumowując, cały czas trzeba się nieźle nagłowić, żeby korzystać z najlepszej jakości audio przy słuchawkach Bluetooth.

REKLAMA

Jestem przekonany, że poradniki tego typu za jakiś czas stracą rację bytu. Obecnie żyjemy w okresie przejściowym, kiedy słuchawki Bluetooth już zaczynają być popularne, ale jeszcze nie są standardem. Qualcomm robi co może, żeby pozyskać nowych partnerów przy obsłudze aptX, a te wysiłki przynoszą rezultaty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA