REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nauka gry na gitarze dla geeka - 3 najlepsze miejsca dla średnio-zaawansowanych

Legendarny wytwórca gitar, wzmacniaczy i sprzętu muzycznego uruchomił właśnie swoją platformę do nauki gry na gitarze – Fender Play. To jednak „podstawy podstaw”. Gdzie szukać w Sieci nauki na wyższym stopniu zaawansowania?

08.07.2017
19:49
Jak nauczyć się grać na gitarze? Top 3 najlepszych źródeł dla geeka
REKLAMA
REKLAMA

Źródeł wiedzy dla bardziej zaawansowanych muzyków jest w Sieci bez liku. I jak to zwykle w Sieci bywa, jest to w większości chaotyczna, nieuporządkowana wiedza, w której trudno się odnaleźć. YouTube jest przepełniony kanałami mniej lub bardziej wprawnych nauczycieli. Możemy znaleźć ludzi uczących grania w każdym stylu, na każdym stopniu zaawansowania, ale ułożenie tych zlepków w koherentną całość to nie lada wyzwanie, któremu wielu nie jest w stanie podołać.

Dodajmy do tego, że takie poszukiwanie losowych nauk sprawia, że więcej czasu spędzamy na wyszukiwaniu lekcji, niż na faktycznej nauce. Dla niektórych nie będzie to przeszkodą. Większość z nas jednak zdecydowanie lepiej reaguje na wiedzę, która jest usystematyzowana i dostępna w jednym miejscu, a nie rozstrzelona po całym Internecie.

Na szczęście jest kilka źródeł, które mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, kto pragnie wynieść swoje instrumentalne umiejętności ponad granie piosenek ogniskowych, i chce to robić wykorzystując nowe technologie.

Oto trzy najlepsze.

Najlepsza opcja za darmo: Justin Guitar

Bezapelacyjnie najlepszy nauczyciel gry na gitarze w Internecie. Justin Sandercoe na swojej stronie i kanałach YouTube oferuje wspaniale usystematyzowaną wiedzę dla gitarzystów na każdym poziomie - od nauki prostych piosenek, po skomplikowaną teorię i techniki.

Do tego posiadacze smartfonów i tabletów z iOS mogą skorzystać z szeregu aplikacji mobilnych, towarzyszących treningowi. Jakby tego było mało, większość lekcji Justina dostępnych jest kompletnie za darmo.

Najlepsze lekcje dla zaawansowanych: TrueFire TV

TrueFire to platforma nastawiona głównie na masterclassy, czyli lekcje prowadzone przez mistrzów swojego rzemiosła. Choć na stronie i w aplikacji TrueFire znajdziemy „ścieżki nauki” zaczynające się od absolutnych podstaw, to największą wartością dodaną platformy są właśnie lekcje dla zaawansowanych.

Część lekcji w TrueFire TV możemy obejrzeć za darmo na stronie lub na kanale YouTube platformy. Za większość przyjdzie jednak zapłacić niemałe pieniądze. Lekcje możemy kupować indywidualnie lub wykupić za 20 dol. miesięcznie abonament All Access z dostępem do wszystkich materiałów.

Dla szukających świeżego podejścia do nauki: Musicisum

Musicisum to młoda platforma stworzona przez perkusistę popularnego na YouTubie zespołu Dorje, Bena Minala, oraz Dana Daviesa – managera zespołu i wieloletniego managera innej gitarowej gwiazdy, Roba Chapmana.

Musicisum to bardzo świeże i ciekawe podejście do nauki gry na gitarze (i nie tylko). Moduły skonstruowane są tak, żeby faktycznie zrozumieć instrument, a nie tylko mechanicznie odtwarzać piosenki. Lekcje prowadzone są jednak na tyle swobodne i są tak proste do zrozumienia, że w niczym nie przypominają tradycyjnej nauki w szkole muzycznej. Do tego proces nauczania jest zgamifikowany - aby odblokować kolejne lekcje musimy ukończyć poprzednie, a za naukę dostajemy odznaki.

Dostęp do Musicisum kosztuje 15 dol. miesięcznie, ale za te pieniądze dostajemy dostęp do wszystkich kursów. Obecnie jest to kurs gry na gitarze i śpiewu, ale wkrótce dołączą do nich kolejne – w pierwszej kolejności kurs produkcji audio. Platforma nie ma jeszcze swojej aplikacji mobilnej, ale twórcy zapewniają, że to tylko kwestia czasu.

By stać się muzykiem, nie wystarczy poznanie instrumentu. Potrzeba też innej wiedzy.

Opanowanie instrumentu to ledwie połowa historii. Nie bez powodu o wielu wirtuozach gitary nikt nie słyszał, podczas gdy mega-gwiazdy często ledwo sobie radzą z podstawowymi akordami. Obok umiejętności (i talentu) równie ważne są zdolności biznesowe, innowacyjne podejście do muzyki i znalezienie własnego brzmienia.

Oto 3 kanały na YouTubie, które subskrybować powinien każdy gitarzysta.

Muzyczny lifestyle: Rob Chapman

O Robie Chapmanie słyszał każdy, kto gra na gitarze więcej, niż dwa tygodnie. To jedna z najbardziej pozytywnych, barwnych postaci muzycznego Internetu. Jego recenzje sprzętu dla sklepu Andertons.co.uk to doskonałe połączenie rozrywki z nauką. Prowadzone przez niego lekcje zawsze są klarowne i interesujące, a od kilku lat gitarzyści z całego świata mogą też grać na instrumentach sygnowanych jego nazwiskiem – Chapman Guitars.

Osobiście najbardziej jednak cenię kanał Roba Chapmana za spojrzenie w głąb muzycznego świata i szczere, serdeczne przemyślenia dotyczące biznesu i branżowej kariery.

Kreatywność poziom 100000: Rob Scallon

Spośród wszystkich gitarzystów na YouTube, na jakich kiedykolwiek trafiłem, Rob Scallon jest tym najbardziej kreatywnym w najbardziej „odjechany” sposób. Bo czy ktoś inny wpadłby na to, żeby zagrać Slayera na Banjo albo zrobić gitarę… ze szpadla?

Kanał Scallona to połączenie kompletnie absurdalnych koncepcji z piękną muzyką i toną inspiracji. A inspiracja, jak wiadomo, jest kluczowa. Nie tylko dla początkujących.

Wszystko, co musisz wiedzieć o sprzęcie: ProGuitarShop

Na YouTubie są setki kanałów z recenzjami sprzętu muzycznego, ale dla mnie to właśnie Andy z ProGuitarShop.com robi je najlepiej. Jego filmy to zdumiewająca fuzja rzetelnej wiedzy, spójnej prezentacji i wspaniałych umiejętności instrumentalnych. Zazwyczaj recenzenci sprzętu spełniają tylko 2 z tych 3 kryteriów.

REKLAMA

Kanał ProGuitarShop.com przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom klasycznych brzmień i efektów. Niemniej jednak nawet najwięksi metale wyniosą z filmów Andy’ego tonę wartościowych informacji, które będą mogli zaaplikować również w swoich przesyconych gainem wzmacniaczach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA