Sprzęt  / Lokowanie produktu

Oto wszystko, co musisz wiedzieć wybierając laptopa do pracy #ProjektLaptop

252 interakcji
dołącz do dyskusji

Jaki laptop wybrać? Postanowiłem odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem przenośnego komputera, przeczytaj ten poradnik.

Intel poprosił mnie o wybranie dwóch laptopów z procesorami Core i wyjaśnienie na ich przykładzie, jakie cechy powinien mieć dobry laptop do codziennej pracy. Starałem dobrać się sprzęty o jak najlepszym stosunku jakości do ceny i mam wrażenie, że ta sztuka mi się udała.

No to jaki laptop wybrać?

Założyłem, że na dobry laptop należy wydać około 3000-4000 zł. Maszyna w tym przedziale cenowym nie zrujnuje większości portfeli. Jednocześnie będzie na tyle dobra oraz wydajna, że nie trzeba będzie jej wymieniać przez trzy, cztery, a może nawet pięć lat. Osoby szukające komputera na lata raczej nie powinny kupować go w Biedronce.

Oba wybrane przeze mnie sprzęty mieszczą się w założonym przedziale cenowym i kosztują około 3500 zł. Są to Asus UX430 oraz najnowsza wersja laptopa HP Envy 13. Przez kilka tygodni testowania ich utwierdziłem się w przekonaniu, że są to świetne sprzęty absolutnie warte swojej ceny.

Dobra jakość wykonania.

Ich pierwszy wyróżnik to obudowy wykonane z metalu. Standardowe, plastikowe modele są od nich znacznie mniej wytrzymałe i w większości przypadków prezentują się brzydko. Warto szczególną uwagę zwrócić na pewien newralgiczny element laptopa, a konkretnie na zawiasy. One również powinny być wykonane z metalu. Najlepszym rozwiązaniem jest z kolei wybór komputera z jednym, podłużnym zawiasem, którego wytrzymałość jest większa. Taki element można zobaczyć m.in. w Asusie UX430.

Cienka obudowa i niewielka masa.

Obudowa ma być nie tylko wytrzymała, ale też smukła, dzięki czemu komputer będzie prezentował się ładnie i elegancko. Sprawi też, że sprzęt zmieści się praktycznie w każdej torbie lub plecaku. Dodatkowo, smukłe komputery często są lżejsze od swoich grubszych konkurentów, więc nawet po całym dniu z laptopem w plecaku nie będziemy czuć bólu pleców. Moim zdaniem nowoczesny notebook nie może ważyć więcej niż 1,5 kg. Zarówno HP Envy 13, jak też Asus UX430 spełniają ten warunek.

Zestaw niezbędnych portów.

Warto jednak pamiętać o tym, by komputer nie był zbyt smukły, ponieważ wówczas na obudowie nie zmieszczą się potrzebne porty, takie jak USB-A, USB-C, gniazdo słuchawkowe oraz slot na karty pamięci. Taki zestaw portów powinien być wystarczający dla zdecydowanej większości użytkowników i jest w niego wyposażony chociażby HP Envy 13. Osoby o większych wymaganiach powinny przychylnie spojrzeć na Asusa UX430, który ma dodatkowo wyjście obrazu, a konkretnie miniaturowy wariant HDMI.

Wydajność.

Bardzo duża część osób wybierając swój komputer zwraca uwagę głównie na jego wydajność. Według mnie nie jest to najbardziej istotny aspekt laptopa. W końcu większość z nas używa tego typu maszyn do prostych zadań, takich jak przeglądanie sieci, konsumpcja multimediów oraz korzystanie z mediów społecznościowych.

Do takich zadań nie trzeba mieć jednostki Core i7. Tu wystarczy nawet procesor Intel Core i5 lub Core i3. Najmocniejsze modele przydadzą się przede wszystkim w wymagających zadaniach, takich jak obróbka obrazu lub montaż filmów. Dlatego przed wyborem notebooka warto zastanowić się, jak z niego korzystamy.

Przeciętny zjadacz bitów powinien zwrócić większą uwagę na ilość RAM-u. Tego typu pamięci musi być co najmniej 8 GB, wówczas praca z komputerem będzie w pełni komfortowa.

Ogromny wpływ na szybkość działania laptopa ma też napęd SSD. Jest on zazwyczaj mniej pojemny od dysku talerzowego, ale pod względem prędkości działania deklasuje konkurencję. Kupno komputera z SSD jest tym bardziej uzasadnionym wyborem, że coraz mniej rzeczy trzymamy w jego pamięci. Filmy i muzykę strumieniujemy, dokumenty mamy na dysku w chmurze. Dlatego lepiej inwestować w szybkość niż w wydajność.

Karta graficzna? W przypadku sprzętu do pracy wystarczy ta zintegrowana z procesorem. Osoby zamierzające grać w najnowsze tytuły powinny raczej szukać komputera stacjonarnego lub potężnego laptopa kosztującego znacznie więcej, niż przedstawione przeze mnie modele.

Energooszczędność.

Procesor może nie ma ogromnego wpływu na wydajność komputera w codziennych zadaniach, ale zależy od niego zużycie energii. Ono z kolei przekłada się bezpośrednio na czas pracy bez ładowania. By ten był jak najdłuższy, warto wybrać laptop z jak najnowszym procesorem. W przypadku Intela jest to generacja siódma, ale niebawem na rynku pojawią się jeszcze nowsze chipy.

Jaki laptop wybrać?

No dobra, ale ile ma działać bez ładowania nowoczesny PC? Moim zdaniem czas ten powinien wynosić co najmniej 6-8 godzin. Oba wybrane przeze mnie laptopy wytrzymują właśnie 8 godzin ciągłej pracy.

Wyświetlacz.

Ten element komputera musi być odpowiednio szczegółowy, a więc mieć rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli lub większą. Sprawi ona, że wyświetlany obraz będzie ostry jak brzytwa. Należy też zwrócić uwagę na typ ekranu. HP Envy 13 z matrycą błyszczącą oferuje ładniejsze kolory, ale można na nim wygodnie pracować tylko w pomieszczeniu.

Z kolei ekran matowy znany z Asusa UX430 okaże się nieco mniej urokliwy, ale umożliwi pracę nawet poza domem lub biurem. Istotna jest też jakość odwzorowania barw, ale w komputerach z tej półki cenowej prawie zawsze jest ona niezła. Przynajmniej w odniesieniu do wymagań typowego Kowalskiego.

Klawiatura i gładzik.

Wyjątkowo niedocenianym elementem komputera jest klawiatura, a to przecież ona decyduje o komforcie pracy z maszyną. Najlepiej wybrać taką typu wyspowego, w które są wyposażone niemal wszystkie laptopy dostępne na rynku. Powinna ona też być cicha i podświetlona, by umożliwić komfortową pracę w godzinach nocnych.

Istotny jest też gładzik, który powinien być odpowiednio duży, czuły i gładki. Dzięki temu można będzie operować po nim nie tylko jednym palcem, ale też wykonywać skomplikowane gesty wymagające użycia dwóch lub trzech palców. Niestety, zarówno klawiatury, jak też gładzika, nie da się łatwo ocenić na podstawie parametrów. Trzeba je samodzielnie sprawdzić w sklepie i przez chwilę popracować na komputerze.

I… to by było na tyle.

To była informacyjna pigułka, którą warto połknąć przed odpowiedzią na pytanie "Jaki laptop wybrać?". Nie każdy jednak będzie miał takie preferencje jak ja. Dlatego zapraszam do zapoznania się z materiałami wideo stworzonymi w ramach akcji #ProjektLaptop. Jeden z nich stworzyłem ja, pozostałe moi znajomi, tacy jak Mobzilla, Robert Nawrowski oraz Kasia Pura z Tabletowo. Oprócz tego przygotowaliśmy wideodyskusję, w której rozmawiamy właśnie na temat laptopów.

*Materiał powstał przy współpracy z marką Intel.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst